Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy finansowego przy kredycie hipotecznym?
Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy finansowego przy kredycie hipotecznym?
27 czerwca 2021
Skrzydłokwiat - co warto o nim wiedzieć?
Skrzydłokwiat – co warto o nim wiedzieć?
5 lipca 2021
Pokaż wszystko

Jazda terenowa po lesie – Co trzeba wiedzieć o offroad?

- Reklama -

Offroad jest sportem, który cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników motoryzacji. Polega on na poruszaniu się po nieutwardzonym terenie pojazdem specjalnie do tego przystosowanym. Warto jednak wiedzieć, na których drogach możemy pozwolić sobie na jazdę samochodem, a na których nie. Jak je rozpoznać? Czy możemy wjechać samochodem do lasu? Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Na jakich drogach można poruszać się samochodem?

Polskie prawo określa dokładne zasady poruszania się pojazdów. Według ustawy, ruch pojazdów silnikowych takich jak samochody osobowe, dostawcze, ale również motorowery czy nawet zaprzęgi konne, które silnika nie posiadają, może odbywać się tylko i wyłącznie na drogach publicznych. Wymaga to od nas rozeznania, czy droga prowadząca przez las jest drogą publiczną, czy też nie.

Jak rozróżnić drogę publiczną od niepublicznej?

Jak odróżnić te drogi od siebie? Niestety, ale to może być problematyczne. Drogi niepubliczne nie wymagają według prawa oznaczeń, dlatego nie zawsze zobaczymy oznakowanie mówiące o tym, że nie możemy wjechać na daną drogę.

Jazda terenowa po lesie - Co trzeba wiedzieć o offroad?
Jazda terenowa po lesie – Co trzeba wiedzieć o offroad?

Z kolei publiczną drogą mogą być zarówno drogi asfaltowe, jak i szutrowe, co oznacza, że możemy natrafić na nich na różne warunki. Wymogiem prawnym w przypadku dróg publicznych jest to, że musi ona być wyposażona w drogowskazy. Wskazówka dla nas mogą być właśnie one – jeżeli jadać dana droga nie widzieliśmy przez dłuższą chwilę żadnych drogowskazów, może to oznaczać, że wjechaliśmy na drogę niepubliczną.

Zanim wybierzesz się na wyprawę autem terenowym, uzupełni wyposażenie swojego pojazdu, które może przydać się na takiej wyprawie: https://terenowiec.pl/pl/

Czy można jeździć po lesie?

Musimy pamiętać, że wszystkie nieoznaczone drogi w lesie są automatycznie drogami niepublicznymi, co oznacza, że nie możemy się po nich poruszać. Dotyczy to całego roku, niezależnie od tego czy mamy środek zimy czy pełnie lata. Oczywiście od tej reguły obowiązują wyjątki takie jak służby mundurowe czy właściciel terenu.

Jazda terenowa po lesie – podsumowanie

Pamiętajmy, że za niezastosowanie się do przepisów możemy uzyskać karę grzywny! Dlatego warto wcześniej zaplanować całą trasę i upewnić się, że drogi, które wybraliśmy, nie łamią polskiego prawa. Warto też pamiętać o tym, że w przypadku terenów prywatnych zawsze możemy poprosić zarządcę terenu o pozwolenie na poruszanie się po drogach. Wówczas uda nam się uniknąć ryzyka mandatu. Warto tez mieć ze sobą odpowiednie wyposażenie takie jak wyciągarka off road.

- Reklama -

Komentarze są wyłączone.