Solanki od blisko półtora wieku są wizytówką Inowrocławia. Sprawdź, co warto zobaczyć w tym pięknym miejscu!
Spis treści:
TogglePomnik generała Władysława Sikorskiego został odsłonięty nieopodal Zakładu Przyrodoleczniczego w inowrocławskich Solankach. Gościem specjalnym uroczystości był ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Generał Władysław Sikorski, wybitny mąż stanu, w okresie międzywojennym mieszkał w pobliskim Parchaniu i był częstym gościem Solanek w Inowrocławiu.
Pomnik-ławeczka generała Władysława Sikorskiego wykonany został z brązu i stoi pod wielkim platanem. Odsłonięcie pomnika było jednym z punktów jubileuszowych obchodów związanych z 820. rocznicą pisanych dziejów Inowrocławia, 130. rocznicą powstania Uzdrowiska Inowrocław, a także 85. rocznicą „Cudu nad Wisłą”. Sfotografowanie się z generałem, strzegącym Solanek, należy do żelaznego punktu wizyty w parku. Śmielsze panie są zachęcane do siadania generałowi na kolanach.
Sercem Parku Solankowego w Inowrocławiu są tężnie solankowe, które od 2001 roku zachwycają odwiedzających konstrukcją oraz dobroczynnym wpływem na zdrowie. Inowrocławskie tężnie mają kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków, mierzą 9 metrów wysokości i mają 300 metrów długości. Po ścianach wypełnionych gałęziami tarniny spływa solanka.
Dzięki temu w powietrzu unoszą się specyficzne aerozole, które pozwalają leczyć schorzenia górnych dróg oddechowych, nadciśnienie tętnicze, alergie i stany ogólnego wyczerpania. Na szczycie tężni solankowych znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę Parku Solankowego i częściowo Inowrocławia.
Warto nadmienić, że inowrocławskie tężnie są trzecie w kraju pod względem chronologii powstania i drugie, co do wielkości. Zasięg oddziaływania tężni szacowany jest na 300m.
Pijalnia wód mineralnych w inowrocławskich Solankach została wybudowana w Ogrodach Papieskich. To miejsce szczególne, służące rekreacji całych rodzin. Podziwiać tu można przepiękne rośliny egzotyczne oraz degustować inowrocławskie wody mineralne.
Pijalnia jest obiektem o nowoczesnej architekturze, mocno doświetlonym ogromnymi oknami-witrynami. Duże przeszklenie ścian pozwala podziwiać bogatą zieleń parku zdrojowego, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Przy pijalni wybudowano zadaszony taras z leżakami. Do ogrzewania budynku wykorzystuje się światło słoneczne. Budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
W pijalni znajduje się kawiarnia oraz ujęcie wody mineralnej, wydobywanej z lokalnych źródeł: „Jadwigi” i „Inowrocławianki”. Naukowcy potwierdzili, że działanie inowrocławskich wód ma zbawienny wpływ na ludzkie zdrowie. „Jadwiga” pita w odpowiednich ilościach może doprowadzić do zwiększenia wydzielania soku żołądkowego oraz pobudzać czynności wątroby i trzustki. „Inowrocławianka” zawiera znaczne ilości sodu, wapnia, magnezu, chlorków oraz jodków. Woda bogata w te składniki uzupełnia niedobór elektrolitów, jest zalecana osobom wykonującym duży wysiłek fizyczny, m.in. sportowcom.
Park Solankowy w Inowrocławiu, to również urzekające niezwykłymi aromatami ogrody zapachowe, powstałe w 2012 roku. Kwitnące tu rośliny, takie jak róże, piwonie, lilie i liczne zioła mają działanie uspokajające, antydepresyjne i odprężające.
Warto też wspomnieć o wiecznie zielonych Ogrodach Papieskich w Parku Solankowym powstałych w 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Nawiązują one układem do ogrodów watykańskich. Można tutaj przysiąść na ławkach w stylu wiedeńskim, podziwiać rzadką roślinność i zobaczyć fontannę w kształcie kamienia tryskającego wodą.
Askaukalis to wystawa w inowrocławskich solankach, która przenosi odwiedzających w odległe czasy, aż do VI w. p.n.e., do początku życia na Kujawach. Przewodnik oprowadzający opowiada tam o handlu między Celtami a Rzymianami, o pracy rolników i rzemieślników oraz codzienności mieszkańców dawnych Kujaw.
Pozwala ona na odkrycie skarbów przeszłości, takie jak największy w tej części Europy zbiór rzymskich monet, ozdoby z brązu, metalu i bursztynu, starożytne naczynia, a także bursztynowa figurka zwierzęcia datowana na V tysiąclecie starej ery.
Eksponaty przypominają o znaczeniu Askaukalis jako ważnego ośrodka na Szlaku Bursztynowym, gdzie przedstawiciele różnych kultur wymieniali cenne towary. To jednak nie tylko zbiór archeologicznych znalezisk. To ważna część ogólnoeuropejskiego dziedzictwa kulturowego, która pozwoli zrozumieć, jak wyglądał przełomowy moment między starożytnością a epoką średniowiecza.
Wstęp na wystawę Askaukalis jest całkowicie bezpłatny.
Kiedy docieplanie budynków ma sens? Sprawdź teraz na portalu! Skomentowano w dniu Okna tarasowe – dopasuj modele do swojej przestrzeni
Jak nowocześnie udekorować pokój? Sprawdź teraz! Skomentowano w dniu Okna tarasowe – dopasuj modele do swojej przestrzeni
Powiększone migdały? Czy to groźne? Skomentowano w dniu Badania prenatalne – na czym polegają?
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach...