Osłony okienne, w tym rolety, kojarzą się nam zgodnie z nazwą i pierwotnym przeznaczeniem z elementem, który montujemy na oknie. Ochrona przed promieniami słońca, regulacja światła, wyciemnienie pomieszczenia – to oczywiście ich podstawowe funkcje. Ale rolety wolnowiszące prosto z okna bardzo chętnie wędrują na… ścianę. Zgodnie z ostatnimi trendami i potrzebami użytkowników, doskonale odnajdują się w innych rolach, niż te podstawowe. Więcej o dodatkowych funkcjonalnościach rolet wolnowiszących opowiadamy z ekspertem marki Anwis.
Spis treści:
ToggleTo najbardziej popularna i niezawodna forma ochrony przed niechcianym nadmiarem promieni słonecznych. Sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, ponieważ dopasujemy je do okien o różnych typach i rozmiarach – także tych naprawdę dużych, do wszystkich modnych stylów urządzania wnętrz, odpowiednio do przeznaczenia i funkcjonalności przestrzeni. Ich dużą zaletą jest możliwość indywidualnego ustawienia wysokości rolety z pomocą sterowania ręcznego lub elektrycznego. Maksymalny wymiar rolety może wynosić aż 20 m2. To bardzo ważny aspekt przy urządzaniu domów, ale także cenna zaleta dla tych, którzy urządzają przestrzenie biurowe, szkoleniowe, wykładowe. W takich miejscach przesłonięcie dużego przeszklenia jest zazwyczaj sporym wyzwaniem. Rolety wewnętrzne wolnowiszące dają możliwość skutecznej ochrony przed światłem, koniecznej dla optymalnego wykorzystania przestrzeni – mówi ekspert marki Anwis, Agnieszka Gołębiewska. Dodatkowo są rozwiązaniem bardzo ekonomicznym, uniwersalnym i dającym wiele możliwości. Tak wiele, że w ostatnim czasie rolety wolnowiszące zaczęły pełnić zdecydowanie więcej funkcji, niż ta, do której pierwotnie zostały stworzone.
Wnęki – domena starego budownictwa, spotykane zwłaszcza w blokach, gdzie konieczność optymalnego wkomponowania kominów i pionów instalacyjnych bez ograniczenia przestrzeni mieszkalnej, generowała sporą ilość takich zakamarków. Wnęki najchętniej są wykorzystywane jako przestrzeń do przechowywania. Okazuje się jednak, że wkomponowanie w nie szafy, z pełnym wyposażeniem i drzwiami, to nie mały koszt – takie szafy najczęściej muszą być wykonywane na wymiar. Dodatkowo wiele osób narzeka na fakt, że drzwi do szafy w małych mieszkaniach nie są funkcjonalne – nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie je rozłożyć, stykają się z innymi drzwiami, optycznie zapełniają i ograniczają przestrzeń. Tutaj z pomocą przychodzą właśnie rolety wolnowiszące. Polecamy rozwiązanie, w którym we wnętrzu wnęki montujemy jedynie półki, a całość przesłaniamy właśnie wspomnianą roletą – dopasowaną do wymiaru i wyglądu pomieszczenia. Bogaty wybór tkanin, jaki oferuje marka Anwis, pozwoli na idealne urządzenie wymarzonego wnętrza. Możemy wybierać spośród materiałów jedno i wielokolorowych, gładkich i we wzory. Zwykły mebel na pewno nie zagwarantuje nam takich możliwości aranżacji, jak daje przesłonięcie przestrzeni do przechowywania z pomocą rolet – przekonuje Agnieszka Gołębiewska. Przypominamy – to rozwiązanie także dużo bardziej ekonomiczne i najlepsze, jeśli mamy do urządzenia mieszkanie o niewielkim metrażu lub nietypowym rozmieszczeniu pomieszczeń i ścian.
Przechowywanie w przestrzeni mieszkalnej to zawsze gorący temat. Jedni powiedzą, że miejsca do trzymania rzeczy i tak zawsze jest za mało. Drudzy – że nie lubią, gdy coś jest poukładane na widoku, dlatego inwestują w zabudowania i szafy. Trzeci wolą mieć rzeczy na wyciągnięcie ręki, dlatego gustują w regałach i półkach. Idealnie byłoby znaleźć złoty środek. Zachęcamy zawsze do tego, aby do tematu urządzania przestrzeni podchodzić niekonwencjonalnie. Często produkty oprócz swojego pierwotnego przeznaczenia mogą spełniać wiele innych funkcji. Mówią, że potrzeba jest matką wynalazków… Okazuje się, że potrzeba znalezienia rozwiązania, które pozwoli jednocześnie zakryć przestrzeń do przechowywania i mieć ją na wyciągnięcie ręki, zrodziła kolejne zastosowanie rolet wolnowiszących – opowiada ekspert marki Anwis. Przesłonięcie regałów z pomocą rolety to doskonałe rozwiązanie, jeśli na co dzień potrzebujemy mieć dostęp do rzeczy, a w momencie, kiedy wiemy, że nie będziemy ich używać lub na czas odwiedzin gości, chcemy je zasłonić. Często przecież nie mamy wystarczającej przestrzeni do montażu szafy lub nie chcemy generować dodatkowych dużych kosztów. Okazuje się, że ekonomiczny aspekt znów jest po stronie rolet wolnowiszących.
Przypadek, w którym dosłownie roleta wędruje z okna na ścianę, czyli stworzenie ekranu projekcyjnego. Nie zawsze chcemy mieć w domu telewizor. Wiele osób odchodzi dziś od zakupu tego sprzętu, na rzecz zainwestowania właśnie w projektory, aby zyskać dużo większy komfort oglądania oraz stworzyć niepowtarzalny klimat. Posiadając w domu własny ekran w postaci białej rolety wolnowiszącej zyskujemy przestrzeń – nie musimy ustawiać dodatkowego mebla pod telewizor. Możemy także poczuć się trochę jak w kinie, nadajemy mieszkaniu nową rolę, tak ważną w chwilach odpoczynku. Rolety wolnowiszące to gwarancja bardzo prostego montażu, który wykonamy samodzielnie. Potrzebujemy dosłownie kilku sprzętów, śrubek i ściany. Co dodatkowo przemawia za tym, aby zamiast profesjonalnego ekranu wybrać rolety wolnowiszące? Oczywiście cena. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że będzie ona niższa w przypadku zastosowania rolet, a jakość i komfort oglądania ulubionych filmów i seriali taka sama.
Mnogość i różnorodność materiałów oferowanych przez markę Anwis, zachęca do tego, aby z rolet wolnowiszących uczynić dodatkowy atut w postaci dekoracji przestrzeni. Do przedstawionych propozycji zastosowań możemy wybrać dowolną tkaninę, wzór, splot, kolor. Jedyny wyjątek, to ekran projekcyjny, gdzie materiał musi być zawsze nieprześwitujący i biały. To pomoże nam zaaranżować wnętrze, a z rolet uczynić element dekoracji. – Coraz chętniej Klienci wybierają wzory rolet, które montują na ścianach jako forma dekoracji. Bardzo często idzie to w parze z wyborem takich samych rolet do przesłonięcia okien. Zyskuje się wtedy spójną, przemyślaną i piękną aranżację przestrzeni – podkreśla Agnieszka Gołębiewska.
Zachęcamy do tego, aby próbować wykorzystywać produkty szerzej, niż wskazuje ich pierwotna rola. Pozwoli to urządzać nietypowe wnętrza, zaskakiwać gości, a także mieszkać i żyć na co dzień jak najbardziej funkcjonalnie i z pomysłem.
Podróż z bagażem podręcznym na 2 tygodnie: jak się spakować? Skomentowano w dniu Przewodnik po budżetowych destynacjach: Europa i Azja
Podróż z bagażem podręcznym na 2 tygodnie: jak się spakować? Skomentowano w dniu Jak znaleźć najlepsze oferty lotnicze: poradnik od A do Z
Jak tanio zorganizować wyjazd do Europy i Azji? Poradnik Skomentowano w dniu Jak znaleźć najlepsze oferty lotnicze: poradnik od A do Z
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach...