Habit tracker – czym jest i jak może nam pomóc w życiu

Habit tracker – czym jest i jak może nam pomóc w życiu

Kartka do habit trackera, aby zarządzać nawykami / fot. pikisuperstar freepik.com

Kartka do habit trackera, aby zarządzać nawykami / fot. pikisuperstar freepik.com

Każdy choć raz w życiu miał moment, gdy chciał coś zmienić w swoich nawykach, np. zacząć się lepiej odżywiać, uprawiać sport, czytać więcej książek itd. Zazwyczaj również ten nagły przypływ motywacji i chęci do zrobienia wszystkiego na raz mijał bardzo szybko. Chcą jednak naprawdę zmienić coś w swoim życiu pomocny okazać się może habit tracker.

Czym jest habit tracker?

Habit tracker – inaczej narzędzie do śledzenia nawyków stało się popularne w mediach społecznościowych. Pomimo że posty promujące habit tracker zazwyczaj pokazują nierealną, piękną rzeczywistość to zachęcają, żeby śledzić swoją rutynę. Polega on na regularnym odznaczaniu zadań za pomocą tabelki, na kartce papieru, w której po lewej zaznaczamy nawyki, nad którymi pracujemy, a prawa odpowiada za śledzenie postępów.

Notatnik, który można wykorzystać do śledzenia nawyków / fot. freepik freepik.com
Notatnik, który można wykorzystać do śledzenia nawyków / fot. freepik freepik.com

Notowanie nawyków i postępów dosłownie na papierze pozwoli nam zwizualizować nasz rozwój i drogę do określonych celów. Daje to nam poczucie większej kontroli nad naszym życiem i mając przed oczami taką tabelkę, możemy czuć się bardziej zmotywowani do dalszych kroków.

Atuty korzystania z habit trackera

Jedną z wielu korzyści używania habit trackera jest skupienie się na samej drodze do celu, a nie tylko na końcowym efekcie. Jest to bardzo ważne, ponieważ częstym powodem poniesienia porażki we wdrożeniu nowego nawyku, jest właśnie zbyt duże skupianie uwagi już na samym efekcie końcowym. Zabija to motywację do dalszej pracy i wysiłku, aby coś osiągnąć dlatego, że cel zaczyna wydawać się zbyt odległy i chcielibyśmy osiągnąć go już teraz.

Nowym nawykiem może być zdrowe odżywianie się / fot. freepik freepik.com
Nowym nawykiem może być zdrowe odżywianie się / fot. freepik freepik.com

Skupiając się natomiast na procesie, zmieniamy sposób, w jaki funkcjonujemy na co dzień i wdrażanie nawyków, z czasem staje się łatwiejsze, a one same trwalsze. Gdyby jednak używanie habit trackera i wdrażanie nawyków było tak proste, nie powstawałoby tyle poradników, jak to robić.

Dlaczego jednak wdrażanie nowych nawyków nie jest tak łatwe i proste?

Czym tak właściwie są nawyki? Nawyki to działania, które powtarzamy w naszym życiu tak często, że stają się odruchem. Najprostszym przykładem jest nawyk palenia papierosów. Ludzie robią to często odruchowo i jest to częścią ich dnia, rutyny. Gdy chcą rzucić palenie, zaczyna im czegoś brakować, nie wspominając o tym, że jest to substancja silnie uzależniająca, która źle wpływa na nasze zdrowie. Tym bardziej ciężko rzucić palenie, ponieważ przynosi ono uczucie relaksu, poprawę nastroju i zmniejsza stres.

Z natury ludzie są raczej przyzwyczajeni do osiągania celów i przyjemności szybko, najlepiej przy jak najmniejszym nakładzie pracy i wysiłku. Dlatego jest nam ciężko wdrożyć nowe nawyki (lub pozbyć się tych złych, jak palenie papierosów), które wymagają czasu i pracy. Nie pomaga też fakt, że w tym czasie pojawia się okres zniechęcenia, gdy nie widzimy efektów pracy i nie odczuwamy satysfakcji z tego, co robimy.

Nawyk biegania może być ciężki do wdrożenia, ponieważ na początku przynosi zmęczenie i zakwasy, a nie przyjemność / fot. Drążeń Zigic freepik.com
Nawyk biegania może być ciężki do wdrożenia, ponieważ na początku przynosi zmęczenie i zakwasy, a nie przyjemność / fot. Drążeń Zigic freepik.com

Oczekujemy, że pożądany rezultat przyjdzie w postaci liniowego i regularnego postępu. Wygląda to natomiast zupełnie inaczej, przez wyżej wspomniany okres zniechęcenia. Na początku postęp wydaje się nie postępować, jak powinien i to nas demotywuje. Jednak będąc tego już świadomi i utrzymując determinacje, jesteśmy w stanie przetrwać okres zniechęcenia i zaczniemy w końcu widzieć efekty pracy. Gdy to już nastąpi, jest nam coraz łatwiej stosować się do nowego nawyku i utrzymać go w naszej rutynie.

Jak sobie pomóc w procesie wprowadzania nowego nawyku?

Bardzo ważnym jest, aby podczas powstawania nowego nawyku odczuwać przy tym, choć odrobinę sukcesu. Ludzie w swojej naturze mają zwyczaj powtarzania konkretnych zachować, jeśli niosą one za sobą jakąś nagrodę. Najłatwiejszym sposobem pomocy sobie we wprowadzaniu nowego nawyku jest dosłownie ustalenie nagrody, za każdy krok i postęp, który wykonamy. Może to być odkładanie określonej sumy pieniędzy lub po prostu zrobienie czegoś przyjemnego dla siebie (może to być nawet urządzenie sobie relaksacyjnej kąpieli). Ważne, aby ustalona nagroda nas zadowalała i motywowała do dalszej pracy.

Dodatkowe wskazówki do habit trackera

Aby było nam łatwiej śledzić nawyki, dobrym sposobem jest ich piętrzenie, czyli zamiast na nowy nawyk wydzielać odrębny czas, można go dołączyć do starego nawyku. Łatwiej nam wykonać dane czynności jedna po drugiej, niż próbować wszystko wydzielić pod konkretne godziny.

Spisując nawyki łatwiej nam do nich dodać kolejne i je kontrolować / fot. rawpixel.com
Spisując nawyki łatwiej nam do nich dodać kolejne i je kontrolować / fot. rawpixel.com

Ważne jest także, aby podczas wdrażania nowych nawyków nie używać zwrotu muszę, tylko zastąpić go słowami chcę, potrzebuję itp. Ta mała zmiana może sprawić, że nawyk będzie przyjemniejszy w realizacji i nie będzie sprawiać wrażenia kolejnego obowiązku, który musimy wykonać.

Warto także pomyśleć o wyeliminowaniu bodźców, które mogą nam przeszkadzać robienie danej rzeczy. Może to być telefon, do którego co chwilę zaglądamy i nie możemy się przez to skupić albo ktoś w domu nas zagaduje lub odgłosy w domu nas rozpraszają. W tym przypadku należy telefon odłożyć, schować gdzieś tak, by nie mieć do niego dostępu oraz jeśli mamy taką możliwość, zamknąć się w pokoju, aby nikt i nic nas nie rozpraszało.

Telefon, którego używamy cały czas, może nas najbardziej rozpraszać / fot. freepik freepik.com
Telefon, którego używamy cały czas, może nas najbardziej rozpraszać / fot. freepik freepik.com

Na koniec, pamiętaj, że nowy nawyk nie musi być od razu wykonywany na 100%, ważniejsze jest wykonywanie go regularnie. O wiele gorzej i ciężej wrócić do robienia czegoś, gdy przez zdarzenia losowe nie uda nam się tego wykonać. Jeśli jednak pominiemy nawyk więcej, niż jeden raz, niech nie zniechęca nas to do powrotu do niego. Habit tracker będzie skuteczny, tylko gdy będziemy go wypełniać sumiennie i pilnować się zasad idących z nim.

Karolina Borkowska
Karolina Borkowska
Cześć, jestem Karolina, bardzo lubię poznawać kulturę innych krajów oraz interesuję się technologią i zdrowym odżywianiem.

Dodaj komentarz