Scandinavia - portal o podróżach, zdrowym stylu życia, nowoczesnych technologiach i wielu innych!
Jak tanio podróżować po świecie – przewodnik dla Januszów
Jak zabrać się za budżetowe podróżowanie? Źródło: Julia Kalinowska.
Obecnie mamy coraz więcej możliwości. Jeszcze nie tak dawno nie można było sobie tak łatwo pozwolić na wyprawę w egzotyczne kraje, nie mówiąc już o zawrotnych cenach takich eskapad. Jednak codzienność się zmienia, a my możemy pozwolić sobie na coraz więcej. Nie jesteśmy już ograniczeni określonym miejscem pracy czy mieszkaniem w danym miejscu całe życie. Praca zdalna, prowadzenie własnej działalności, ogrom opcji rozwoju – to tylko parę przykładów, dzięki którym wiele osób może zdecydować się na podróżowanie dookoła świata bez nadmiernego przejmowania się finansami. Jednak – każdy kiedyś zaczynał, a początkowo łatwo się pogubić w morzu informacji serwowanych nam na co dzień. Jak więc odpowiednio zabrać się za podróżowanie, żeby wyciągnąć z tego jak najwięcej, a jednocześnie nie stracić fortuny? Przekonamy się o tym poniżej.
Bez dobrego zaplanowania budżetu, podróż może zamienić się w koszmar finansowy. Kluczem do sukcesu jest przewidzenie kosztów, unikanie niepotrzebnych wydatków i zadbanie o zapas gotówki na sytuacje awaryjne. Jak dobrze rozplanować swój wyjazd i dlaczego ubezpieczenie to nie luksus, lecz konieczność?
Stwórz dokładny plan swoich finansów – Na początku określ, ile możesz wydać na podróż. Uwzględnij wszystkie kategorie wydatków: transport, noclegi, wyżywienie, atrakcje i ubezpieczenie. Dodaj też 10-15% zapasu na nieprzewidziane wydatki.
Zainwestuj w ubezpieczenie podróżne – Nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu turystycznym. Za kilka złotych dziennie unikniesz potencjalnych kosztów rzędu tysięcy złotych, np. za leczenie za granicą. Przykładowo, w Dubaju jeden dzień w szpitalu to wydatek nawet 12 000 zł – z ubezpieczeniem nic Cię to nie kosztuje.
Wyszukuj okazje w różne dni – Korzystaj z porównywarek cen biletów i noclegów, szukaj promocji i rezerwuj z wyprzedzeniem. Zapisz się na newslettery linii lotniczych i stron rezerwacyjnych, żeby otrzymywać informacje o wyprzedażach.
Organizuj wyjazd na własną rękę – Rezygnacja z usług biura podróży potrafi zrobić kolosalną różnicę! A w dodatku, satysfakcja jest o wiele większa.
2. Tanie środki transportu
Transport to jedna z najdroższych pozycji w podróżniczym budżecie, w szczególności przy bardziej odległych kierunkach. Istnieje jednak mnóstwo sposobów, by obniżyć jego koszt. Czy to loty, autobusy, czy lokalna komunikacja, wybierając odpowiednie opcje, możesz zaoszczędzić setki złotych. Jak przemieszczać się bez drenowania energii i portfela?
Przeloty samolotami w niskich cenach
Korzystaj z wyszukiwarek takich jak Skyscanner i Google Flights, żeby znaleźć najtańsze połączenia. Przeszukuj też strony ekonomicznych przewoźników, np. Ryanair czy WizzAir.
Szukaj lotów w środku tygodnia, kiedy to są zazwyczaj tańsze, a rezerwacji dokonuj na 2-3 miesiące przed planowaną podróżą (przy dalszych podróżach warto kupować bilety z nawet 6-9 miesięcznym wyprzedzeniem). Ale pamiętaj – to nie są zasady wyryte w kamieniu! Zawsze warto być elastycznym i sprawdzać oferty w dni teoretycznie “mniej opłacalne” – czasem możesz się pozytywnie zaskoczyć!
Idealnie byłoby, gdybyś mógł pozwolić sobie na elastyczne daty – wtedy najłatwiej o tańsze loty.
Jeśli nie elastyczne daty – wypróbuj luźniejsze podejście docelu podróży. Może w danym miesiącu bilety na Malediwy są droższe, ale akurat złapiesz okazję na wycieczkę do Tajlandii, którą i tak chciałeś kiedyś zobaczyć?
W kwestii miejsc rzadziej odwiedzanych (np. Alaska czy Grenlandia), ceny biletów są wysokie, a promocje zdarzają się rzadko. W takich przypadkach warto uzbroić się w cierpliwość, sprawdzać oferty różnych linii z większym wyprzedzeniem oraz ustawić alerty o zmieniających się cenach.
Unikaj dodatkowych opłat (i zmęczenia!), podróżując jedynie z bagażem podręcznym, zamiast rejestrowanego. Wyzwanie tylko dla najbardziej zagorzałych backpackerów: spróbuj podróży z samym plecakiem!
Spróbuj wyszukiwać loty z przesiadkami w ciągu dnia w innych państwach, dzięki czemu przy okazji, za “darmo”, wpiszesz kolejne miasto na listę odwiedzonych miejsc.
Transport na lądzie
Tanie możliwości: W Europie skorzystaj z tanich opcji, takich jak FlixBus czy BlaBlaCar.
Bilety dzienne: W miastach sprawdź opłacalność biletów dziennych lub kart miejskich, które obejmują komunikację i wstęp do różnych atrakcji (np. Copenhagen Card czy New York City Pass).
Podróżuj jak miejscowy: Metro, busy, łódki… Podczas szukania najtańszych opcji przyda Ci się nauczenie choć paru zwrotów w lokalnym języku, dzięki czemu nie tylko zaskarbisz sobie serce lokalsów, ale również będą Ci oni w stanie pomóc w wyborze odpowiedniego środka transportu. Przykładowo, wybranie tuk tuka w Bangkoku zamiast autobusu miejskiego to opcja nawet 20-krotnie droższa!
Autostop: Wciąż powszechnie używany środek transportu przez osoby otwarte na nowe znajomości i trochę adrenaliny. Przy zachowaniu środków ostrożności może to być idealny sposób na darmowe przemieszczanie się.
Nocne przejazdy: Przy dłuższych przejazdach warto wybierać kursy w godzinach nocnych, dzięki czemu wykorzystujemy czas do maksimum (dodatkowy plus: nie musimy płacić za nocleg!).
Zakup biletów z wyprzedzeniem: Czasem można zaoszczędzić, kupując bilety z parotygodniowym wyprzedzeniem. Ponadto, mamy pewność rezerwacji miejsc, a to oznacza możliwość zmrużenia oka, co w długiej podróży potrafi być zbawieniem.
Wypożyczenie samochodu: Jeśli podróżujesz w grupie, rozważ wynajęcie auta. Koszt podzielony na kilka osób często wychodzi taniej niż bilety komunikacyjne. Jeśli więc jesteś w stanie i lubisz podróżować z innymi ludźmi – warto wypróbować opcję dzielonych kosztów.
3. Noclegi dla oszczędnych
Marzysz o podróżach, ale ceny hoteli przyprawiają Cię o zawrót głowy? Nie martw się! Istnieje wiele tanich i wygodnych opcji noclegowych, od hosteli po darmowe możliwości jak couchsurfing. Jak znaleźć miejsce do spania, które nie zrujnuje Twojego budżetu?
Hostele i schroniska młodzieżowe – Doskonały wybór zarówno dla podróżujących solo, jak i w grupie. Noclegi w wieloosobowych pokojach kosztują ułamek ceny hotelu, a w dodatku możemy poznać nowych ludzi z całego świata.
Wynajem prywatnych mieszkań – Platformy takie jak Airbnb czy Booking oferują pokoje lub całe mieszkania w niższych cenach niż hotele, szczególnie na dłuższy pobyt.
Couchsurfing: Śpij za darmo u mieszkańców, którzy chętnie dzielą się wskazówkami z perspektywy mieszkańca.
Wolontariat: W zamian za pomoc przy projektach (np. w hostelach czy gospodarstwach agroturystycznych) możesz otrzymać darmowe zakwaterowanie i wyżywienie.
Podróżuj poza sezonem: Najlepsze okresy to te tuż przed rozpoczęciem sezonu lub na jego koniec lub zupełnie poza sezonem turystycznym (o ile pogoda w danym okresie nie pokrzyżuje Ci planów – pamiętaj o sprawdzeniu terminów pór deszczowych w odleglejszych miejscach!).
4. Jedzenie mieszczące się w granicach… portfela
Czy tego chcemy, czy nie – bez jedzenia ani rusz! Ponadto, jest to jedna z największych przyjemności podczas podróży i pozwala nam jeszcze lepiej poczuć daną kulturę. Jeśli nie wiemy jak się za to zabrać, może się to jednak okazać wyjątkowo kosztownym przedsięwzięciem. Ale, ale – dobra wiadomość! Nie musisz wybierać między pysznym jedzeniem a oszczędzaniem. Jak dobrze zjeść, nie wydając majątku?
Unikaj pułapek turystycznych – Restauracje w pobliżu atrakcjiturystycznychsą znacznie droższe. Przejdź kilka ulic dalej i znajdź lokale pełne stołujących się mieszkańców – będzie taniej i przytulniej.
Jedz w miejscach serwujących lokalną kuchnię – nie dość, że Twój portfel nie ucierpi, to jeszcze spędzisz czas w bardziej autentyczny sposób.
Wypróbuj małe knajpki, lokalne bazary, bufety “jesz, ile chcesz” lub wózki ze street foodem – możesz odkryć prawdziwe perełki smakowe!
Zakupy rób w dyskontach i kupuj tam podstawowe produkty spożywcze. Przygotowanieśniadania lub kolacji we własnym zakresie to ogromna oszczędność.
Sprawdź budżetowe aplikacje, na których restauracje wystawiają niesprzedane w danym dniu posiłki za ułamek swojej pierwotnej ceny (np. Too Good To Go).
Zaopatrz się w bidon i uzupełniaj go wodą z kranu (o ile jest pitna) lub ze specjalnych fontann.
Walutę wymieniaj mądrze: Dzięki wymianie walut z wyprzedzeniem możesz wyszukać najkorzystniejszy kurs w kantorach. Warto się również zaopatrzyć w kartę wielowalutową, jak np. Revolut czy Wise, dzięki czemu kurs wymiany walut będzie najkorzystniejszy. PROTIP ode mnie: płacąc za zakupy, zawsze wybieraj walutę lokalną, aby uniknąć tzw. dynamicznego przewalutowania i dodatkowych opłat!
5. Darmowe atrakcje turystyczne
Podróżowanie to poznawanie świata, a to – jak się okazuje – nie zawsze musi słono kosztować! Wiele miast oferuje darmowe atrakcjei wycieczki, które pozwolą Ci zwiedzać świat tanio i wygodnie. Jak maksymalnie wykorzystać bezpłatne możliwości w podróży?
Bezpłatne dni: Wiele muzeów i galerii oferuje darmowy wstęp w określone dni tygodnia. Przykładem są British Museum i National Gallery w Londynie, które są bezpłatne. Sprawdź wcześniej harmonogram, aby zaplanować zwiedzanie.
Free Walking Tours: W większych miastach przewodnicy organizują darmowe zwiedzanie po najciekawszych atrakcjach. Na zakończenie możesz przekazać napiwek przewodnikowi – tyle, na ile pozwala Ci budżet.
Informacja turystyczna: Odwiedź punkty informacji turystycznej, gdzie znajdziesz darmowe mapy, przewodniki i ulotki z informacjami o lokalnych atrakcjach.
Bilety online: Zakup wejściówek przez internet często nie tylko jest tańszy, ale również zaoszczędzi Ci czasu straconego na stanie w kolejce do kasy. Jeśli jesteś studentem – pamiętaj też o zniżkach studenckich!
Cashback i kody rabatowe: Kupując bilety online (ale również loty i zakwaterowanie!) warto sprawdzić, czy na dedykowanych do tego stronach nie ma aktualnie kodów zniżkowych lub ofert zwrotu części kwoty zamówienia. Małe kwoty potrafią się nieźle sumować! A w końcu nic to nie kosztuje – dlaczego więc nie spróbować? 😉
Podróżowanie nie musi być drogie – wystarczy odrobina planowania i otwartość na nowe rozwiązania, żeby cieszyć się pięknymi krajobrazami, nie nadwyrężając nadmiernie portfela. Trzymając się powyższych wskazówek, możesz cieszyć się niezapomnianymi przygodami, nie martwiąc się o swoje oszczędności. Niezależnie od tego, czy wolisz podróżować solo czy w większym gronie – świat stoi przed Tobą otworem. To co, którą wskazówkę wykorzystasz następnym razem?
Źródła:
Łukasz Szewczyk, Jak tanio podróżować? 15 błędów, które kosztują sporo w podróży!,https://podrozniczy.blog/jak-tanio-podrozowac/ [odczyt: 29.11.2024]
Zespół Lepiej, Tanie podróżowanie, czyli jak obniżyć koszty w podróży? 10 sprawdzonych pomysłów, https://lepiej.tauron.pl/styl-zycia/tanie-podrozowanie-czyli-jak-obnizyc-koszty-w-podrozy-10-sprawdzonych-pomyslow/ [odczyt: 29.11.2024]
Bartek Dziwak, Tanie podróżowanie – 21 pomysłów jak TANIO podróżować i oszczędzać w podróży (wskazówki, porady), https://bartekwpodrozy.pl/jak-tanio-podrozowac/ [odczyt: 29.11.2024]
Emil Podróżuje, Tanie podróżowanie, https://www.emilpodrozuje.pl/tanie-podrozowanie/ [odczyt: 29.11.2024]
Jestem zakochana w podróżach dookoła świata. Czerpię inspirację z wycieczek - zarówno tych dłuższych, jak i krótszych. Dotychczas zwiedziłam m.in. Chiny, Koreę Południową, Tajwan i wiele państw europejskich. Marzę o wolności, jaką jest możliwość poznawania nowych ludzi i doświadczanie różnorodnych kultur. Uważam, że to jeden z najlepszych sposobów na rozwój kreatywności oraz naukę tolerancji i otwartości na odmienne punkty widzenia. Odpoczywam zwiedzając wybrane miejsca i nabijając przy tym 40k kroków dziennie. Kto powiedział, że wyjazdy są tylko od leżenia pod parasolką? ;)