Co warto zobaczyć w Västra Götaland?

Co warto zobaczyć w Västra Götaland?

Co warto zobaczyć w Västra Götaland?

- Reklama -

Västra Götaland to jeden z 21 szwedzkich regionów administracyjnych, który znajduje się w południowo-zachodniej Szwecji. Siedzibą władz regionu i drugim największym miastem w kraju jest Göteborg, który stanowi najczęstszy cel podróży do Västra Götaland. Region ten ma jednak znacznie więcej do zaoferowania – sprawdź, co warto zobaczyć podczas wycieczki do Skandynawii!

Muzeum Röhsska w Göteborgu

Röhsska museet, znane wcześniej jako Muzeum Designu, to jedyne muzeum w Szwecji specjalizujące się we wzornictwie, sztuce użytkowej, modzie i rzemiośle. Na wystawach prezentowane są historyczne i współczesne prace z całego świata, w tym kolekcje rękodzieła, wzornictwa przemysłowego i mody, a także kolekcje specjalne, takie jak tkaniny ludowe, introligatorstwo czy japońskie drzeworyty. Muzeum zostało założone w 1904 roku wskutek darowizny Wilhelma Röhssa i jego rodziny. Kolekcja muzeum obejmuje ponad 50 000 eksponatów pochodzących ze Szwecji i Europy oraz Japonii i Chin.

Carlstens Fästning w Marstrand

Kamienna twierdza Carlsten została wzniesiona na rozkaz króla Karola X Gustawa na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Miało to miejsce na mocy traktatu z Roskilde 1658 w celu ochrony ośrodka handlowego Bohuslän przed atakami. Forteca została dwukrotnie zdobyta – najpierw w 1677 roku przez gubernatora Norwegii Ulrika Frederika Gyldenløve, a następnie w 1719 roku przez norweskiego admirała Petera Tordenskjolda. Po negocjacjach wróciła w posiadanie Szwedów, a w 1882 roku twierdza przestała być wykorzystywana jako obiekt obronny. Twierdzę można nie tylko zwiedzać – obiekt oferuje również noclegi w budynkach z XVIII i XIX wieku, w których wcześniej mieszkali żołnierze. W twierdzy Carlsten można też spędzić niezapomniane Boże Narodzenie, a nawet wziąć ślub i wyprawić wesele.

Park Narodowy Kosterhavet

Na terenie Västra Götaland znajduje się wyjątkowy park narodowy, który składa się głównie ze środowiska wodnego i podwodnego. Jest to pierwszy morski park narodowy w Szwecji, zlokalizowany na obszarze gmin Strömstad i Tanum. Park Kosterhavet, który osiąga głębokość 247 metrów, zamieszkuje wiele rzadkich gatunków zwierząt. To idealna lokalizacja dla miłośników nurkowania: wcale nie musisz lecieć do Australii, by podziwiać rafy koralowe – odkryj podwodne życie, które rozwija się na północy Europy!

Muzeum Kultury Światowej w Göteborgu

Jeśli nie przepadasz za klasycznymi wystawami muzealnymi, Världskulturmuseet to coś, co z pewnością Ci się spodoba. Główną ideą obiektu jest prezentowanie światowej kultury w nowoczesny sposób i poruszanie ważnych kwestii, takich jak choroby, religie, gry, sport czy polityka. Twórcy Muzeum Kultury Światowej w Göteborgu prowadzą również trzy muzea w Sztokholmie: Muzeum Etnograficzne, Muzeum Archeologii Śródziemnomorskiej i Bliskiego Wschodu oraz Muzeum Dalekiego Wschodu – warto je odwiedzić podczas wizyty w stolicy. Wspólnym celem wszystkich obiektów jest prezentowanie różnych tematów, które obejmują cały świat i tysiące lat kultury ludzkiej: od czasów prehistorycznych po współczesność.

Nordyckie Muzeum Akwareli w Skärhamn

Otwarte w 2000 roku Nordiska Akvarellmuseet zajmuje się badaniem współczesnego i historycznego malarstwa akwarelowego. Odbywa się to poprzez wystawy, badania, edukację oraz promocję współczesnej skandynawskiej sceny artystycznej. Muzeum łączy sztukę i naukę, oferując zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych – zarówno amatorów, jak i doświadczonych malarzy. Odwiedź to muzeum, jeśli bliska jest Ci sztuka i oczekujesz czegoś więcej niż biernego wpatrywania się w obrazy. Nordiska Akvarellmuseet to także miejsce, w którym można spotkać ciekawe osoby z całego świata, które chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem.

Skansen Kronan w Göteborgu

W słynącej z malowniczych domów dzielnicy Haga znajduje się reduta Skansen Kronan. Twierdza i jej bliźniaczy Skansen Lejonet powstały w celu ochrony miasta przed atakiem Duńczyków. Założone w 1621 roku miasto Göteborg zostało wyposażone w imponującą sieć fortyfikacji, lecz inżynierów wojskowych niepokoiły górujące nad osadą wzgórza Gullberg i Risåsberg – postanowiono więc, że powstaną a nich twierdze obronne. XVII-wieczny Skansen Kronan znajduje się na wzgórzu Risåsberg i nigdy nie został zaatakowany. W 1900 roku przekształcono obiekt w muzeum wojskowe, które zamknięto w 2004 roku – jego zbiory znajdują się obecnie w Muzeum w Göteborgu. Dziś jest to własność prywatna, gdzie można wyprawić wesele, wyprawić urodziny, zorganizować konferencję lub spędzić świąteczne kolację wigilijną.

Jak dojechać do Västra Götaland?

Västra Götaland znajduje się w południowej części Szwecji, dlatego bardzo łatwo można się tu dostać promem – zwłaszcza jeśli chcesz się udać w niezależną podróży, jaką zapewnia własny samochód. Wystarczy wsiąść na prom w Świnoujściu i wybrać port docelowy w Ystad lub Trelleborgu. Stamtąd wystarczy kierować się na północ – do wybranego miasta w Västra Götaland. Podróż do Skandynawii drogą morską to również dodatkowa atrakcja dla osób, które nigdy dotąd nie płynęły promem, a także alternatywa dla podróżnych, którzy boją się latać samolotami.

- Reklama -

Komentarze są wyłączone.