Grecka kuchnia – wegetariańska i wegańska

- Reklama -

Coraz więcej osób zaczyna przykładać wagę do tego co je, żywność pochodzenie nie odzwierzęcego jest bardziej dostępna niż kiedykolwiek. Ale jedzenie za granicą może być inną historią, zwłaszcza gdy kuchnia europejska jest wciąż tak tradycyjna, a tak wiele z nich to mięso, jajko i nabiał.

Istnieje mit, że Grecy jedzą dużo mięsa, w szczególności jagnięciny. Rzeczywistość jest taka, że wielu Greków je mięso tylko na specjalne okazje, takie jak Wielkanoc, kiedy mogą rozpalić rożen na spotkania rodzinne i społeczne. Mięso jest drogie dla przeciętnego gospodarstwa domowego, a jagnięcina nie jest łatwo dostępna. Spójrzmy prawdzie w oczy, jeśli byłeś na greckich wyspach, jest mało prawdopodobne, że widziałeś zielone pastwiska do wypasu! Zamiast tego, kozy są bardziej powszechne, a także wieprzowina jest tańszą alternatywą w dzisiejszych czasach.

Poza wyzwaniami ekonomicznymi i geograficznymi wielu Greków preferuje wysoki stopień posiłków pochodzenia roślinnego. W rzeczywistości Grecy i Japończycy korzystają z najdłuższej średniej długości życia, nawet jak migranci w innych krajach, a ich dieta jest dużą częścią tego.

Głównym powodem jest to, że prawie wszyscy uprawiają własną żywność, szczególnie owoce i warzywa. Pielęgnowanie tych ogrodów zapewnia również regularne, delikatne ćwiczenia, kolejną istotną korzyścią dla zdrowia. Dodaj do tego dietę bogatą w nabiał, oliwę z oliwek i owoce morza, rozbudowane jednostki rodzinne i silne więzi społeczne, a rezultatem jest zdrowa, szczęśliwa starzejąca się populacja, od której wszyscy możemy się wiele nauczyć.

Istnieje nawet wyspa na Morzu Egejskim o nazwie Ikaria, która jest oznaczona „niebieską strefą”. Oznacza to, że oficjalnie jest to jedna z najdłużej żyjących kultur na świecie.

Więc kiedy w Grecji zrobić jak Grecy i spróbować tych wspaniałych potraw w lokalnych tawernach i kawiarniach. Są to również najtańsze rzeczy w menu, więc twój portfel też ci podziękuje!

Smacznego!

Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.