35 ciekawostek o Krajach Skandynawskich

- Reklama -

Poszerz swoją wiedzę ogólną, zanurzając się w tym fascynującym zbiorze faktów na temat krajów nordyckich.

Kraje nordyckie są znane na całym świecie ze swojej wyjątkowej historii i kultury. Ale jest też wiele nieporozumień.

Zwiększ swoją wiedzę przed kolejnym quizem pubowym lub biurowym dzięki temu wprowadzeniu do regionu, dzięki serii faktów na temat każdego kraju po kolei. Zaczniemy od rozmowy o regionie, zanim zagłębimy się w szczegóły. Smacznego!

Podstawowe fakty o regionie nordyckim

1. Definicja krajów nordyckich. Za kraje skandynawskie uważa się pięć Narodów: Danię, Finlandię, Islandię, Norwegię i Szwecję. Obejmuje również Terytoria Wysp Owczych, Grenlandii i Wysp Alandzkich.

2. Skandynawia i Skandynawia to nie to samo. Definicja Skandynawii jest ściślejsza. Tylko Dania, Norwegia i Szwecja są narodami skandynawskimi. Duński, norweski i Szwecja są znane jako języki skandynawskie, podczas gdy Scandinavian Airlines prowadzą bazę w każdym kraju. Oznacza to, że termin Skandynawia jest często używany w kulturze popularnej w odniesieniu do całego regionu Nordyckiego.

3. Istnieje ścisła współpraca. Chociaż niektóre z nich są członkami UE, a inne nie, wszystkie kraje i terytoria skandynawskie ściśle ze sobą współpracują na szczeblu dyplomatycznym. Odbywa się to za pośrednictwem Rady Nordyckiej i Nordyckiej Rady Ministrów. Ich wizją jest ” uczynienie regionu Nordyckiego najbardziej zrównoważonym i zintegrowanym regionem na świecie.”

4. W językach skandynawskich mówi się „Północ”. W języku duńskim, norweskim i szwedzkim, słowo Norden jest używany w odniesieniu do regionu Nordyckiego. Przekłada się to dosłownie na północ, ale oznacza ziemie Północne w tym kontekście.

5. Nordowie są częścią Północnej Europy. Wszystkie Kraje nordyckie są uważane za część północnej Europy. Podobnie jak trzy kraje bałtyckie: Estonia, Łotwa i Litwa. Również Wielka Brytania i Irlandia są czasami włączone do definicji Europy Północnej.

6. Flaga Nordic cross. Wszystkie kraje skandynawskie stosują tę samą koncepcję projektową dla swojej flagi. Znany jako Nordic cross, off-center cross jest natychmiast rozpoznawalny jako ikona regionu, niezależnie od koloru kraju. Spośród terytoriów, Wyspy Owcze I Alandzkie również używają Krzyża Nordyckiego. Grenlandia jest dziwna, z projektem wykorzystującym Duńskie kolory, ale z charakterystycznym wzornictwem.

Norwegia W świetle faktów i liczb

7. Stolicą Norwegii nie zawsze było Oslo. Zarówno Bergen, jak i Trondheim służyły jako stolica kraju w różnych momentach jego historii. Elementy państwa były również rządzone z Kopenhagi podczas różnych skandynawskich związków. Haakon V zdecydował się zamieszkać w Oslo, co pomogło mu stać się stolicą. Za jego panowania rozpoczął budowę twierdzy Akershus.

8. Norwegia jest światowym liderem w branży samochodów elektrycznych. Istnieją większe rynki pod względem sprzedaży jednostkowej, ale samochody elektryczne przejęły rynek samochodowy w Norwegii, jak żaden inny kraj. Sprzedaż tradycyjnych samochodów benzynowych / Diesla stanowi obecnie mniej niż połowę całej sprzedaży nowych samochodów.

Twierdza Akershus, Oslo
Twierdza Akershus, Oslo

9. Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest w Oslo. Z kilkoma wyjątkami, stolica Norwegii jest gospodarzem ceremonii Pokojowej Nagrody Nobla co roku od 1901 roku. Pozostałe Nagrody Nobla przyznawane są w Sztokholmie w Szwecji.

10. Istnieją dwie oficjalne wersje języka norweskiegowieku. Język w Norwegii to skomplikowany temat. Oprócz wielu, zróżnicowanych dialektów regionalnych, istnieją dwie oficjalne pisane odmiany języka: Bokmål i Nynorsk. Użycie Nynorsk jest bardziej widoczne na obszarach wiejskich.

11. Nowoczesne i starożytne narciarstwo zostało wynalezione w Norwegii. W XIX wieku Sondre Norheim wynalazł narty Telemark, które doprowadziły do powstania nowoczesnych nart, których używamy dzisiaj. Ale starożytna rzeźba w skale w północnej Norwegii sugeruje, że ludzie używali nart do transportu tysiące lat temu.

12. Fiordy Norwegii przecinają linię brzegową o długości prawie 29 000 km. Linia brzegowa Norwegii jest trudna do zmierzenia, ale szacowana na 28 953 km. Wraz z długą linią brzegową, ogromne fiordy norweskie są decydującą cechą geografii Norwegii.

Geiranger i Geirangerfjord
Geiranger i Geirangerfjord

Chcesz dowiedzieć się więcej? Oto o wiele więcej fascynujących faktów na temat Norwegii.

Dania w świetle faktów i liczb

13. Dania to płaski kraj. W przeciwieństwie do innych krajów skandynawskich Dania jest w większości płaska. Jego najwyższy punkt – Yding Skovhøj-znajduje się zaledwie 172 metry nad poziomem morza.

14. Dania jest domem klocków Lego. Nazwa „LEGO” jest skróceniem duńskiego terminu „leg godt”, co tłumaczy się jako „Graj dobrze”. Przez pierwsze 15 lat istnienia klocków LEGO tworzyli drewniane zabawki.

15. Dania jest domem dla dwóch najstarszych parków rozrywki na świecie. Początki Dyrehavsbakken w Klampenborgu sięgają 1583 roku, kiedy to odkryto naturalne źródło, podczas gdy kopenhaskie Ogrody Tivoli zostały otwarte w 1843 roku. Położony w samym sercu duńskiej stolicy, Tivoli jest najczęściej odwiedzanym parkiem rozrywki w Skandynawii.

16. Szał hygge powstał w Danii. Ale wielu Duńczyków jest naprawdę zakłopotanych tym, jak koncepcja, kluczowa część duńskiego stylu życia, została skomercjalizowana, aby sprzedawać Świece i koce w innych krajach.

17. Lotnisko w Kopenhadze jest najbardziej ruchliwe w regionie. Z ponad 30 milionami pasażerów w 2019 r.CPH było najbardziej ruchliwym portem lotniczym w regionie przed globalnym kryzysem zdrowotnym w latach 2020-21.

Kopenhaga, Dania
Kopenhaga, Dania

Szwecja W świetle faktów i liczb

18. Szwecja jest najbardziej zaludnionym krajem nordyckim. Z populacją 10,379,295 na koniec 2020 roku, Szwecja ma największą populację w regionie. W rzeczywistości populacja pozostałych czterech głównych krajów nordyckich wynosi tylko 17 milionów.

19. Ponad połowa Szwecji jest zalesiona. Szacuje się, że 57% Szwecji pokryte jest lasami, co jest obszarem o wielkości równej Wielkiej Brytanii. Szwedzka Ustawa o leśnictwie stanowi, że istnieje obowiązek przesadzania lasu po wycięciu drzew.

20. Sztokholmskie metro pełni funkcję galerii sztuki. Szwedzka Stolica Sztokholm skrywa fascynującą sieć sztuki podziemnej w swoim systemie METRA. Ponad 150 artystów otrzymało większość stacji metra jako puste płótno. Są teraz pełne mozaik, obrazów, rzeźb i innych.

21. Wiele światowych marek powstało w Szwecji. Co oznacza dla Ciebie Brand Sweden? Electrolux, Ericsson, H&M, IKEA, Saab, Scania i Volvo to tylko garstka globalnych firm ze szwedzkimi korzeniami. I jest jeszcze ABBA, oczywiście!

22. Mleko owsiane zostało wynalezione na szwedzkim Uniwersytecie. Naukowiec z Uniwersytetu w Lund, Rickard Öste, odkrył owsiankę w 1994 roku. Mleko owsiane i inne marki mleka owsianego stały się popularne w supermarketach i kawiarniach na całym świecie.

Lund, Szwecja

To tylko małe insight do naszych przyjaciół za granicą w Szwecji. Chcesz więcej? Sprawdź te fascynujące fakty o Szwecji.

Finlandia W świetle faktów i liczb

23. Finlandia jest najszczęśliwszym krajem na świecie. Według najnowszego raportu World Happiness, Finlandia zajmuje pierwsze miejsce. Jest również na szczycie listy na średniej kroczącej z ostatnich kilku raportów.

24. Prawie połowa mieszkańców Finlandii mieszka w Helsinkach. Na początku 2020 roku w Finlandii żyło 423 494 osób z obcego pochodzenia. Spośród nich 49,3% mieszkało w Regionie Stołecznym Finlandii.

25. Język fiński nie jest spokrewniony z językami skandynawskimi. Język fiński należy do rodziny języków Uralickich. Jednak Finowie uczą się szwedzkiego w szkole wraz z angielskim.

26. Finlandia jest miejscem narodzin Muminków. Szwedzkojęzyczna Fińska ilustratorka Tove Jansson stworzyła te dziwaczne stworzenia, które pojawiły się w wielu książkach, komiksach i serialach telewizyjnych. Wyspa Kailo jest domem dla Muminków World, parku rozrywki otwartego w okresie letnim.

27. Poza miastami Finlandia to lasy i jeziora. Lasy zajmują 74% powierzchni Finlandii, więcej niż jakikolwiek inny kraj. cały kraj.Najczęściej spotykane są sosny, jodły i brzozy. Na pozostałej przestrzeni w Finlandii znajduje się 187 888 jezior o powierzchni ponad 500 metrów kwadratowych.

Finlandia słynie z lasów i jezior
Finlandia słynie z lasów i jezior

Myślę, że Finlandia jest krajem skandynawskim, o którym większość ludzi mieszkających poza tym regionem wie najmniej. Jeśli to Ty, sprawdź więcej ciekawostek o Finlandii.

Fakty o Islandii

28. Islandia jest najmniejszym krajem skandynawskim. Nie w wielkości fizycznej, ale w populacji. Tylko 364,000 mieszka w Islandii, mniej niż każda stolica w innych krajach skandynawskich.

29. Większość mieszkańców Islandii mieszka w Reykjaviku. Z niewielkiej populacji Islandii, 60% mieszka w regionie Reykjaviku. Obejmuje to samo miasto i sąsiednie gminy miejskie.

30. Przydomek Islandii „Kraina ognia i lodu” jest w pełni zasłużony. Istnieje ponad 100 wulkanów, z których kilka jest aktywnych–a 11% kraju pokryte jest lodowcami. To sprawia, że naturalny krajobraz Islandii jest trudny do pokonania i jest główną atrakcją turystyczną kraju.

31. Islandia nie ma stałej armii. Chociaż powieści kryminalne są szalenie popularne, rzeczywista brutalna zbrodnia na Islandii jest bardzo rzadka. Jego izolacja oznacza również, że nie ma stałej armii, jedynego państwa NATO, które tego nie zrobi.

32. Islandia też ma fiordy. Norwegia jest najbardziej znana ze swoich fiordów, ale Islandia ma również dwa regiony fiordów, na wschodzie kraju i islandzkich fiordów zachodnich.

Islandia

To bardzo krótkie wprowadzenie do tej fascynującej Wyspy. Chcesz wiedzieć więcej? Następnie sprawdź te zabawne fakty o Islandii.

Fakty o innych terytoriach nordyckich

33. Najwyższe szczyty w regionie nordyckim znajdują się na Grenlandii. Norwegia jest znana z najwyższych gór w Skandynawii, ale Grenlandia jest najlepsza, jeśli chodzi o Nordyki. Gunnbjørn Fjeld to skalisty szczyt wystający przez lodowiec na wysokość 3694 m n. p. m.

34. Sami zamieszkują Norwegię, Szwecję, Finlandię i Rosję. Nie możemy pisać o regionie nordyckim bez wspominania o Lapończykach. Ci rdzenni Ugrofińscy mieszkańcy zamieszkują Sápmi, rozległy region składający się z części północnej Norwegii, Szwecji, Finlandii i rosyjskiego Półwyspu Kolskiego.

35. Szwedzki is mówi się na fińskich Wyspach Alandzkich. Region Autonomiczny Finlandii, mieszkańcy Wysp Alandzkich posługują się głównie językiem szwedzkim. To sprawia, że wyspa jest popularnym miejscem wypoczynku ze wschodniej Szwecji.

Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!
- Reklama -

1 Comments

  1. […] Czytaj więcej: ciekawostki o Skandynawii […]