Wystrój Czerwonych Owoców, autor: Oliver Wiesenberg
Wielkanoc to inaczej po węgiersku „húsvét„. Słowo składa się z dwóch wyrazów – hús, czyli mięso oraz vét, czyli „brać”. Sensem tej nazwy jest „brać do siebie mięso”, co oznajmia nam, że „znowu możemy jeść mięso” – czyli dokładnie tak, jak w wielkanocny obiad!
Spis treści:
ToggleOczywiście potrawy mogą się różnić zależnie od regionu, czy tradycji. Natomiast, najpopularniejszymi potrawami, które możemy zobaczyć na węgierskim stole są na przykład:
Węgierskie wystawne śniadanie nie bardzo, ale delikatnie różni się od polskiego. Na stole znajdziemy gotowane jajka, wędzoną szynkę, gotowaną golonkę, chałkę wielkanocną oraz sárga túró, czyli tak zwany „żółty twaróg” (delikatny o lekko-kwaśnym smaku) – szczególnie w regionach północnych Węgier i ciasto Paska – czyli tradycyjne ciasto.
Na węgierskim obiedzie wielkanocnym bardzo możliwe, że zastaniemy rosół z kury, faszerowaną kapustę, Stefánia vagdalt, czyli inaczej „pieczeń Stefanii”, znana też jako pieczeń rzymska, ale koniecznie z jajkiem. W niektórych regionach Węgier, na stole zastaniemy również pörkölt z owcy, czyli pieczoną baraninę. Przede wszystkim, bez wyjątku, na pewno nie zabraknie „pogaczy„, czyli tradycyjne małe okrągłe chlebki, podawane na słono. Nie są one tradycyjnymi wielkanocnymi przekąskami, ale z pewnością je zobaczymy na każdym święcie.
Każdy obiad na Węgrzech, musi się na koniec składać z deseru. Typowymi węgierskimi deserami wielkanocnymi będzie babka wielkanocna, ciastka z kremem i rolada z herbatników, którą bardzo prosto przyrządzić bez pieczenia, znana Węgrom, jako Keksztekercs.
Kiedyś w ten dzień na Węgrzech chłopcy polewali dziewczęta wodą („aby nie więdły jak piękne kwiaty”) i w nagrodę za to, od dziewczynek, otrzymywali czerwone pisanki, słodycze lub jakiś drobny poczęstunek. Teraz częściej, zamiast polewania wodą można spotkać, polewanie perfumami. Tradycja ma charakter zabawowy i jest szczególnie popularny wśród dzieci i młodzieży.
Wielkanoc na Węgrzech to tak jak u nas, w Polsce, czas kiedy spędzamy miło chwile z rodziną, jemy wspólnie posiłek i rozmawiamy. Każdy kraj ma swoje tradycje, ale te węgierskie wcale dużo nie różnią się od naszych polskich.
Podróż z bagażem podręcznym na 2 tygodnie: jak się spakować? Skomentowano w dniu Przewodnik po budżetowych destynacjach: Europa i Azja
Podróż z bagażem podręcznym na 2 tygodnie: jak się spakować? Skomentowano w dniu Jak znaleźć najlepsze oferty lotnicze: poradnik od A do Z
Jak tanio zorganizować wyjazd do Europy i Azji? Poradnik Skomentowano w dniu Jak znaleźć najlepsze oferty lotnicze: poradnik od A do Z
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach...