Jazda terenowa po lesie – Co trzeba wiedzieć o offroad?

- Reklama -

Offroad jest sportem, który cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników motoryzacji. Polega on na poruszaniu się po nieutwardzonym terenie pojazdem specjalnie do tego przystosowanym. Warto jednak wiedzieć, na których drogach możemy pozwolić sobie na jazdę samochodem, a na których nie. Jak je rozpoznać? Czy możemy wjechać samochodem do lasu? Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Na jakich drogach można poruszać się samochodem?

Polskie prawo określa dokładne zasady poruszania się pojazdów. Według ustawy, ruch pojazdów silnikowych takich jak samochody osobowe, dostawcze, ale również motorowery czy nawet zaprzęgi konne, które silnika nie posiadają, może odbywać się tylko i wyłącznie na drogach publicznych. Wymaga to od nas rozeznania, czy droga prowadząca przez las jest drogą publiczną, czy też nie.

Jak rozróżnić drogę publiczną od niepublicznej?

Jak odróżnić te drogi od siebie? Niestety, ale to może być problematyczne. Drogi niepubliczne nie wymagają według prawa oznaczeń, dlatego nie zawsze zobaczymy oznakowanie mówiące o tym, że nie możemy wjechać na daną drogę.

Jazda terenowa po lesie - Co trzeba wiedzieć o offroad?
Jazda terenowa po lesie – Co trzeba wiedzieć o offroad?

Z kolei publiczną drogą mogą być zarówno drogi asfaltowe, jak i szutrowe, co oznacza, że możemy natrafić na nich na różne warunki. Wymogiem prawnym w przypadku dróg publicznych jest to, że musi ona być wyposażona w drogowskazy. Wskazówka dla nas mogą być właśnie one – jeżeli jadać dana droga nie widzieliśmy przez dłuższą chwilę żadnych drogowskazów, może to oznaczać, że wjechaliśmy na drogę niepubliczną.

Czy można jeździć po lesie?

Musimy pamiętać, że wszystkie nieoznaczone drogi w lesie są automatycznie drogami niepublicznymi, co oznacza, że nie możemy się po nich poruszać. Dotyczy to całego roku, niezależnie od tego czy mamy środek zimy czy pełnie lata. Oczywiście od tej reguły obowiązują wyjątki takie jak służby mundurowe czy właściciel terenu.

Jazda terenowa po lesie – podsumowanie

Pamiętajmy, że za niezastosowanie się do przepisów możemy uzyskać karę grzywny! Dlatego warto wcześniej zaplanować całą trasę i upewnić się, że drogi, które wybraliśmy, nie łamią polskiego prawa. Warto też pamiętać o tym, że w przypadku terenów prywatnych zawsze możemy poprosić zarządcę terenu o pozwolenie na poruszanie się po drogach. Wówczas uda nam się uniknąć ryzyka mandatu.

Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.