Czym wyróżnia się dieta DASH?

Notes, w którym można planować sobie posiłki i liczyć kalorie dla łatwiejszego wdrożenie diety / fot. freepik freepik com

Notes, w którym można planować sobie posiłki i liczyć kalorie dla łatwiejszego wdrożenie diety / fot. freepik freepik com

Dieta Dash jest mało znaną dietą, a jest bardzo korzystna dla naszego zdrowia i opiera się na zasadach diety śródziemnomorskiej. Jej głównym celem jest obniżenie ciśnienia krwi, poprawę zdrowia serca i walkę z cukrzycą typu II. Dowiedz się, co jeść na diecie DASH, dla kogo jest rekomendowane jej stosowanie, skąd wzięła się nazwa i dużo więcej!

Skąd pochodzi nazwa diety DASH?

Dieta DASH powstała za sprawą badania Dietary Approches to Stop Hypertension (Dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia), które zostało nazwane w skrócie DASH. Badanie było wspierane przez Narodowy Instytut Chorób Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego, który jest organem Narodowego Instytutu Zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Brały w nim udział osoby z nadciśnieniem tętniczym 1. stopnia, a także osoby bez nadciśnienia, ale z wyższym niż optymalne.

Testowane były 3 diety, osoby testowane nie przyjmowały żadnych suplementów witamin i składników mineralnych, ani leków na obniżenie ciśnienia. Zawartość sodu/soli we wszystkich 3 dietach była taka sama (ok. 3000 mg na dzień), również masa ciała badanych nie uległa zmianie. Wszystko to miało dać jak najlepsze wyniki, aby sprawdzić, czy dieta będzie naprawdę skuteczna.

Pierwsza dieta była kontrolną, przeciętną dla Amerykanów z dużą ilością tłuszczów i nasyconych kwasów tłuszczowych. Druga dieta była dietą przeciętną wzbogaconą o warzywa i owoce. Natomiast trzecia dieta była oparta na cechach diety śródziemnomorskiej, później nazwaną dietą DASH od badania.

Różnorodne warzywa w diecie DASH / fot. freepik freepik.com
Różnorodne warzywa w diecie DASH / fot. freepik freepik.com

Wyniki badań wyglądały następująco:

  • Przy drugiej diecie, wzbogaconej o owoce i warzywa, wystąpiło lekkie obniżenie ciśnienia w stosunku do diety pierwszej, kontrolnej.
  • Największe obniżenie i oczekiwane rezultaty przyniosła dieta trzecia – dieta DASH.
  • Obniżenie ciśnienia krwi nastąpiło po 2 tygodniach stosowania i utrzymywał się przez cały czas stosowania diety DASH.
  • Była ona skuteczna u wszystkich osób, niezależnie od wieku i płci.

Na czym polega? Co jeść, a czego unikać podczas stosowania diety DASH?

W diecie DASH najważniejsze jest jedzenie dużej ilości warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, niskotłuszczowych produktów mlecznych, oleje roślinne, a także warto nasze posiłki wzbogacić o różne orzechy, nasiona strączkowe, ryby i drób. Opiera się ona na zdrowych i łatwo dostępnych produktach, z których możemy stworzyć smaczne, pełnowartościowe posiłki.

Pełnoziarniste pieczywo, które warto spożywać na diecie DASH/ fot. freepik freepik.com
Pełnoziarniste pieczywo, które warto spożywać na diecie DASH/ fot. freepik freepik.com

Dieta DASH jest bogata w błonnik, wapń, potas i magnez, zawiera także niewielkie ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, ogólnie tłuszczów i cholesterolu. Warto połączyć ją z aktywnością fizyczną i należy pamiętać o piciu wody, co najmniej 1,5 litra dziennie.

Podczas stosowania diety DASH należy unikać mięsa czerwonego, tłustego, pełnotłustych produktów mlecznych, tłuszczy zwierzęcych, słodyczy, słodkich napojów i na ogół produktów przetworzonych (fast food).

Jak dieta DASH wspomaga nasze zdrowie?

Dieta DASH została stworzona głównie z myślą o osobach z nadciśnieniem i z ciśnieniem wyższym niż optymalne. Dzięki jej stosowaniu możemy zapobiegać rozwojowi ciśnienia tętniczego, poprawić stężenie cholesterolu we krwi, zmniejszyć ryzyko chorób serca, rozwoju cukrzycy typu II oraz może ona wpłynąć na wydłużenie życia.

Nasiona strączkowe, o które warto wzbogacić dietę DASH / fot. freepik freepik.com
Nasiona strączkowe, o które warto wzbogacić dietę DASH / fot. freepik freepik.com

Dla kogo dieta DASH przyniesie szczególne korzyści zdrowotne?

Dieta DASH jest szczególnie zalecana osobom, które:

  • chorują na nadciśnienie tętnicze,
  • nie mają nadciśnienia, ale zmagają się z ciśnieniem wyższym niż optymalne,
  • mają zaburzenia lipidowe (zwiększone stężenie cholesterolu całkowitego i „złego” cholesterolu LDL we krwi),
  • są narażone na inne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, czyli nadwaga lub otyłość, cukrzyca, mała aktywność fizyczna, palenie tytoniu.

Dieta DASH jest zalecana kobietom i mężczyznom, niezależnie od wieku. Sprawdzi się zarówno u młodych osób dbających o swoje zdrowie, jak i u seniorów, u których może ona wpłynąć na wydłużenie życia.

Wady diety DASH – co mieć na uwadze?

Jak wszystko dieta DASH ma także swoje wady, o których warto pamiętać. Chcąc zacząć wdrażać dietę w życie trzeba pamiętać, że zawiera ona dużo błonnika, co czasem może powodować wzdęcia, bóle brzucha, biegunki – może tak się dziać u osób z chorobami układu pokarmowego. Dieta DASH nie jest też polecana osobom, które zmagają się z nietolerancją laktozy, celiakią, przewlekłymi chorobami nerek i wątroby. Warto wdrożyć ją stopniowo do swojego stylu życia i zacząć od zmian, na które jesteśmy przygotowani, a później wdrażać kolejne. Wtedy zmiana nie będzie dla nas taka drastyczna i mamy większe szanse zostać przy stosowaniu diety.

Karolina Borkowska
Karolina Borkowska
Cześć, jestem Karolina, bardzo lubię poznawać kulturę innych krajów oraz interesuję się technologią i zdrowym odżywianiem.

Comments are closed.