Skandynawia zyskuje na popularności. Coraz częściej możemy znaleźć naprawdę okazyjne ceny lotów do Danii, Szwecji czy Norwegii. Dziś bierzemy na tapet stolice Szwecji i Norwegii. Co ciekawego możemy znaleźć w tych miejscach? Czy w ogóle warto się tam wybrać? Poszukajmy wspólnie odpowiedzi na te pytania.
Spis treści:
ToggleWikingowie założyli Sztokholm w 1252 roku. To szwedzkie miasto może poszczycić się długą i bogatą historią. Wytchnienie znajdą tutaj nie tylko miłośnicy architektury, ale również historii i sztuki. Przyjrzyjmy się mu nieco bliżej.
Gamla Stan to najstarsza część Sztokholmu, oznaczająca po prostu „stare miasto”, starówkę. Kiedyś było miejscem zamieszkania biedoty, dziś to centrum turystyki stolicy. Znajdziemy tutaj mnóstwo wąskich uliczek, kolorowych kamienic i sklepików. Jest to jeden z największych średniowiecznych kompleksów, które zachowały się w Europie. Całość tworzy niepowtarzalną atmosferę.
Największą atrakcją muzeum jest okręt Vasa, czyli jedyny na świecie zachowany żaglowiec z początku XVII wieku. Ciekawym faktem jest to, że statek został wyłowiony dopiero w 1961 roku, a zdecydowana większość (aż 98%) jest uznawana za oryginalną!
Zamek królewski w Sztokholmie, który możemy obecnie podziwiać, wybudowany został w stylu barokowym. Powstał na ruinach wcześniejszej budowli średniowiecznej – Tre Kronor (Trzy Korony – nazwa pochodziła od trzech złotych koron, które umieszczono na iglicy). Możemy tutaj podziwiać m.in. apartamenty królewskie, muzeum Tre Kronor, Skarbiec czy Kaplicę Królewską.
Oslo może poszczycić się zaskakującą liczbą parków i jezior, jesteśmy nawet w stanie dojechać do lasu… metrem! Jest to na pewno dobry wybór dla osób często obcujących z naturą. Co możemy tutaj znaleźć?
Jest to ogród botaniczny, w którym znajdziemy ponad 5500 różnych gatunków roślin z całego świata! Spotkamy bujne palmy, kłujące kaktusy, kolorowe kwiaty oraz imponujące drzewa i krzewy. Wszystkie rośliny posiadają plakietki z nazwami, a wiele z nich także dodatkowy, dłuższy opis. Każdy ogrodnik powinien zawitać tutaj choć raz w życiu.
Norsk Folkemuseum, czyli Norweskie Muzeum Ludowe, to skansen złożony ze 155 budynków, gdzie zgromadzono eksponaty z norweskich wsi i miast. Budowle pogrupowane zostały według regionów. W dodatku, jest to też rekonstrukcja terenu miejskiego – przeniesiono tutaj kamienice ze sklepami, warsztatami i mieszkaniami, a także dawną stację benzynową. Warto wybrać się tutaj i poczuć niepowtarzalną atmosferę na własnej skórze.
W ośrodku narciarskim Holmenkollen już od 1892 roku odbywają się konkursy skoków. Ponad 100-letnia skocznia Holmenkollbakken została zburzona pod koniec 2008 roku, a na jej miejscu wybudowano nową – specjalnie na Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011. Pod skocznią znajduje się muzeum, a wokół można podziwiać wspaniałą panoramę.
Sztokholm przeciwko Oslo… Kto wygrał tę bitwę? Wszystko zależy od tego, czego szukamy. Moim zdaniem, warto mimo wszystko odwiedzić oba miasta i dopiero wtedy odpowiedzieć sobie, co wywarło na nas większe wrażenie. Czasem można się pozytywnie zaskoczyć, błądząc krętymi uliczkami i lekko zbaczając z trasy w poszukiwaniu nieodkrytych skarbów Skandynawii.
Kiedy docieplanie budynków ma sens? Sprawdź teraz na portalu! Skomentowano w dniu Okna tarasowe – dopasuj modele do swojej przestrzeni
Jak nowocześnie udekorować pokój? Sprawdź teraz! Skomentowano w dniu Okna tarasowe – dopasuj modele do swojej przestrzeni
Powiększone migdały? Czy to groźne? Skomentowano w dniu Badania prenatalne – na czym polegają?
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach...