Jelenia Góra atrakcje
Atrakcje w Jeleniej Górze – top 15 miejsc do odwiedzenia!
10 maja 2022
Pokaż wszystko

10 największych atrakcji Skandynawii

10 największych atrakcji Skandynawii

10 największych atrakcji Skandynawii

- Reklama -Mimo że Skandynawia to de facto Norwegia, Szwecja i Dania, to wiele osób dołącza jeszcze Finlandię. Jednak warto pamiętać, że ze względów historyczno-kulturalnych właśnie te pierwsze trzy państwa zalicza się do Skandynawii. Finlandia jest zdecydowanie inna. Poniżej 10 atrakcji skandynawskich, które naprawdę warto zobaczyć.

1. Norweskie fiordy

To w zasadzie wizytówka Skandynawii – cud natury, który zachwyca turystów z całego świata. Trudno oprzeć się urokowi majestatycznych formacji skalnych, które górują nad krystalicznie czystymi wodami. W tle jeszcze często słychać szum wodospadów. Numerem jeden wśród fiordów jest niewątpliwie Geiranger, ale inne również warte są uwagi. Można rzec, że Norwegia i fiordy to jedno.

2. Archipelag Lofotów

Kolejna norweska atrakcja – tym razem kraina górzystych wysp na wybrzeżu Morza Norweskiego. To idealne miejsce dla osób spragnionych relaksu w ciszy, w otoczeniu dziewiczej przyrody. W okresie letnim można doświadczyć uroków dnia polarnego. Z kolei zima jest czasem pojawiania się zorzy polarnej.

3. Droga Trolli

Norwegia słynie z dróg wijących się wśród wzgórz, a najsłynniejszą z nich okazuje się Droga Trolli. Jeżeli komuś brakuje odwagi, aby ruszyć nią samochodem, to można też podziwiać ją z platformy widokowej na przełęczy. Warto pamiętać, że tylko od maja do września trasa jest otwarta.

Oferty wycieczek do Norwegii znajdziesz na www.itaka.pl

4. Sztokholm

Stolica Szwecji jest wyjątkowa, ponieważ trudno znaleźć inne miasto z niemal 70 muzeami. To nie wszystko. W Sztokholmie zachwyca Stare Miasto z kolorowymi kamienicami, ale też Zamek Królewski. Z kolei na miłośników dobrej zabawy czekają liczne kluby, a na smakoszy restauracje i kawiarnie.

Sztokholm
10 największych atrakcji Skandynawii: Sztokholm

5. Visby

Jeżeli kogoś fascynuje średniowieczna historia, to wizyta w tym mieście na pewno pozytywnie zaskoczy. Visby znajduje się na jednej wysp szwedzkich – Gotlandii. Co ciekawe, w całości jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rzeczywiście na każdym kroku można podziwiać średniowieczne mury obronne i inne budowle z tamtego okresu np. okazałą katedrę.

6. Skania

O tym regionie na południu Szwecji mówi się „kraina zamków”. Nazwa nieprzypadkowa, ponieważ Skania to niemal 200 zamków oraz zabytkowych dworków. A gdyby ktoś znudził się zwiedzaniem, zawsze może odpocząć w jednym z parków narodowych – także aktywnie na świetnie przygotowanych szlakach rowerowych.

7. Lodowy Hotel w Jukkasjärvi

W tej szwedzkiej części Laponii można przez kilka zimowych miesięcy skorzystać z wyjątkowej atrakcji, czyli noclegu w hotelu zbudowanym ze śniegu i lodu. Co roku musi być stawiany od nowa, ponieważ pod koniec kwietnia zaczyna się topić. Hotel naprawdę niezwykły, w którym znajduje się nawet galeria sztuki, a w restauracji można skosztować potraw z renifera i zebranych w okresie letnio-jesiennym jagód i grzybów.

8. Park Rozrywki Legoland

Tym razem przenosimy się do Danii. Kolejna atrakcja przyciąga przede wszystkim dzieci i wszystkich młodych duchem, których fascynują klocki Lego. Wejście w ten niezwykły świat pobudza wyobraźnię i dostarcza mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

10 największych atrakcji Skandynawii: Legoland
10 największych atrakcji Skandynawii: Park Rozrywki Legoland

9. Ogrody Tivoli

Dania słynie z parków rozrywki, więc jeszcze trzeba zobaczyć to cudowne miejsce w Kopenhadze z kolejkami drewnianymi i jedną z najwyższych karuzeli na świecie. Często trafia się też na koncerty.

Legoland i ogrody Tivoli odwiedzisz np. na wycieczce z Itaką.

10. Finlandia na deser…

A w zasadzie urocze miasteczko Porvoo, które słynie z kolorowego Starego Miasta oraz kompleksu czerwonych spichlerzy.

- Reklama -

Komentarze są wyłączone.