15 ciekawostek o Skandynawii

Zaimponuj rodzinie i przyjaciołom podczas kolejnej nocy quizów tymi fascynującymi faktami ze Skandynawii.

Witamy w Europie Północnej! Jest na liście wielu międzynarodowych podróżnych i nie bez powodu. Ale ile naprawdę wiesz o regionie?

Tak, chwycić filiżankę kawy (więcej na ten temat później!) i rozgość się. Mam nadzieję, że się czegoś nauczysz!

Najważniejsze fakty o Skandynawii

1. Skandynawia składa się z trzech krajów: Danii, Norwegii i Szwecji. Niektóre definicje obejmują również Finlandię i Islandię, ale ta szersza grupa jest bardziej znana jako Region Nordycki. Wyspy Owcze, Grenlandia i Wyspy Alandzkie również uczestniczą w inicjatywach współpracy nordyckiej za pośrednictwem Rady Nordyckiej.

2. Skandynawowie mogą się mniej lub bardziej rozumieć. Wszystkie trzy języki są blisko spokrewnione jako Dzieci „Staronordyjskie”. To powiedziawszy, dialekty i mocne akcenty mogą skomplikować sprawy. Tak bardzo, że spotkania Duńczyków, Norwegów i Szwedów są czasami prowadzone w języku angielskim, aby mieć pewność, że nie ma nieporozumień. To dlatego, że…

3. Skandynawowie mówią doskonale po angielsku. Większość dzieci w Danii, Norwegii i Szwecji obecnie dorastają przynajmniej częściowo dwujęzyczne. Angielski jest nauczany od najmłodszych lat w szkole, podczas gdy brytyjska i amerykańska telewizja i filmy są niezwykle popularne. Nigdy nie zgubisz się tylko mówiąc po angielsku w Skandynawii!

Fakty o historii Skandynawii

4. Wszystkie trzy kraje były kiedyś w Unii. Unia Kalmarska działała (z kilkoma przerwami) w latach 1397-1523.

Unia Kalmarska została uzgodniona w Kalmar W Szwecji

Dania, Norwegia i Szwecja zachowały swoją odrębną tożsamość w sprawach wewnętrznych, ale polityką zagraniczną i gospodarczą kierował jeden monarcha.

5. Oficer armii francuskiej został królem Skandynawii. Człowiekiem stojącym za tytułem Karola XIV Johana, który objął tron Szwedzki, był właściwie Jean Baptiste Bernadotte. Francuz był zawodowym żołnierzem, którego życie przybrało nieoczekiwany obrót z powodu wojen napoleońskich, upadku Szwedzkiej władzy na Bałtyku i niespodziewanej wczesnej śmierci duńskiego księcia.

6. Termin „Skandynawia” pojawił się w XVIII wieku. Niektórzy historycy twierdzą, że był to czas, w którym zaczęły pojawiać się pomysły na wspólne dziedzictwo. Termin ten stał się później polityczny. W 1839 roku Hans Christian Andersen napisał „Jestem Skandynawistą” po wizycie w Szwecji. Znany był jako zwolennik politycznego „Skandynawizmu”.

7. Scandinavian Airlines zostały zapoczątkowane przez trzy rządy. W 1946 roku trzy rządy utworzyły konsorcjum, które miało współpracować w operacjach transatlantyckich dla swoich krajowych linii lotniczych. Pięć lat później poszczególne linie lotnicze połączyły się tworząc SAS. Teraz jednak wszystko się zmieniło, ponieważ rząd norweski niedawno sprzedał wszystkie swoje akcje.

Inne fakty o Skandynawii

8. Piłka nożna to sport letni. W Skandynawii, mecze są rozgrywane w lecie, jak w głównych lig europejskich. W Szwecji i Norwegii. Dania korzysta z bardziej standardowego sezonu letniego.

Czytaj więcej: ciekawostki o Skandynawii

9. Góry skandynawskie mają ponad 1700 km długości. Pasmo przebiega przez Półwysep skandynawski. Na wysokości 2469 m n. p. m.Norweski Galdhøpiggen w Parku Narodowym Jotunheimen jest najwyższym szczytem w kontynentalnej Europie Północnej.

10. Region ma obsesję na punkcie kawy. „Nordic Coffee Culture” nie jest tajemnicą, że pięć krajów skandynawskich umieszcza się w sześciu największych konsumentach kawy na świecie. Najwyższym krajem skandynawskim jest Norwegia, której spożycie na mieszkańca wynosi średnio 9,9 kg rocznie. w szczególności znany jest z lżejszych pieczeń, które zaczynają łapać się gdzie indziej.

11. Wszystkie trzy kraje używają Krzyża Nordyckiego. Zabawa z flagami! Flagi Danii, Norwegii i Szwecji mają podobny wzór krzyża poza centrum, znany jako krzyż Nordycki. Kolory są oczywiście różne, a flaga Norwegii ma nieco bardziej złożony design. Jednak czasami widzę flagi Danii i Norwegii mętne w filmach na YouTube i tym podobnych!

12. Granica UE o długości 1630 km dzieli Norwegię i Szwecję. Szwecja jest członkiem UE, Norwegia Nie. Mimo to kilka przejść granicznych na słabo zaludnionych obszarach nie jest strzeżonych. Umowa między UE a Norwegią oznacza, że Norwegia jest połączona ze wspólnym rynkiem UE. Przeczytaj więcej o granicy norwesko-szwedzkiej.

Lifestyle fakty ze Skandynawii

13. Szwedzkie dzieci robią Halloween na Wielkanoc. Nie przebierają się za duchy czy upiory, raczej za czarownice!

Dzieci przebierają się za Wielkanocne czarownice; odziane w zużyte ubrania, kolorowe chusty i pomalowane na Czerwono policzki, chodzą od domu do domu w sąsiedztwie i prezentują mieszkańcom obrazy i rysunki w nadziei na otrzymanie słodyczy w zamian

14. Kopenhaga to najbardziej ruchliwe lotnisko w regionie. W 2018 roku z CPH skorzystało ponad 30 mln pasażerów. Jest węzłem dla SAS i Norwegian i oferuje loty międzykontynentalne do Azji i USA. Oslo Airport (OSL) zajmuje drugie miejsce z 28,5 mln pasażerów, a Sztokholm Arlanda (ARN) na trzecim miejscu.

Kopenhaga, Dania

15. Skandynawia to najszczęśliwszy region świata. Wraz ze swoimi skandynawskimi sąsiadami te trzy kraje niezmiennie zajmują wysokie miejsce w światowym raporcie ONZ na temat szczęścia. Ale nie wszyscy się zgadzają. Ci Amerykańscy emigranci uważają, że „zadowolenie” jest lepszym opisem.

Czytaj więcej: fascynujące fakty o Svalbardzie

16. Szwedzi stawiają na recykling. Tylko kilka procent odpadów z gospodarstw domowych trafia na wysypiska. Kraj prowadzi duży program waste-to-energy, aby wytwarzać ciepło dla domów. Problem w tym, że kraj spala więcej odpadów niż produkuje, tak bardzo, że zaczął importować odpady z Norwegii!

17. Skandynawowie cenią równowagę między pracą a życiem prywatnym. W Skandynawii tydzień pracy jest krótki, średnio 37 godzin. Większość pracowników otrzymuje 4-5 tygodni urlopu rocznego. Wreszcie, wszystkie narody regionu mają hojną politykę urlopów ojcowskich.

Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!

Comments are closed.