Jak joga wpływa na nasze życie?

Osoba uprawiająca jogę na dworzu, o zachodzie słońca / fot. TheDigitalArtist pixabay.com

Osoba uprawiająca jogę na dworzu, o zachodzie słońca / fot. TheDigitalArtist pixabay.com

Nie każdy może wierzy w dotarcie do swojego wewnętrznego ja poprzez ćwiczenia, czy medytację. Niezaprzeczalne jest jednak, że joga jak każde inne ćwiczenie może poprawić nasze samopoczucie i kondycję fizyczną. Pomimo że nie wymaga dużego nakładu wysiłku fizycznego, może być idealną opcją dla tych, którzy chcieliby zacząć ćwiczyć, ale nie lubią się przemęczać.

Na czym polega joga?

Joga to staroindyjski system ćwiczeń i jego założeniem było ustawiać się w pozycjach, które są optymalne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Joga składa się także ze specjalnych technik oddechowych, które pomagają w rytmicznej kontroli oddechu. Ćwicząc jogę, człowiek ustawia się w danej pozycji i po jakiś czasie stania w niej, powoli wychodzi z tej pozycji. Nie są to typowe ćwiczenia, które kojarzą nam się z powtarzaniem danego ruchu kilkanaście razy, ale im dłużej stoi się w danej pozycji, kontrolując oddech, tym większą elastyczność i sprawność zyskuje człowiek, kontrolując przy tym oddech.

Dlaczego warto zacząć uprawiać jogę?

Joga, jak wcześniej wspomniano, poprawia nie tylko sprawność i kondycję człowieka, ale wpływa także na samopoczucie i naszą samoocenę. Jak każde ćwiczenia fizyczne, joga może przynieść satysfakcję i podnieść naszą samoocenę, nawet przez samą świadomość, że robimy coś dobrego dla naszego zdrowia.

Grupa kobiet praktykująca jogę w sali / fot. senivpetro freepik.com
Grupa kobiet praktykująca jogę w sali / fot. senivpetro freepik.com

Korzyści fizyczne płynące z jogi

Pozycje w jodze sprawiają, że nasze mięśnie są napięte i się przy tym rozciągają, poprawiają i zwiększają ruchomość stawów, kości oraz pozwalają utrzymać prawidłową postawę na co dzień. Są również świetne dla zdrowia naszego kręgosłupa, zwiększają jego ruchomość, odciążają krążki międzymięśniowe i wydłużają go przez to. Tym bardziej jest to przydatne dla kręgosłupa, gdy większość dnia spędzamy siedząc, np. przy komputerze w pracy. Joga może ogólnie pomóc wzmocnić i rozluźnić mięśnie.

Techniki oddechowe – pozytywne skutki

Techniki oddechowe, jak i samo utrzymywanie stojących pozycji skutkuje zwiększoną wentylacją płuc, spada częstość oddechów, a wydłuża się ich trwanie. Poprawiają one wydolność organizmu, podczas wysiłku fizycznego jesteśmy w stanie zapanować nad swoim oddechem i nie czujemy potrzeby „łapania powietrza”.

Pozycja leżąca w jodze, wykonywana na macie / fot. StockSnap pixabay.com
Pozycja leżąca w jodze, wykonywana na macie / fot. StockSnap pixabay.com

Korzyści dla zdrowia psychicznego płynące z jogi

Utrzymując pozycje jogi, uczymy się przy tym wytrwałości, cierpliwości. Poprawia się dzięki temu nasza koncentracja, czujemy się bardziej zrelaksowani, niektórzy zauważają polepszenie jakości snu, zwiększenie energii w ciągu dnia, poczucie kontroli nad samym sobą i harmonii w ciele. Ćwicząc mamy czas na refleksje, zatrzymanie na chwilę myśli, odprężenie się. Jest to chwila spokoju dla nas, czas, kiedy nie musimy przejmować się codziennymi obowiązkami.

Wskazania i przeciwwskazania do uprawiania jogi

Joga jest dla każdego, niezależnie od wieku i płci, mogą ją wykonywać dzieci, młodzież, dorośli i starsi ludzie. Niektóre pozycje są również odpowiednie dla kobiet w ciąży. Wskazaniem są powyżej wymienione korzyści i fakt, że joga nie wymaga dużego wysiłku fizycznego i dźwigania ciężarów.

Pozycja pochylona do przodu w jodze wykonywana przez młodą dziewczynę / fot. AndiP pixabay.com
Pozycja pochylona do przodu w jodze wykonywana przez młodą dziewczynę / fot. AndiP pixabay.com

Przeciwwskazaniami do uprawiania jogi odnoszą się zazwyczaj tylko do określonej grupy osób i konkretnych pozycji. Dla przykładu osoby z podwyższonym ciśnieniem i schorzeniami wzroku nie powinni wykonywać pozycji odwróconych, do góry nogami, tak samo, jak kobiety w czasie menstruacji. Zawsze praktykując jogę, trzeba pamiętać o tym, że ćwiczenia mają być dla nas komfortowe i wygodne. Jeśli jakieś pozycji nie jesteśmy w stanie zrobić, nie należy próbować na siłę, ponieważ można sobie zaszkodzić. Zawsze trzeba mieć na uwadze to, ile jesteśmy w stanie z siebie dać.

Jak zacząć uprawiać jogę? Gdzie to robić?

Joga jest bardzo wygodnym ćwiczeniem, do którego wiele nie potrzeba i można je wykonywać niemal wszędzie. Można ćwiczyć na siłowni, jak i w domowym zaciszu lub na dworze, w spokojnym miejscu, na świeżym powietrzu. Musisz jedynie znaleźć miejsce, gdzie będziesz mógł swobodnie ustawiać się w kolejne pozycje, więc przestrzeń nie musi być duża. Warto też zainwestować w matę antypoślizgową, na której wygodnie można ćwiczyć, a najlepiej robić to na boso. Zaczynają bez doświadczenia, dobrze jest zacząć z instruktorem, a w domu ćwiczyć przed lustrem dla kontrolowania i korygowania swoich pozycji. Strój także nie musi być profesjonalny, wystarczą luźne ubrania, w których mamy swobodę ruchu i jest nam komfortowo.

Pozycja siedząca w jodze wykonywana przez kobietę / fot. prostooleh freepik.com
Pozycja siedząca w jodze wykonywana przez kobietę / fot. prostooleh freepik.com

Wykonując pozycje, trzeba się skupić na detalach, aby poprawnie je wykonywać dla oczekiwanych efektów ćwiczeń. Na początku możemy się dość męczyć przy wykonywaniu pozycji, napinać mięśnie i „trząść się”, co może zniechęcać do ćwiczenia. Należy jednak mieć cierpliwość i na początku nie próbować robić za dużo, tylko tyle, ile damy radę. Ważne też jest aby nie jeść nic przed uprawianiem jogi. Po lekkim posiłku odczekać godzinę, a po obfitym cztery godziny.

Joga – łatwy sposób na kondycję

Podsumowując, joga to świetny rodzaj ćwiczeń dla wszystkich, którzy nie lubią się pocić i męczyć dźwigając ciężary, nie chcą wydawać fortuny na sprzęt i chcą poprawić swoje zdrowie fizyczne, ogólną kondycję, nie musząc wychodzić z domu. Zestawy ćwiczeń są mniej i bardziej wymagające, więc każdy może znaleźć coś dla siebie, w zależności, co jest w stanie wykonać i na co pozwala organizm, i wiek.

Karolina Borkowska
Karolina Borkowska
Cześć, jestem Karolina, bardzo lubię poznawać kulturę innych krajów oraz interesuję się technologią i zdrowym odżywianiem.

Dodaj komentarz