Niezależnie, czy właśnie rezerwujesz zagraniczną wycieczkę, czy czeka Cię międzynarodowy wyjazd służbowy, warto, żebyś sprawdził, czy będzie Ci niezbędny paszport. Jeśli okaże się, że ważny paszport będzie Ci potrzebny, powinieneś jak najszybciej złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie. To umożliwi Ci sprawne pozyskanie dokumentu. W tym artykule dowiesz się, jak zrealizować całą tę procedurę od początkowego wniosku o paszport, po finalne wydanie paszportu. Dzięki temu szybko i skutecznie przebrniesz przez wszystkie formalności. Zapraszamy!
Spis treści:
TogglePodstawowym dokumentem będzie oczywiście wniosek o paszport. Już na tym etapie można popełnić pewien nieciekawy w konsekwencjach błąd. Unikaj pobierania, drukowania i wypełniania jakichkolwiek druków z internetu. W sieci znajdziesz mnóstwo takich przykładowych dokumentów podpisanych jako wniosek paszportowy. Na pierwszy rzut oka wszystko będzie wyglądać podobnie do oryginalnego druku. Natomiast urzędnik nie przyjmie Twojego wniosku, jeśli nie zostanie on sporządzony na odpowiednim formularzu. W przypadku, kiedy pojawisz się z takim wnioskiem w urzędzie, będziesz musiał pobrać tam oryginalny wniosek o wydanie paszportu i go skrupulatnie wypełnić. Tylko wtedy możesz liczyć na to, że wniosek będzie respektowany przez urzędnika.
W kwestii wniosków warto jeszcze wspomnieć o tym, że możesz ten dokument złożyć w dowolnym punkcie paszportowym. Nie musisz martwić się o to, że np. składasz wniosek w urzędzie nieadekwatnym do Twojego miejsca zameldowania, czy zamieszkania. Musisz jednak pamiętać, że paszport będziesz mógł odebrać tylko i wyłącznie w urzędzie, w którym złożyłeś wniosek.
Do wypełnionego wniosku będziesz musiał dołożyć aktualną fotografię. Aktualność w tym wypadku oznacza, że zdjęcie nie może mieć więcej niż 6 miesięcy od dnia składania wniosku. Poza samym wnioskiem i zdjęciem niezbędny będzie również dowód opłaty. Może to być przykładowo potwierdzenie przelewu. Oczywiście cała procedura nie zostanie zrealizowana, jeśli nie będziesz dysponował dokumentem potwierdzającym Twoją tożsamość, takim jak dowód osobisty bądź dotychczasowo używany, ważny paszport.
W typowej sytuacji wystarczy Ci taki zestaw dokumentów. Konieczność dostarczenia innej dokumentacji to już kwestia indywidualna dotycząca posiadanych ulg bądź specyficznej sytuacji. Kiedy już wiesz, jak wyrobić paszport i znasz procedury obowiązujące przy składaniu wniosku, ciekawi Cię pewnie, ile to wszystko potrwa. Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
To zależy. Przede wszystkim od rodzaju paszportu, o jaki wnioskujesz oraz od liczby wniosków. W przypadku paszportów biometrycznych czas oczekiwania to około 30 dni. Jeśli nie zależy Ci na takim paszporcie o długiej ważności, to warto, żebyś rozważył zdobycie paszportu tymczasowego. Procedowanie takich wniosków przebiega znacznie sprawniej. Zazwyczaj paszporty tymczasowe są wydawane 2-3 dni po złożeniu wniosku.
Wyrobienie paszportu to dość prosta procedura, przy której nie są wymagane żadne nadzwyczajne dokumenty. Wystarczy, że zbierzesz podstawową dokumentację i wypełnisz właściwy wniosek, a już po pierwszej wizycie w urzędzie będziesz mógł odliczać czas do uzyskania paszportu. Pamiętaj o wszystkich wskazówkach poznanych w tym artykule. Dzięki nim sprawnie uporasz się ze wszystkimi formalnościami. Sprawdź sam!
Kiedy docieplanie budynków ma sens? Sprawdź teraz na portalu! Skomentowano w dniu Okna tarasowe – dopasuj modele do swojej przestrzeni
Jak nowocześnie udekorować pokój? Sprawdź teraz! Skomentowano w dniu Okna tarasowe – dopasuj modele do swojej przestrzeni
Powiększone migdały? Czy to groźne? Skomentowano w dniu Badania prenatalne – na czym polegają?
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach...