Kryminały skandynawskie - inaczej zwane Nordic noir / zdj. jcomp freepik
W Polsce dużą popularnością cieszą się książki, które trzymają czytelnika w napięciu. Fani literatury zazwyczaj mają na swoich półkach przynajmniej jeden kryminał skandynawskich autorów. Skąd się wziął ten fenomen skandynawskiej literatury grozy? Jakie najnowsze kryminały skandynawskie warto przeczytać?
Spis treści:
ToggleZwane inaczej jako „Nordic Noir„, od lat słyną ze swojej niesłabnącej popularności na całym świecie. Powieści kryminalne, pochodzące z tych zimnych krajów, pochłoniętych przez gęsty mrok zimą, mają unikalny klimat, zawiłe intrygi oraz głębokie analizy psychiki postaci. Są to powody, dla których wciągają swoich czytelników a zbudowanym napięciem trzymają ich do ostatniej kartki historii.
Surowe krajobrazy północy, często będące tłem ale brutalnych sytuacji z tych opowieści, potęgują niepokój i poczucie izolacji. Autorzy kryminałów z krajów skandynawskich, takich jak Szwecja, Norwegia i Dania, potrafią jak nikt inny przelać w swoje dzieła chłód swoich rodzimych stron, bezsilność ofiar powieści i hardy charakter bohaterów.
Dużą zasługą kryminałów skandynawskich jest perfekcyjnie dodany realizm postaci. Czytelnik może wczuć się w ich sytuacje, przeżywać ich problemy i zmagania, przywiązać się do nich, przez co uczucia jakimi obdarza czytaną historię są o wiele silniejsze.
Często bohaterowie kryminałów borykają się z osobistymi problemami, takimi jak uzależnienia, traumy czy konflikty rodzinne. To czyni ich bardziej ludzkimi i autentycznymi. Autorzy skandynawscy nie boją się poruszać trudnych tematów społecznych. Problem korupcji, przemocy domowej czy nierówności ekonomicznej nie tylko wzburzają, ale też dodają głębi i siły przekazu tym książkom.
Minimalistyczny styl narracji, charakterystyczny dla „Nordic Noir„, skupia się na budowaniu atmosfery i stopniowym odkrywaniu tajemnic, wytwarzając napięcie od samego początku książki.
Urzekł cię krajobraz? Przeczytaj o niezwykłych gorących źródłach Islandii.
W bestsellerowej serii, uznanej za jedną z najciekawszych i najtragiczniejszych w literaturze kryminału, Jónasson kontynuuje historię detektyw Hulda Hermannsdóttir. Historia odgrywa się na odludnej farmie na wschodzie Islandii, w okolicy Bożego narodzenia. Detektyw zostaje przydzielona do skomplikowanej sprawy morderstwa, zmagając się jednocześnie z problemami swojej przeszłości.
Poczuj klimat Skandynawii. Zobacz jak upolować zorzę polarną!
Tove Alsterdal to uznana szwedzka autorka, tym razem powraca z najlepszy szwedzki kryminał roku. Książka jest kontynuacją cyklu „Wiemy, że pamiętasz” i „Nikt cię nie odnajdzie”, oraz zakończeniem w wielkim stylu historii z Ådalen.
Nurkowie eksplorujący wraki statków znajdują szczątki zamordowanego mężczyzny. Poszlaki prowadzą detektyw do odległej przeszłości i zahacza o różne krańce świata, powoli rysując kolejne fragmenty układanki. Z pozorów łatwa sprawa szybko zamienia się w skomplikowaną intrygę.
Po sukcesie „Srebrnej drogi”, Stina Jackson powróciła z powieścią osadzoną w mroźnym Szwedzkim pustkowiu. Bohaterka, Liv, mieszka w małej zapomnianej przez Boga miejscowości. Co trzyma ją w tym miejscu? Próbuje uciec przed przeszłością? Pewnego dnia brutalne wydarzenia odmieniają życie jej rodziny, a świat kobiety staje na głowie.
Stina Jackson perfekcyjnie potrafi osadzić w swoich dziełach dzikość i nieprzewidywalność skandynawskiej przyrody oraz natury skrywanej w ludzkich duszach.
Anders de la Motte w kryminalnej powieści, nieoficjalny tytuł polski „Szklany człowiek”, podąża za historią detektyw Leonore Asker, która świeżo objęła stanowisko szefowej Departamentu Zagubionych Dusz, jednostki zajmującej się niewyjaśnionymi sprawami. Po latach milczenia kontaktuje się z nią ojciec, zgłaszając morderstwo na swojej farmie. Historia budzi wątpliwości od samego początku i zmusza detektyw do trudnych decyzji. Czy jej ojciec ponownie próbuje nią manipulować, czy też naprawdę jest niewinny?
Podczas gdy bohaterowie szukają ukrytych odpowiedzi, Szklany Człowiek podnosi się z głębin mroku, z których nikt nigdy jeszcze nie powrócił. Nikt oprócz niego.
W ostatnich latach skandynawskie kryminały ewoluują. W tych mrocznych powieściach pojawiają się niespodziewane wątki a autorzy coraz głębiej sięgają w skomplikowaną psychikę postaci. Wydobywają ich wewnętrzne konflikty i motywacje, obnażając przed czytelnikami ludzką duszę.
W kryminałach skandynawskich pojawia się również tematyka związana z ekologią, kryzysem klimatycznym oraz wpływem technologii na społeczeństwo. Współczesne skandynawskie kryminały często poruszają kwestie samotności, odrealnienia w rzeczywistości, odzwierciedlają aktualne problemy społeczne i brutalną prawdę o nas samych.
Obserwuje się także rosnącą popularność kryminałów historycznych, których akcja sięga brutalnych faktów zapomnianych legend i faktów historycznych.
Skandynawskie kryminały to wciągające zagadki, głębokie analizy społeczne i wprowadzające aż w dyskomfort, zanurzenie się w mroczną psychikę ludzką. Mistrzowsko zbudowane napięcie, mrok i chłód bijący od kartek każdej z wymienionych historii pozwala stwierdzić, że Nordic Noir nie utraci swojej pozycji w czołówce literatury kryminalnej.
Któraś z tych książek przykuła Twoją uwagę? A może miałeś okazję odważyć się, i sięgnąłeś już, po którąś z tych mrożących krew w żyłach historii?
Stwórz w swoim pokoju klimat idealny do czytania książek! Sprawdź, jak naturalne tekstury dodadzą przytulnego klimatu Twojemu mieszkaniu.
Podróż z bagażem podręcznym na 2 tygodnie: jak się spakować? Skomentowano w dniu Przewodnik po budżetowych destynacjach: Europa i Azja
Podróż z bagażem podręcznym na 2 tygodnie: jak się spakować? Skomentowano w dniu Jak znaleźć najlepsze oferty lotnicze: poradnik od A do Z
Jak tanio zorganizować wyjazd do Europy i Azji? Poradnik Skomentowano w dniu Jak znaleźć najlepsze oferty lotnicze: poradnik od A do Z
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach...