Kleszcz na żółtym kwiatku, autor: Erik Karits
W wiosnę przez wilgotne powietrze i umiarkowane temperatury aktywność kleszczy wzrasta, dlatego trzeba mieć na uwadze, że gdy odczuwamy ochotę na spacer parkach czy lasach, musimy uważać na siebie.
Spis treści:
ToggleKleszcze mogą być bardzo niebezpieczne – zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Są nosicielami niebezpiecznych bakterii i wirusów. Łatwo przez nie zachorować np. na Boreliozę wywołaną przez bakterię Borrelia burgdorferi, która nieleczona może doprowadzić do zapalenia mózgu lub serca. Równie niebezpieczną chorobą, na jaką musimy uważać po kontakcie z kleszczem jest Kleszczowe zapalenie mózgu, która atakuje nasz układ nerwowy. Kleszcze mogą spowodować również takie, choć rzadsze, wywołane choroby jak: Anaplazmoza i Tularemia.
W kontekście naszych zwierzaków domowych, musimy bardzo uważać na Babeszjozę, która najczęściej dotyka nasze pieski. Objawami u psa może być gorączka, jego osłabianie i ciemny kolor moczu. Pojawiają się też one często po ok.. 10-20 dniach od ukąszenia. Jeśli jej nie rozpoznamy, a co za tym idzie – nie wyleczymy, może być śmiertelna. Kolejną niebezpieczną chorobą może być Kleszczowe zapalenie mózgu. Cechuje się gorączką, wymiotami, drgawkami lub zaburzeniami świadomości u zwierzęcia. Trzeba na nią uważać, ponieważ niektóre przypadki mogą być również śmiertelne lub mogą prowadzić do zaburzeń neurologicznych. Powinniśmy również uważać na Anaplazmozę, która również niewyleczona może prowadzić do śmierci. Często jej objawami są: zmęczenie zwierzaka, bóle mięśni i stawów, nudności, gorączka lub utrata apetytu.
Miejscami, których w obawie o spotkanie kleszcza powinniśmy unikać, są te o dużej ilości traw i zarośli. Wybierają specjalnie takie miejsca, ponieważ lubią wilgoć i nie lubią ekspozycji na słońce. Wysokie trawy zapewniają im utrzymanie wilgoci. Jest to dla nich również miejsce strategiczne. Czekając na końcach listków lub źdźbeł trawy łatwo im przyczepić się do przechodzącej ofiary. Również, ciężej je dostrzec w wysokich i gęstych zaroślach. Dzięki temu unikają możliwości bycia zaatakowanym przez żywiące się owadami ptactwo.
Kleszcze nie lubią słonecznych i suchych miejsc, dlatego możemy mieć na uwadze, że rzadziej będzie je tam spotkać. Odczuwają również niechęć do olejków eterycznych. Warto mieć przy sobie olejek z drzewa herbacianego, geranium, cedrowy lub lawendowy. Warto również zabrać ze sobą środki odstraszające organizmy zwierzęce, np. DEET lub repelenty z Ikarydyną. Jeśli posiadamy własny ogródek, warto regularnie kosić trawę, a na podróż w zarośla założyć na siebie jasne i zakryte ubranie by łatwiej dostrzec naszego wroga. Pamiętaj również, aby brać ze sobą zestaw do usuwanie kleszczy.
Zdecydowanie nie możemy panikować! Jeśli masz przy sobie pęsetę lub inne urządzenie zaprojektowane do usuwania kleszczy – użyj go. Spróbuj go chwycić jak najbliżej skóry i wyciągnij go szybkim i zdecydowanym ruchem do góry. Absolutnie go nie wyciskaj palcami, ponieważ możesz zostawić fragmenty jego ciała w sowim ciele! Następnie zdezynfekuj ranę i obserwuj, czy w okolicy twojego miejsca po ugryzieniu nie pojawia się rumień. Jeśli tak – koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Miej również na uwadze, czy nie posiadasz grypo-podobnych objawów. Inaczej możesz wyrządzić sobie poważną krzywdę. Natychmiast zgłoś się do lekarza.
Podróż z bagażem podręcznym na 2 tygodnie: jak się spakować? Skomentowano w dniu Przewodnik po budżetowych destynacjach: Europa i Azja
Podróż z bagażem podręcznym na 2 tygodnie: jak się spakować? Skomentowano w dniu Jak znaleźć najlepsze oferty lotnicze: poradnik od A do Z
Jak tanio zorganizować wyjazd do Europy i Azji? Poradnik Skomentowano w dniu Jak znaleźć najlepsze oferty lotnicze: poradnik od A do Z
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach...