Arowana – najdroższa rybka akwariowa na świecie

Arowana- najdroższa rybka akwariowa na świecie

Arowana- najdroższa rybka akwariowa na świecie

- Reklama -

Arowana azjatycka jest najdroższą rybą akwariową na świecie. Jest to tropikalna ryba słodkowodna, której naturalnym środowiskiem jest południowo-wschodnia Azja i Indonezja. W swoim naturalnym środowisku osiąga długość do 90 cm, choć w niewoli rzadko osiąga takie rozmiary. Arowana to rodzina dużych, drapieżnych ryb słodkowodnych. Zamieszkują Amerykę Południową i południową Azję. Najpopularniejsze gatunki to Osteoglossum bicirrhosum (arowana azjatycka) i Osteoglossum ferreira (arowana srebrna). Są to drapieżniki obligatoryjne, które żywią się żywą ofiarą. Żywią się rybami, płazami, owadami i małymi skorupiakami. Samice składają jaja, które są zapładniane przez samce.

Larwy wylęgają się 28-31 dni po owulacji. Arowana rośnie bardzo powoli i osiąga dojrzałość płciową w wieku 2 lub 3 lat (4-5 cm). W warunkach naturalnych może żyć około 5-12 lat, a w niewoli nawet do 20 lat. Niektórzy ludzie wierzą, że ta duża ryba z dziobem w pysku przynosi szczęście, jeśli jest trzymana w domu. W końcu są piękne i duże, tylko takie mogą żyć tak długo jak my. I chociaż arowana azjatycka stała się ostatnio jedną z najdroższych ryb akwariowych na świecie (niedawno arowana azjatycka o imieniu Jose została sprzedana za 300 000 dolarów!). Arowana jest gatunkiem chronionym, na który polowano aż do wyginięcia. Nie można jej złapać na wolności, a hodowla jest skomplikowana. Dlatego jeśli chcemy mieć arowany w naszych akwariach, musimy je zdobyć od ludzi, którzy byli na tyle sprytni, by założyć takie kolonie, zanim zostały one zakazane. Arowana to niezwykle rzadka ryba, która roztacza wokół siebie aurę tajemniczości i dobrobytu. Dzięki pasom przypominającym tygrysie łuski i łuskom starożytnych wojowników ryba ta przynosi szczęście każdemu, kto ją posiada.

Arowana - najdroższa rybka akwariowa na świecie
Arowana – najdroższa rybka akwariowa na świecie

Ta ryba jest jednym z najdroższych zwierząt na świecie, niewiele tańszym od białego tygrysa czy pandy. A czy wiesz, gdzie można ją kupić? Tylko na czarnym rynku! Ryby kosztują około 300 000 dolarów. Kupują je bogaci kolekcjonerzy, którzy są skłonni zapłacić dużo za coś cennego. Szalony świat, prawda? Arowana azjatycka, czyli smocza ryba, jest najdroższą rybą akwariową na świecie ze względu na swój rozmiar i wygląd. Wierzono również, że posiada ona nadprzyrodzone moce. Uważa się, że ta mityczna ryba przynosi szczęście, pieniądze i dobrobyt. Podobnie jak papierowy smok na patyku w kulturze chińskiej, miała chronić przed chorobami, wywoływać wszelkie nieszczęścia, zapewniać szczęście i harmonię. Arowana azjatycka to tropikalna ryba słodkowodna. Dorasta do ponad stopy długości i może żyć ponad 20 lat. W Chinach i innych częściach Azji nazywana jest także smoczą rybą, a w niektórych kulturach jest spożywana jako symbol dobrobytu, zdrowia i szczęścia. Ze względu na status gatunku zagrożonego wyginięciem, międzynarodowy handel tym zwierzęciem jest ściśle regulowany. W związku z tym stała się popularnym zwierzęciem domowym dla zamożnych ludzi zainteresowanych rzadkimi akwariami.

Arowana – niezwykła rybka
Arowana – niezwykła rybka

Arowana – niezwykła rybka

Arowana jest jednym z najbardziej pożądanych gatunków ryb. Wśród miłośników akwarystyki jest ona czasami nazywana „smoczą rybą” ze względu na swoje długie, łuskowate ciało i często uważana jest za znak szczęścia i dobrobytu. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem jednej z tych rzadkich ryb, uwaga – jej import do Stanów Zjednoczonych i Europy nie jest legalny, dlatego można ją nabyć jedynie w handlu czarnorynkowym.Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą ryb, czy nie, arowana jest tak niezwykłą rybą, że po prostu musisz dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Arowana należy do rodziny kostnoszkieletowych (Osteoglossidae) i jest znana ze swoich umiejętności skoków. To właśnie te umiejętności sprawiają, że Arowana jest powszechnie nazywana „smoczą rybą”, ponieważ potrafi ona wyskakiwać z wody na zaskakujące wysokości i chwytać owady w powietrzu. Z tego powodu smoczyca otrzymała od Chińczyków inną nazwę – „wodna małpa”. W Chinach Arowana znana jest jako Złota Smocza Rybka ze względu na złote akcenty na jej łuskach, które przypominają im sztabki złota z czasów starożytnych.

Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.