Jak opiekować się osobą chorą na demencję starczą?

- Reklama -

Demencja może mocno wpłynąć na codzienne życie starszego człowieka. Bardzo często wiąże się z utratą pamięci, problemami z logicznym myśleniem lub zaburzeniami mowy. Osoba z demencją nie jest w stanie wykonywać niektórych czynności domowych. Problemy z demencją starczą wiążą się ze zmianami nastroju i dziwnymi zachowaniami chorego. Jak opiekować się taką osobą i na co zwracać szczególną uwagę?

Najczęstsze zachowania osoby z demencją 

Trzeba pamiętać o tym, że demencja nie jest naturalnym procesem powiązanym ze starzeniem się. W Polsce choruje na nią około 400 000 osób, czyli mniejszość starszych osób. Jak rozpoznać osobę z demencją? Osoby takie bardzo często zapominają o ostatnich wydarzeniach lub rozmowach. Dzieje się to jednak w mniejszym stopniu niż choroba Alzheimera. Chorym osobom często zdarza się gubić przedmioty, przez co jesteśmy zmuszeni nieustannie czegoś szukać. 

Jak opiekować się osobą chorą na demencję starczą?

Trudności w codziennym życiu mają jednak większe konsekwencje. Może dojść do tego, że chora na demencję zgubi się i nie będzie umiała wrócić do domu. Ciężko jej dogadać się na jakieś spotkanie, przez co zawodzi wiele osób z otoczenia. Najgorzej jednak, gdy nie rozpoznaje członków swojej rodziny lub przyjaciół z dawnych lat. Osoba z demencją może też zapominać części słów, przez co może być niezrozumiała. Zastępuje wtedy znaczenie jednych słów innymi. Przykładowo na samochód mówi „samolot”, bo nie umie przypomnieć sobie niektórych nazw. 

Stworzenie przyjaznego środowiska 

Przy opiece nad chorą osobą ważna jest cierpliwość. Nie może ona mieć ona poczucia winy. Im więcej pretensji, tym bardziej taka osoba czuje się opuszczona i odtrącona przez społeczeństwo. Pomimo barier komunikacyjnych trzeba z taką osobą dużo rozmawiać. Będzie ona coraz to częściej polegała na przekazie niewerbalnym, czyli gestach zamiast słów. Wiele razy mogą pojawić się nielogiczne zdania. Trzeba to wszystko zaakceptować i starać się jak najlepiej zrozumieć daną osobę. Warto dać jej czas do namysłu i nie pospieszać jej. 

Podstawowe zasady opieki 

Bardzo ważne jest poinformowanie o demencji wszystkich osób związanych jakoś z chorym. Jeżeli członkowie rodziny czy przyjaciele dowiedzą się o problemie to będzie im łatwiej dostosować się do sytuacji. Zaczną używać prostszych słów. Nie należy jednak przesadzać i traktować osoby z demencją jak dziecko, bo może poczuć się tym urażona. 

W przypadku, gdy osoba z demencją starczą często czegoś zapomina – warto zakupić jej kalendarz. Najlepiej taki, gdzie będzie się dało zapisać dużo informacji. Jeżeli chory umie obsługiwać telefon to warto postarać się o codzienne powiadomienia elektroniczne. Warto podpisywać dane przedmioty na półkach, tak żeby nie było ciężko ich znaleźć. Warto też otwierać drzwi łazienki i podpisać włącznik światła, tak aby osoba nie miała problemów z dotarciem do niej w nocy. 

Postrzeganie przedmiotów 

Osoby z demencją mają też trudności z postrzeganiem przedmiotów. Mogą nie zobaczyć np. białego kontaktu na białej ścianie. Może tworzyć to wiele niebezpiecznych sytuacji. Mogą też źle ocenić odległości, przez co często mogą wpaść na twarde lub ostre przedmioty. Należy zapewnić choremu jak najwięcej miejsca i pochować np. noże czy wystające rzeczy z półek. Dobrym pomysłem jest kupienie specjalnego sprzętu adaptacyjnego, który pomaga utrzymać równowagę. 

Choremu można pomóc na różne sposoby: oświetlając maksymalnie pokój, usuwając meble ze środka pomieszczenia czy kupując przedmioty, które kontrastują z kolorem ścian. Dzięki temu nie tylko uzyskamy poczucie bezpieczeństwa, ale też wdzięczność osoby z demencją. 

Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.