Zalety streamingu, dlaczego coraz częściej rezygnujemy z telewizji?

Zalety streamingu, dlaczego coraz częściej rezygnujemy z telewizji?

Kobieta W Szarej Kurtce Siedzi Na łóżku Używa Szarego Laptopa, autor: Andrea Piacquadio

Kobieta W Szarej Kurtce Siedzi Na łóżku Używa Szarego Laptopa, autor: Andrea Piacquadio

Oglądaj w każdej wybranej przez Ciebie chwili, nie marnuj czasu na ciągnące się reklamy, przewijaj i zatrzymuj kiedy chcesz to tylko pare wybranych korzyści, których możemy doświadczyć oglądając kanały streamingowe. Czy używanie go jest tak opłacalne jak nam się wydaje? Czy może, jednak są jakieś wady?

Telewizja na przestrzeni lat

Telewizja towarzyszyła nam od małego, ale teraz coraz częściej od niej odchodzimy – szczególnie młodsze pokolenia. Często słyszy się, że młodzi ludzie nie oglądają telewizji lub po prostu nie mają w domu telewizora. Żyjemy w czasach, kiedy wszystko mamy pod ręką – laptopy, smartfony i inne urządzenia mobilne pozwalają nam na bieżąco śledzić najnowsze informacje i korzystać z mediów w wygodny sposób. Telewizja, jako wynalazek lat 20. XX wieku, była rewolucyjna i przez długi czas była przedmiotem intensywnych badań. Po II wojnie światowej zyskała dużą popularność, a badania nad nią nie ustawały przez kolejne dziesięciolecia. W latach 80. i 90. telewizja kablowa stała się powszechna, a dostęp do niej miała praktycznie każda rodzina. Teraz zaczynamy od niej odchodzić i decydujemy się na korzystanie z serwisów streamingowych, które oferują całą gamę gatunków filmów i seriali z całego świata w przystępnej cenie.

telewizor vintage w pokoju, autor: Tima Miroshnichenko
telewizor vintage w pokoju, autor: Tima Miroshnichenko

Czym jest streaming?

Streaming to przesyłanie danych umożliwiających nam dostęp do dźwięku i obrazu przez internet. Wykorzystywany jest w w grach, nadawaniu transmisji na żywo, a przede wszystkim w serwisach umożliwiających nam dostęp do licznych filmów i seriali np. Netflix, Max, Disney+, czy Amazon Prime.

W 2005 roku, w Walentynki powstał YouTube, który zdecydowanie stał się najpopularniejszym portalem streamingowym. Jego treści docierały do masowej liczby odbiorców. Serwis aktualnie wykorzystuje technologie HTML5 (umożliwia załączanie multimediów na stronach bez potrzeby używania wtyczek) i FLV (służył do załączania starszych multimediów, ale odchodzi się od niego).

Następnym osiągnięciem było powstanie Netflix’a. W 2007 roku firma podjęła się rozpoczęcia usługi streamingowej oferując dostęp do filmów i seriali online. Wkrótce stał się pionierem na rynku, dzięki jego rosnącej popularności i liczbie subskrybentów. Według danych z 2024 roku, liczba subskrybentów przekroczyła 300 milionów.

Podobnym sukcesem okazał się być Spotify, który powstał w 2007 roku. Serwis umożliwił dostęp do ogromnej liczby utworów muzycznych, bazując na płatnej i bezpłatnej subskrypcji.

Od 2010 roku rynek portali streamingowych zaczął się rozprzestrzeniać i rosła konkurencja. Zaczęło powstawać coraz więcej nowych portali oferujących usługi streamingowe, które zdecydowanie stały się trendem. Serwisy takie jak: Netflix, Disney+, Spotify, YouTube, Amazon Prime czy Apple TV+ definitywnie zmieniły sposób, w jaki korzystamy z mediów. Warto dodać, że pandemia COVID-19 wywołała wzrost popularności, kiedy ludzie spędzali więcej czasu w domach.

portal streamingowy na włączonym komputerze, autor; cottonbro studio
portal streamingowy na włączonym komputerze, autor: cottonbro studio

Zalety i korzyści kanałów streamingowych

Oferty streamingowe posiadają ogromną gamę zalet, które przyciągają coraz większą liczbę użytkowników, oto niektóre z nich:

  • Czasami taniej jest wykupić subskrypcję niż telewizję – dzięki serwisom streamingowych mamy szeroki dostęp do treści i nowych produkcji, nie musimy oglądać w koło tego samego, a możemy nawet zapłacić mniej!
  • Nie musimy oglądać reklam – nie musimy w trakcie oglądania przerywać chwili naszego relaksu…
  • Dostępność na wielu urządzeniach – nie musimy się ograniczać, możemy obejrzeć gdzie chcemy, nawet w tramwaju na urządzeniu mobilnym!
  • Treści z całego świata – mamy dostęp do filmów i seriali z wielu zakątków świata, co umożliwi nam poznawanie ich kultury, języka, tradycji i obyczajów.
  • Algorytm który nam podpowiada co może nam się spodobać – platformy streamingowe posiadają opcje, dzięki którym otrzymujemy propozycje filmowe odpowiadające naszym preferencjom.
  • Możliwość pobierania, by oglądać treści bez internetu – nie musimy być zawsze online, często możemy pobrać treść, by obejrzeć ją kiedy tylko chcemy czy mamy dostęp do internetu, czy też nie.
  • Lepsza jakość obrazu i dźwięku – serwisy streamingowe oferują wysoką jakość dźwięku i obrazu, często też 4K.
  • Transmisje na żywo – na niektórych platformach mamy opcje oglądania aktualnych wydarzeń na żywo. Na przykład sportu, wiadomości i koncerty ze świata.
  • Trendsetting – wiemy co zyskuje na popularności i znamy aktualne trendy w świecie seriali!

Wady streamingów

Były zalety, więc są i wady! Co może nas zniechęcić do korzystania z usług streamingowych?

  • Płatna subskrypcja – niestety rzadko kiedy możemy obejrzeć coś za darmo. Istnieje często okres próbny, lecz później i tak wiąże się on z dalszym dokonywaniem cyklicznych płatnośći.
  • Możliwy brak internetu – jeśli w danej sytuacji jesteśmy pozbawieni internetu, nie będziemy w stanie obejrzeć produkcji. Ewentualnością jest wcześniejsze pobranie filmu.
  • Wysokie zużycie danych – niestety wysoka jakość filmu wymaga dużej przepustowości.
  • Potrzeba kilki różnych subskrypcji – nie na każdym serwisie jest to co chcemy aktualnie obejrzeć. Możliwe, że nie ograniczymy się do jednej, ale paru subskrypcji co zwiększy nasze koszty.
  • Brak lokalnych treści – serwisy streamingowe raczej nie oferują nam dostępu do lokalnych wydarzeń.
  • Obciążenia sieci – treści przesyłane w czasie rzeczywistym mogą znacznie obciążać internet.

Czy zastąpimy telewizję usługami streamingowymi?

Portale streamingowe ciągle się rozwijają. Z czasem rośnie jakość przesyłanych obrazów, a teraz mamy już nawet dostęp do treści w 4K lub 8K. Dodatkowo coraz częściej pojawiają się efekty wirtualnej rzeczywistości i interaktywne produkcje. Przykładowo, jest ich wiele do wyboru na portalu Netflix. Oferują one zupełnie nowe doświadczenia i angażują nas w dobrą zabawę. Mimo rozrostu usług streamingowych wciąż wiele starszych osób decyduje się wybrać tradycyjną telewizję, podczas gdy młodsze pokolenia, wychowane na smartfonach, wolą oglądać treści dostępne tu i teraz, kiedy tylko chcą i gdziekolwiek się znajdują. Na dodatek rozwijający się postęp technologiczny sprawia, że usługi te stają się łatwiej dostępne.

okulary vr

Generalnie, na przestrzeni lat streaming definitywnie zdobył na ogromnej popularności i przyłapujemy się na tym, że częściej korzystamy z niego niż z telewizji, szczególnie jeśli chodzi o młodsze pokolenia. Ewidentnie osobami najczęściej korzystającymi z usług telewizyjnych jest widownia 60+. To oni nabijają największą oglądalność wśród społeczeństwa. Bardzo możliwe, że wynika to z ich nieznajomości i nie nadążania za tak szybko rozwijającym się postępem technologicznym. Wątpię, że w najbliższych latach telewizja całkowicie zostanie wymieniona np. na usługi streamingowe lub jeszcze jakąś inną innowację, której być może jeszcze się nie spodziewamy, natomiast nasz postęp technologiczny idzie w ty kierunku.

Agata Materska
Agata Materska
Jestem Studentką na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii. Uczę się na kierunku Logistyka i Administrowanie w Mediach oraz aktywnie trenuję judo.

Comments are closed.