Jak uprawiać i pielęgnować begonię?

Jak uprawiać i pielęgnować begonię?

Jak uprawiać i pielęgnować begonię?

- Reklama -

Begonia to dość powszechna roślina ogrodowa. Coraz częściej uprawiana jest w doniczkach. Ze względu na wysoką wartość dekoracyjną coraz więcej osób ją wybiera. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie są wymagania tej rośliny, jak o nią dbać i na co warto jeszcze zwrócić uwagę podczas jej uprawy. W tym artykule dowiesz się, jak dobrze o nią zadbać.

Jak wygląda begonia?

Te kwiaty z wyprostowanymi, włochatymi łodygami mogą osiągnąć nawet  40 cm wysokości. Z wiekiem łodyga staje się bardziej opadająca. Nie można zapomnieć o sercowatych, lancetowatych liściach, dzięki czemu uważany jest ozdobny kwiat liściasty. Nawet gdy kwiaty już kwitną, ich uprawa w doniczkach ma wiele zalet. Jednak najważniejszym czynnikiem są piękne kwiaty. Wyrastają z rogów liści. Mogą być pełne, półpełne lub pojedyncze. Te kwiaty doniczkowe występują w różnych kolorach, od białych i żółtych, przez łososiowe, różowe i kończące się na czerwono.

Jak pielęgnować begonie w ogrodzie?

Begonie ogrodowe powinny znajdować się w dobrze oświetlonym miejscu, chociaż starsze odmiany są również odporne na cień, zawsze kwitnące begonie dobrze radzą sobie również w pełnym słońcu. Gleba do sadzenia begonii powinna być bogata w próchnicę i lekko kwaśna. Begonie dobrze znoszą okresową suszę i nie wymagają specjalnej opieki. Trzeba tylko pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Podlewanie wykonuje się, by ziemia była cały czas dostatecznie wilgotna.  Ciekawostką jest to, że begonie kwitną nieprzerwanie, co przeraża ślimaki. Jeśli więc zamieszkają już w Twoim ogrodzie, posadzenie tych kwiatów może być świetnym rozwiązaniem. Chociaż są to bardzo wytrzymałe kwiaty, niestety nie radzą sobie dobrze w temperaturach poniżej zera, więc przygotuj je na mróz.

Jak pielęgnować begonie w domu?

Doniczkowe begonie będą dobrze rosły w Twoim domu. Powinniśmy zajmować się tylko właściwym miejscem. Najlepiej umieścić je w pomieszczeniu o umiarkowanej temperaturze, jasnym miejscu, ale nie narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Podlewamy tylko wtedy, gdy gleba jest sucha. Przede wszystkim nie powinno się trzymać begonii w kuchni, ponieważ nie tolerują dymu, który często unosi się w tym pomieszczeniu. Begonia zimowa jest szczególnie popularną odmianą, która kwitnie przez cały rok i dlatego jest często sprzedawana w kwiaciarniach zimą. Kiedy z jakiegoś powodu przestaje produkować nowe kwiaty, wystarczy je przyciąć. Jak większość odmian, lubi światło rozproszone, dlatego ważne jest, aby zmieniać jej lokalizację przez cały rok. Zimą, gdy światła jest mniej, umieszcza się ją jak najbliżej okna. Gdy słońce zaczyna pojawiać się coraz wyżej na niebie, przesuwamy ją w położenie z dala od bezpośredniego źródła światła.

Jak dobrze przezimować tę roślinę?

Begonie bulwiaste dobrze nadają się do zimowania, ale pospolite begonie kwitnące są uważane za jednoroczne. Około października, przed nadejściem pierwszych przymrozków, wykop z ziemi begonię wraz z korzeniami i odstaw na suche miejsce. Gdy liście wyschną, myjemy bulwy i dokładnie je sprawdzamy, czy nie rozwija się tam żadna choroba. Zdrowe okazy sadzimy w doniczkach z ziemią lub piaskiem i utrzymujemy je w temperaturze 5-10 st. C. Ważne jest, aby temperatura nie spadała poniżej zera. W lutym, kiedy temperatura dochodzi do 18 stopni, przechodzimy do pędzenia bulwy. Ułóż je ciasno obok siebie, zewnętrzną stroną z oczkami do góry. Następnie przykrywamy warstwą torfu i piasku wymieszanego w stosunku 1:1. Gdy pierwszy pęd osiągnie ok. 10 cm, można go posadzić w doniczce. Potem stopniowo trzeba przyzwyczaić je do warunków zewnętrznych. Do ogrodu można je wyprowadzić około maja, kiedy minie już okres przymrozków.

Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.