Kompletny przewodnik po wyspie Kimolos w Grecji

- Reklama -

 

Rzeczy do zrobienia na Kimolos

Podobnie jak wiele greckich wysp Kimolos jest wyspą z dostępem do pięknego morza i słynącą z gościnności mieszkańców. Jest tu kilka wspaniałych plaż, a brak turystów i powszechny komercjalizm to duża część atrakcyjności pobytu na wyspie Kimolos.

Najważniejsze cechy Kimolos to:

Plaże Kimolos

Plaża Aliki jest dość blisko Chorio i jest jedną z bardziej popularnych plaż z długim, piaszczystym odcinkiem spokojnej, krystalicznie czystej wody. Jest dobra tawerna, Sardis i kilka miejsc noclegowych, takich jak Giannis Studios.

Bonatsa Beach jest następny wzdłuż i jest jedną z bardziej popularnych plaż z południowego aspektu utrzymanie go dobrze chronione przed wiatrem Meltemi i kilka dobrych miejsc na pobyt, jak Bonatsa Beach House, tuż przy plaży.

Plaża Kalamitsi jest następna w kierunku zachodnim, a także ma kilka tawern w odległości krótkiego spaceru od plaży.

Plaża Psathi jest najbardziej popularna na wyspie i znajduje się tuż obok portu z wieloma chatami rybackimi, kawiarniami i uroczymi pokojami do wynajęcia oraz świetnym hotelem Psathi Blue.

Na północ od Pasthi znajdują się plaże Rema, Elephant i Karras. Te małe plaże są chronione przez skaliste zatoczki i są świetne do nurkowania.

Plaża Klima jest również popularna, podobnie jak Agios (Saint) George w północno-wschodniej części wyspy. Ta plaża ma bardzo biały piasek i jest dość chroniona, co czyni ją jedną z najładniejszych na Cykladach.

Po zachodniej stronie wyspy znajdują się Paralia Dekas, Ellinika, Mavrospilia i Lakos. Te wszystkie dostać wspaniałe zachody słońca oczywiście i Elliniki ma wspaniałe białe skały, które można znaleźć w Sarakiniko na Milos.

Wzdłuż północnej części wyspy znajdują się plaże Paralia Vromou, Monastiria i Soufi, ale naprawdę potrzebujesz pojazdu 4×4, Aby uzyskać do nich dostęp.

Wskazówka – istnieje dobre połączenie autobusowe wokół dużej części wyspy, można oczywiście zapłacić za wynajęcie samochodu do zwiedzania niektórych plaż, które nie są obsługiwane.

Zabytki i muzea na Kimolos

Kościół metropolitalny Panagia Odigitria

Na wyspie znajduje się ponad 100 kościołów, z których wiele jest zabytkami bizantyjskimi. Kimolianie zbudowali i zachowali te kościoły i są z nich bardzo dumni.

Ten wspaniały kościół jest jednym z pierwszych budynków, które zobaczysz po przybyciu do portu Psathi. Został zbudowany w 1874 roku i był projektem społecznym ukończonym przez wszystkich mieszkańców wyspy. 

Zamek Kimolos (Kastro)

Pozostałości Kastro wchodzą w skład Starej Wsi.

Większość domów zamku zewnętrznego została ocalona, co można zobaczyć wewnątrz Brachera, kawiarni, która stanowi część zewnętrznego muru zamku.

Można również spacerować po pozostałościach wnętrza zamku, a drzwi są na stałe otwarte. Wewnątrz Zachodniej bramy znajduje się najstarszy i najpiękniejszy kościół na wyspie, Geneza Chrystusa, zbudowany w 1592 roku. To, jak i cały zamek, są wspaniałymi przykładami zabytków bizantyjskich.

Muzea

Muzeum Archeologiczne w Kimolos

Muzeum Archeologiczne w Kimolos mieści się w tradycyjnej dwupiętrowej rezydencji naprzeciwko Kastro i Metropolitalnego kościoła Panagia Odigitria.

Jest domem dla wielu reliktów z wykopalisk w rejonie Ellinika i innych rzeczy znalezionych na całej wyspie.

Koszt: 2 €, koncesja 1 €

Czynne: WT-Nie 09: 00-16: 00

Muzeum folkloru i Morza

Muzeum folkloru i Morza zostało założone przez lekarza Manolisa A. Christoulakisa i mieści się w domu jego ojca w Kastro. Jego kolekcja autentycznych przedmiotów używanych przez Kimolian w ich codziennym życiu jest rzadka i bardzo interesująca.

Był kuratorem wielu narzędzi rolniczych, mleczarskich, drzewnych, rybackich i lekarskich, a także wyposażenia ze starych domów, w tym przyborów domowych, odzieży i tradycyjnych strojów. 

Przyroda i plener

Poliegos

Poliegos jest największą bezludną wyspą na Morzu Śródziemnym i jest domem dla ogromnych kolonii fok mnichów i żółwi morskich.

Wyspę można zwiedzać Łodzią, a tam są wspaniałe jaskinie morskie i oszałamiająca błękitna woda do pływania. Można to zrobić z Kimolos lub w ramach wycieczki na 3 wyspy z Milos.

Skiadi

„Skiadi” w lokalnym dialekcie oznacza „kapelusz” i ten grzybopodobny kamień wulkaniczny przybrał taki kształt przez dziesiątki tysięcy lat erozji.

Skiadi znajduje się w północno-zachodniej części wyspy ze wspaniałym widokiem na zachodnie wybrzeże Kimolos i Milos.

Najlepiej jest zbadać ostatni w godzinach popołudniowych, kiedy można również podziwiać oszałamiający Zachód Słońca, być może po południu na plaży.

Ellinika (Jezioro), Mavrospilia

W odległości około 100 metrów od plaży znajdują się pozostałości starożytnego miasta zanurzone w morzu.

To miasto istniało w epoce mykeńskiej i zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi, prawdopodobnie to samo, które spowodowało upadek całej cywilizacji. Weź swój sprzęt do nurkowania.

Można również zobaczyć pozostałości starożytnych grobowców na wzgórzach nad plażą.

Wiatraki, Xaplovouni

Możesz udać się do Xaplovouni z czterech różnych dzielnic Chorio. Wybierz ścieżkę z Myzithrou, abyś mógł również odwiedzić bizantyjską kaplicę Pantokratoras z panoramicznym widokiem. Wiatraki są w większości w ruinie i są pozostałościami minionych dni.

Możliwe jest również pobyt w wiatraku z piękną przebudową wiatraka-Kimolos.

„Magazyn” w Rema, Goupa, Karra

W Kimolos „Magazia” znajdują się jaskinie białych skał wulkanicznych, które służą do konserwacji Łodzi w miesiącach zimowych.

Zobaczysz te charakterystyczne jaskinie z jaskiniowymi drzwiami w różnych miejscach wzdłuż wybrzeża z najbardziej malowniczymi obszarami w Rema, Goupa i Karras. 

Wydarzenia na Kimolos o których warto pomyśleć:

Wydarzenia Religijne

15 sierpnia każdego roku w całym kraju obchodzone jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i jest jedną z najważniejszych dat kalendarza greckiego.

4 i 5 października obchodzone jest święto św. Metodego przez wszystkich mieszkańców i gminę Kimolos. 

21 listopada wejście do Theotokos obchodzi patronkę Wyspy, Panagia Odigitria.

Inne Wydarzenia Kulturalne

W dniach 25-30 czerwca odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kimolos (KIFF), który obejmuje kino plenerowe. 

Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.