Częste choroby jabłoni oraz gruszy

Jabłonie i grusze są bardzo chętnie uprawianymi drzewami owocowymi w naszym kraju. Docenia się je przede wszystkim za przepyszne owoce, jakie dają oraz ich odporność na niskie temperatury. Należy jednak pamiętać, że tak jak inne drzewa owocowe i one są dosyć często atakowane przez choroby i szkodniki. Objawem tego są zniekształcenia, przebarwienia oraz więdnięcie roślin.

Parch jabłoni i gruszy

Za jego wystąpienie na jabłoni odpowiada grzyb Venturia inaegualis. Jeśli drzewo zostanie zarażone, wówczas przestaje ono prawidłowo owocować. Jabłka nie nadają się wówczas do przechowywania. Pierwszym objawem parcha są brunatnooliwkowe plamki pojawiające się na liściach, które z czasem zaczynają powiększać swoje rozmiary i rozprzestrzeniać się na inne okoliczne drzewa owocowe. Parch jabłoni objawia się również plamami na samych owocach, które zostają zniekształcone i mogą pękać. Za parch gruszy odpowiada patogen grzybowy Venturia pryina. Objawy przypominają znacznie parcha jabłoni. Pojawiają się plamy na liściach, które po jakimś czasie usychają i opadają. Choroby grzybowe zaczynają atakować drzewa przeważnie w okresie wiosennym, kiedy temperatura powietrza wynosi od 17 do 24 stopni Celsjusza. Deszcz sprzyja rozwojowi grzyba. Parch jest także wynikiem niewłaściwej pielęgnacji, z tego względu poleca się regularne grabienie liści oraz spadów. Porażone drzewo owocowe staje się słabe, nie znosi dobrze niskich temperatur czy niekorzystnych warunków atmosferycznych. W przypadku wystąpienia parcha jabłoni i grusz zaleca się wykonanie prześwietlania korony drzew.

Częste choroby jabłoni oraz gruszy
Częste choroby jabłoni oraz gruszy

Jak ochronić drzewa owocowe przed parchem?

Warto przede wszystkim zadbać o zdrową i odżywczą ziemię, dzięki niej drzewa owocowe będą rosły w odpowiednich warunkach, a więc będą odporniejsze na choroby i szkodniki. Dobrze jest również sięgać po ekologiczne środki ochrony roślin, które będą wsparciem dla drzew, zabezpieczając je przed chorobami. Takie zabiegi trzeba powtarzać, co około tydzień.

Brunatna zgnilizna

Kolejna choroba jabłoni oraz gruszy. Odpowiada za nią grzyb Moniliana fructigena. Do jej rozwoju dochodzi w okresie ciepłym i wilgotnym, a więc przede wszystkim latem. Objawem infekcji są gnilne, brunatne plamy z białymi brodawkami, widoczne na owocach jabłek czy gruszy. Istotną czynnością jest palenie zakażonych owoców. Do jej zwalczania polecane są takie same środki, jak te przeciwdziałające parchu jabłoni i gruszy.

Mączniak prawdziwy jabłoni

Za jego powstanie odpowiadają grzyby z rzędu ErysiphalesOdznacza się białym nalotem, podobnym do mąki. Występuje on na liściach, pąkach oraz owocach. Objawy infekcji zauważalne są wczesną wiosną, wtedy to trzeba pozbyć się zarażonych pędów i przeprowadzić oprysk.

Kwieciak jabłkowiec

Żeruje na pąkach jabłoni, a jego objawem są duże otwory w owocach. Niekiedy dochodzi do jego przeniesienia się na spodnią część liści. Stanowi on duże zagrożenie dla drzew. Jeśli zauważymy jego atak, wówczas najlepiej przeprowadzić oprysk w czasie pękania pąków, w szczególności w słoneczny dzień.

Pozostałe choroby drzew owocowych

  • rak drzew owocowych – dotyczy jabłoni i gruszy, doprowadza do porażenia ich pędów oraz kory pnia głównego. Można wymienić dwa stadia jego rozwoju, czyli doskonały (objawia się kulistymi owocnikami o czerwonej barwie) i niedoskonały ( pojawiają się białożółte zarodniki konidialne). W tej chorobie pędy drzewa czernieją, konieczne jest ich wycięcie. Zakażenie ma miejsce podczas uszkodzenia mechanicznego.
  • zaraza ogniowa – choroba bakteryjna, która poraża wszelkie naziemne części drzewa owocowego. Jej objawem jest zasychanie, ciemnienie oraz więdnięcie kwiatów i ciemnienie liści. Na owocach, konarach i gałęziach występują czasem nekrozy. 
Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!

Comments are closed.