Wśród najpopularniejszych atrakcji turystycznych każdego kraju znajdują się zabytkowe budowle sakralne. Skandynawia to raj dla miłośników zwiedzania kościołów – w każdym z północnoeuropejskich państw znajdziesz wiele wspaniałych świątyń, które urozmaicą plan podróży i pozwolą odpocząć od zgiełku miasta. Jakie kościoły warto zobaczyć podczas wycieczki do Skandynawii?
Spis treści:
TogglePierwszym gotyckim kościołem w Skandynawii była katedra w Roskilde z XI wieku, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. To właśnie ta budowla stała się inspiracją dla gotyckiego budownictwa sakralnego w Europie Północnej, a w jej kryptach spoczywają duńscy królowie. Również tutaj po śmierci zostanie pochowana Małgorzata II, poprzednia królowa Danii, która 14 stycznia 2024 roku abdykowała na rzecz swojego syna, króla Fryderyka X. Kopię jej nagrobka można oglądać w kościele – oryginał będzie jednak pokazany dopiero po śmierci Małgorzaty. Wstęp do królewskich grobowców jest odpłatny, a godziny otwarcia zmienne, dlatego przed wizytą warto sprawdzić je na stronie internetowej kościoła.
Drugą duńską budowlą sakralną, którą po prostu trzeba zobaczyć, jest katedra w Ribe – najlepiej zachowany kościół w stylu romańskim w całym kraju. Ribe Domkirke to także najstarszy kościół w Danii. Na szczególną uwagę zasługują trzy wieże katedry – największa z nich (północna) pochodzi z XIII wieku i jest dostępna do zwiedzania. Wieża Borgertårnet jest nie tylko doskonałym punktem widokowym, lecz również symbolem Ribe. W katedrze odbywają się zarówno nabożeństwa, jak i wydarzenia społeczno-kulturalne, a odwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o historii tej budowli w Muzeum Katedralnym. Wstęp do katedry jest darmowy, a opłatę trzeba uiścić za wejście na wieżę obronną i do muzeum.
Katedra w Lund jest jedyną budowlą sakralną w Szwecji reprezentującą styl romański. Budowę sfinansował król Danii, a od XIII do XV wieku odbywały się tu koronacje królów duńskich – przed 1658 rokiem Skania należała bowiem do Duńczyków. Na szczególną uwagę zasługuje zegar astronomiczny z XV wieku, który oprócz odmierzania czasu wskazuje również fazy księżyca i drogę słońca na tle znaków zodiaku. Katedra w Lund jest jedną z licznych atrakcji Skanii – najbardziej wysuniętej na południe części Szwecji. Najpopularniejszym sposobem na podróż do Skanii jest droga morska – kilka razy dziennie kursują promy do Szwecji Unity Line, które płyną ze Świnoujścia do portów w Ystad lub Trelleborgu.
Katedra w Uppsali z XIII wieku to z kolei największy obiekt sakralny w Skandynawii. Zbudowana w stylu gotyckim, ma 45 m szerokości i 118,7 m długości. Mieści się tu również największy witraż w Szwecji o powierzchni 119 m2. Ciekawostką jest, że na jednej z wież katedralnych znajdują się polskie dzwony, które w 1703 roku Szwedzi zrabowali z naszego kraju. Do końca XVII wieku w katedrze w Uppsali odbywały się koronacje królów szwedzkich, a w katedralnych kryptach spoczywają między innymi Katarzyna Jagiellonka i Gustaw I Waza. W kościele organizowane są nie tylko msze, lecz również koncerty organowe, wystawy i wycieczki.
Nidaros to dawna nazwa Trondheim, gdzie znajduje się słynna katedra Nidarosdomen – najdalej wysunięta na północ gotycka katedra średniowieczna na świecie. Budowla została wzniesiona w 1152 roku, kiedy to Nidaros było stolicą Norwegii. Inspirację do budowy stanowiła angielska katedra Kanterberyjska zlokalizowana w Canterbury. Jest to drugi największy budynek sakralny w całej Skandynawii, zaraz po szwedzkiej katedrze w Upssali. Katedra Nidaros została zbudowana nad grobem króla Olafa II, który był odpowiedzialny za chrystianizację Norwegii. W katedrze w Trondheim odbywają się koronacje norweskich królów i przechowywane są królewskie regalia, które można podziwiać na specjalnej wystawie. Wejście do obiektu jest płatne, a od maja do sierpnia można zwiedzać wieżę katedralną.
Norwegia słynie też z kościołów klepkowych – są to drewniane obiekty budowane od X do XIII wieku, których cechą szczególną są pionowe słupy. Kościoły klepkowe to najstarsze drewniane zabytki europejskie, a jeden z nich możemy podziwiać w naszym rodzimym Karpaczu: kościół ten został w XIX wieku przeniesiony do Polski z norweskiego Vang, stąd też jego charakterystyczna nazwa – Świątynia Wang. W przeszłości w Norwegii znajdowało się aż tysiąc kościołów klepkowych, lecz obecnie zostało jedynie 28 obiektów. Największym z nich jest kościół klepkowy w Heddal z 1242 roku, który został zbudowany bez użycia metalowych gwoździ – zamiast tego wykorzystano drewniane trzpienie. Ten średniowieczny kościół leży w południowej Norwegii, nieco ponad 100 km na południowy-zachód od Oslo. Wejście do kościoła w Heddal jest płatne, a bilety dostępne są w pobliskiej kawiarni Kafe Olea.
Kiedy docieplanie budynków ma sens? Sprawdź teraz na portalu! Skomentowano w dniu Okna tarasowe – dopasuj modele do swojej przestrzeni
Jak nowocześnie udekorować pokój? Sprawdź teraz! Skomentowano w dniu Okna tarasowe – dopasuj modele do swojej przestrzeni
Powiększone migdały? Czy to groźne? Skomentowano w dniu Badania prenatalne – na czym polegają?
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach...