Czego nie robić po szczepieniu?

- Reklama -

Szczepienie przeciwko COVID 19 to poważna sprawa i należy się do niego odpowiednio przygotować. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne preparaty i jakie skutki uboczne mogą powodować. Przekażemy Ci również, czego nie należy robić po przyjęciu szczepionki.

Jaki preparat wybrać do szczepienia?

Żeby przyjąć dawkę szczepienia, musisz się najpierw zarejestrować. Możesz to zrobić online lub dzwoniąc na infolinię 989 albo do punktu szczepień. Dane, które potrzebujesz do rejestracji to PESEL oraz imię i nazwisko. Możesz wybrać dogodny dla siebie termin oraz miejsce, w którym chcesz przyjąć szczepionkę. Ten ostatni aspekt jest bardzo ważny. Warto wcześniej się dowiedzieć, jaki preparat wybrać. Różnią się one od siebie i niektóre nie są przeznaczone dla danej grupy osób. Szczepienia są darmowe, ale jeśli potrzebujesz gotówki, to skorzystaj z szybkiego rozwiązania, jakim jest pożyczka pozabankowa.

Czego nie robić po szczepieniu?
Czego nie robić po szczepieniu?

Szczepionka od firmy Pfizer, podobnie jak Moderna to produkty, które zawierają fragment mRNA, czyli związek, zawierający materiał genetyczny organizmów żywych i wirusów. Ich skuteczność jest wysoka, określa się ją na około 90%. Szczepionki Pfizer są rekomendowane dla osób starszych, po 70. roku życia oraz dzieci powyżej 12. roku życia. Obydwa preparaty wymagają podania dwóch dawek, podobnie jak produkt firmy AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa, w której stosuje się unieszkodliwione wirusy, przenoszące substancję uodparniającą. Jej skuteczność określa się na około 63-88%. Tylko jedna dawka wystarczy w przypadku preparatu od firmy Johnson & Johnson. To również produkt wektorowy, którego skuteczność wynosi około 66%.

Czego nie robić po szczepieniu?

Przyjęcie dawki szczepionki może powodować różne dolegliwości. Może to być ból głowy oraz mięśni, wysoka temperatura ciała, dreszcze, mdłości oraz ogólne osłabienie i senność. Nie należy się tego obawiać, to naturalna reakcja organizmu na podanie preparatu. Dlatego po szczepieniu nie należy przemęczać organizmu. Możesz on potrzebować kilku dni na regenerację. Warto też unikać spożywania alkoholu oraz palenia papierosów. Warto też pamiętać, że przyjęcie jednej dawki nie daje pełnej odporności. Dlatego nadal trzeba uważać i unikać spotkań w dużej grupie osób.

Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.