Skandynawskie imiona: popularne imiona dla chłopców i dziewcząt

- Reklama -

Odkryj najpopularniejsze skandynawskie imiona dla chłopców i dziewcząt w Danii, Norwegii i Szwecji.

Jak każdy region, skandynawskie nazwy pojawiają się i wychodzą z mody z różnych powodów. Mitologia nordycka i Epoka Wikingów nadal mają duży wpływ na nazewnictwo, ale także współczesne programy telewizyjne i filmy.

Czy jesteś ciekaw nazwy, którą natknąłeś się w norweskim programie telewizyjnym? Być może właśnie poznałeś uroczego Szweda i chcesz dowiedzieć się więcej o jego imieniu? A może szukasz nazwy inspirowanej duńskim imieniem dla nowego przybysza?

Bez względu na powód, dla którego badasz nordyckie nazwy, trafiłeś we właściwe miejsce. Przyjrzymy się najczęstszym imionom w regionie Skandynawii: Danii, Norwegii i Szwecji.

Na koniec dodamy kilka dodatkowych nazw z Finlandii i Islandii! Więc jeśli jesteś gotowy, zaczynajmy.…

Jak Skandynawowie wybierają imiona?

Zacznijmy od ważnego pytania! Chociaż imiona patronimiczne nie są już używane w Norwegii, nadal stosunkowo często nazywa się dziecko po jednym z jego rodziców lub dziadków.

Wiele imion obu płci ma pochodzenie z mitologii nordyckiej i epoki wikingów. Niektóre, ale nie wszystkie, nazwy Wikingów pozostają popularne dzisiaj zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Mimo zamiłowania do tradycji ważne są również trendy. W zeszłym roku 416 nowo narodzonych dziewczynek w Norwegii otrzymało imię Nora. Chociaż skrócona forma Eleonore – została spopularyzowana w sztuce Henrika Ibsena, została ożywiona dzięki szalenie popularnemu norweskiemu serialowi Skam.

Jeszcze jedno, pamiętaj, że niektóre nazwy są zakazane w Skandynawii! Każdy kraj ma swoje własne zasady dotyczące tego, co można a dokładniej nie można nazwać dziecka. Oto więcej o zakazanych nazwach w Norwegii.

Popularne nazwy skandynawskie

Teraz rzućmy okiem na niektóre z najczęstszych nazw w Skandynawii, zarówno dla dorosłych, jak i noworodków.

Zanim złożysz skargę w komentarzach, że Twoje ulubione imię nie jest uwzględnione, pamiętaj, że nie jest to lista wyczerpująca! Skandynawskie nazwy są różnorodne, a ten artykuł jest jedynie wstępem do tego wspaniałego świata.

Popularne imiona chłopięce w Skandynawii

Być może słyszałeś o wielu z nich za pośrednictwem telewizji i filmów. Ale jestem pewien, że na tej liście będą też niespodzianki. Niektóre nazwy są popularne tylko w jednym kraju, podczas gdy inne są powszechne w całym regionie.

Anders. Popularny w Danii, Norwegii i Szwecji. W Danii Anders to imię postaci z kreskówki, którą wszyscy znamy jako Kaczor Donald! Również około 1 na 30 Szwedów ma nazwisko Andersson. Stało się tak ze względu na popularność Andersa jako imienia, gdy patronimika zakończyła się około roku 1900.

Axel / Aksel. Uważa się, że jest pochodzenia hebrajskiego, Imię Axel jest popularne w całej Skandynawii i w Niemczech. Axel Christofer Hedfors ze Swedish House Mafia jest lepiej znany jako Axwell.

Bjorn. Znaczenie Niedźwiedź w języku norweskim Bjørn jest bardzo popularną nazwą w Norwegii. Powiedział, że jest to mniej popularny wybór dla noworodków w ostatnich latach.

Elias. Nazwa z biblijnym tłem, Elias został po raz pierwszy odnotowany jako imię w Danii i Szwecji w XII wieku. Do dziś jest popularny zwłaszcza w Szwecji.

Jacob / Jakob. Jakob odradzał się w ostatnich latach, zwłaszcza w Norwegii. W 2020 roku było najpopularniejszym norweskim imieniem dla chłopców po kilku latach na drugim miejscu. W użyciu W Norway od 1300 roku, Jakob / Jacob był bardzo popularny na początku 1900 roku, zanim wypadł z użycia prawie całkowicie do niedawna!

Jan. Odmiana Jana, która jest powszechna nie tylko w Skandynawii, ale w Niemczech i w pozostałej części północnej Europy. Jan jest dość powszechnie używany w połączeniu z inną nazwą w celu utworzenia danego imienia, na przykład Jan Petter. Chociaż imię Jan jest powszechne w Skandynawii, nie jest popularnym imieniem dla noworodków.

Jens. Alternatywa dla Johannesa, który sam w sobie jest formą Jana. Jens to popularne nazwisko w Danii i Niemczech, ale trochę mniej w innych krajach Skandynawii.

Lucas / Lukas. Imię Lukas było szóstym najpopularniejszym imieniem dla noworodków w Norwegii w 2020 roku. Jest również popularny w Niemczech i Austrii.

Michael. Z pochodzenia Hebrajski, Michael pozostaje popularny w Danii, ale mniej tak gdzie indziej w Skandynawii. Do znanych Duńczyków o tym nazwisku należy były piłkarz Michael Laudrup. Pisownia Micael jest czasami używana w Szwecji.

Ole. Pochodzi od staronordyjskiego imienia Óláfr, Ole jest kolejnym imieniem, które jest popularne, ale nie u noworodków. Znani Norwegowie o tym nazwisku to menedżer piłkarski Ole Gunnar Solskjær i narciarz Ole Einar Bjørndalen. Zauważ, że obie osoby mają dwuczęściowe imię.

Peter / Petter. Nordycka wersja imienia Peter, Petter jest powszechna w całym regionie jako alternatywna pisownia. Znani Skandynawowie o tym nazwisku to Norweski kierowca rajdowy Petter Solberg i miliarder biznesmen Petter Stordalen.

Popularne imiona dziewcząt w Skandynawii

Trudno być pewnym, ale wierzę, że jest więcej różnorodności wśród imion dziewcząt między trzema skandynawskimi narodami. Oto niektóre z najbardziej popularnych:

Alma. Chociaż jego pochodzenie jest dyskusyjne, Alma jest zaciekle popularna w Danii. W 2020 roku więcej Duńskich noworodków otrzymało imię Alma niż jakakolwiek inna nazwa. Imię to pojawia się w wielu językach europejskich i zazwyczaj oznacza mądrą, opiekuńczą matkę.

Anne. Wariant Anna, Anne jest powszechne w całym regionie skandynawskim.

Astrid. Popularna nazwa w Norwegii, Astrid została zaadaptowana ze staronordyjskiego słowa oznaczającego Bosko pięknego Boga. W języku norweskim imię wymawia się z podkreśleniem pierwszej sylaby i miękkim d.

Clara. Inna popularna nazwa w Danii, Clara była druga po Almie w 2020 roku. Do znanych Duńczyków o tym imieniu należy aktorka filmu niemego Clara Schønfeld (1856-1939).

Emilie. Niemiecka i skandynawska forma Emily, Emilie zyskuje na popularności w regionie. Wraz z Leah, Emilie znalazła się w pierwszej dziesiątce imion dla dziewcząt w Norwegii w zeszłym roku.

Freja / Freya / Freyja. Nordycka Bogini znana z miłości i płodności, Freja I Jej alternatywne pisownie jest jednym z najbardziej żeńskich imion w Skandynawii.

Inger. Staronordyjskie imię Inger jest powszechne w Norwegii, ale nie tak bardzo wśród noworodków. Nie mylić z męskim imieniem Inge! Imię Ingrid jest również powszechne w Norwegii.

Kari. Skrót od Karina lub nazwa własna, Kari jest w użyciu w całym regionie, ale zwłaszcza w Norwegii. W Szwecji imię Karin jest bardziej powszechne. Co ciekawe, Kari to męskie imię w Finlandii i Islandii. Norweskim męskim odpowiednikiem islandzkiego Kári jest Kåre.

Maja. Wraz z alternatywnymi pisowniami Maia i Maya, Maja była trzecim najpopularniejszym imieniem dla noworodków w Norwegii w 2020 roku. Nazwa jest również bardzo powszechna w Chorwacji i Serbii.

Olivia. Czwarte najczęstsze imię noworodka dziewcząt w Norwegii lasT rok, Olivia jest również niezwykle popularny w Szwecji i WIELKIEJ BRYTANII.

Sofia / Sophia. Nazwa Sofia pochodzi z IV wieku. Jednak jego popularność na zachodzie rozpoczęła się w 1990 roku i jest obecnie jednym z najpopularniejszych nazwisk w wielu krajach. Sofia jest również popularnym imieniem w Finlandii. Sofie / Sophie jest ogólnie uważana za odmianę, ale jako osobna nazwa w wielu krajach skandynawskich.

Inne popularne nazwy nordyckie

Elea, Sofia i Amelia były Najpopularniejszymi imionami fińskich noworodków w 2020 roku. Na Islandii w pierwszej trójce znaleźli się Guðrún, Anna i Kristin.

Leo, Elias i Eino były Najpopularniejszymi imionami dla fińskich nowonarodzonych chłopców w 2020 roku. Na Islandii w pierwszej trójce znaleźli się Jón, Sigurður i Guðmundur.

Inne ciekawe nazwy regionu to:

Elsa. Zagubiony w czasie przez wiele lat, Nazwa Elsa jest teraz znany na całym świecie dzięki hit Disney Film Frozen. Choć nadal nie jest to popularna nazwa w Skandynawii, nie jest już niezwykła.

Hedvig. Uważa się, że Harry Potter jest odpowiedzialny za wzrost popularności Hedviga w Norwegii. To oczywiście imię Sowy Harry ’ ego! „Wielu z tych, którzy czytali o magicznym świecie Harry’ ego Pottera w dzieciństwie lub młodości, jest teraz dorosłych. Nie wiadomo na pewno, ale być może niektórzy zainspirowali się mądrą sową Harry 'ego, gdy sami mieli dzieci” – powiedział badacz SSB Jørgen Ouren.

Nora. Norweski program telewizyjny Skam przedstawił historyczną nazwę Nora współczesnej publiczności w Norwegii i poza nią. Pomimo zakończenia ponad trzech lat temu, wpływ wystawy trwa nadal, a 416 Norweskich noworodków nosi imię Nora w 2020 roku! Ouren powiedział, że Nora jest krótką formą Eleonore, która pojawiła się w sztuce Ibsena dom lalki. Sztuka miała swoją premierę w 1879 roku.

Odyn. Ojciec Wszechmogący jest dobrze znanym nordyckim Bogiem, ale jego związek z wojną i śmiercią może być powodem, dla którego jego imię nie jest dziś tak popularne, jak myślisz. Wciąż jest mnóstwo Odyna w pobliżu!

Nazwy zwierząt domowych w Skandynawii

Nazwanie zwierzaka to wyzwanie w każdym języku. Popularne nazwy zwierząt domowych rzadko są takie same jak popularne imiona ludzkie! To samo dotyczy Skandynawii. Na przykład popularne imiona psów w Norwegii to Bella, Leo, Luna i Mira.

Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.