10 największych atrakcji Skandynawii

10 największych atrakcji Skandynawii

10 największych atrakcji Skandynawii

- Reklama -Mimo że Skandynawia to de facto Norwegia, Szwecja i Dania, to wiele osób dołącza jeszcze Finlandię. Jednak warto pamiętać, że ze względów historyczno-kulturalnych właśnie te pierwsze trzy państwa zalicza się do Skandynawii. Finlandia jest zdecydowanie inna. Poniżej 10 atrakcji skandynawskich, które naprawdę warto zobaczyć.

1. Norweskie fiordy

To w zasadzie wizytówka Skandynawii – cud natury, który zachwyca turystów z całego świata. Trudno oprzeć się urokowi majestatycznych formacji skalnych, które górują nad krystalicznie czystymi wodami. W tle jeszcze często słychać szum wodospadów. Numerem jeden wśród fiordów jest niewątpliwie Geiranger, ale inne również warte są uwagi. Można rzec, że Norwegia i fiordy to jedno.

2. Archipelag Lofotów

Kolejna norweska atrakcja – tym razem kraina górzystych wysp na wybrzeżu Morza Norweskiego. To idealne miejsce dla osób spragnionych relaksu w ciszy, w otoczeniu dziewiczej przyrody. W okresie letnim można doświadczyć uroków dnia polarnego. Z kolei zima jest czasem pojawiania się zorzy polarnej.

3. Droga Trolli

Norwegia słynie z dróg wijących się wśród wzgórz, a najsłynniejszą z nich okazuje się Droga Trolli. Jeżeli komuś brakuje odwagi, aby ruszyć nią samochodem, to można też podziwiać ją z platformy widokowej na przełęczy. Warto pamiętać, że tylko od maja do września trasa jest otwarta.

4. Sztokholm

Stolica Szwecji jest wyjątkowa, ponieważ trudno znaleźć inne miasto z niemal 70 muzeami. To nie wszystko. W Sztokholmie zachwyca Stare Miasto z kolorowymi kamienicami, ale też Zamek Królewski. Z kolei na miłośników dobrej zabawy czekają liczne kluby, a na smakoszy restauracje i kawiarnie.

Sztokholm
10 największych atrakcji Skandynawii: Sztokholm

5. Visby

Jeżeli kogoś fascynuje średniowieczna historia, to wizyta w tym mieście na pewno pozytywnie zaskoczy. Visby znajduje się na jednej wysp szwedzkich – Gotlandii. Co ciekawe, w całości jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rzeczywiście na każdym kroku można podziwiać średniowieczne mury obronne i inne budowle z tamtego okresu np. okazałą katedrę.

6. Skania

O tym regionie na południu Szwecji mówi się „kraina zamków”. Nazwa nieprzypadkowa, ponieważ Skania to niemal 200 zamków oraz zabytkowych dworków. A gdyby ktoś znudził się zwiedzaniem, zawsze może odpocząć w jednym z parków narodowych – także aktywnie na świetnie przygotowanych szlakach rowerowych.

7. Lodowy Hotel w Jukkasjärvi

W tej szwedzkiej części Laponii można przez kilka zimowych miesięcy skorzystać z wyjątkowej atrakcji, czyli noclegu w hotelu zbudowanym ze śniegu i lodu. Co roku musi być stawiany od nowa, ponieważ pod koniec kwietnia zaczyna się topić. Hotel naprawdę niezwykły, w którym znajduje się nawet galeria sztuki, a w restauracji można skosztować potraw z renifera i zebranych w okresie letnio-jesiennym jagód i grzybów.

8. Park Rozrywki Legoland

Tym razem przenosimy się do Danii. Kolejna atrakcja przyciąga przede wszystkim dzieci i wszystkich młodych duchem, których fascynują klocki Lego. Wejście w ten niezwykły świat pobudza wyobraźnię i dostarcza mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

10 największych atrakcji Skandynawii: Legoland
10 największych atrakcji Skandynawii: Park Rozrywki Legoland

9. Ogrody Tivoli

Dania słynie z parków rozrywki, więc jeszcze trzeba zobaczyć to cudowne miejsce w Kopenhadze z kolejkami drewnianymi i jedną z najwyższych karuzeli na świecie. Często trafia się też na koncerty.

10. Finlandia na deser…

A w zasadzie urocze miasteczko Porvoo, które słynie z kolorowego Starego Miasta oraz kompleksu czerwonych spichlerzy.

Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.