Jakie wyzwania czekają na opiekuna starszej osoby zmagającej się z demencją?

Jakie wyzwania czekają na opiekuna starszej osoby zmagającej się z demencją?

Jakie wyzwania czekają na opiekuna starszej osoby zmagającej się z demencją?

- Reklama -

Demencja starcza, określana także mianem otępienia to poważny problem dotykający przede wszystkim osoby w wieku podeszłym. Schorzenie to powoduje postępujący rozwój zaburzeń myślenia i zapamiętywania. Częste są również problemy w komunikacji z otoczeniem, jak również kłopoty z wyrażaniem emocji. Nie da się więc ukryć, że przed opiekunem osoby zmagającej się z demencją stoją ciężkie wyzwania. Warto byłoby się z nimi zaznajomić.

Konieczność stałej kontroli nad osobą chorą generuje zmęczenie

Każdy, kto decyduje się na opiekę nad osobą borykającą się z demencją starczą, musi zdawać sobie sprawę z konieczności stałego nadzorowania takiej osoby. Oczywiście nie oznacza to przebywania z chorym 24 godziny na dobę w jednym pomieszczeniu. Niemniej jednak, lepiej byłoby, gdyby osoba zmagająca się z demencją nie pozostawała sama w domu. Opiekunowie muszą więc mieć na uwadze obserwację zachowania chorego. Warto byłoby notować istotne wnioski po to, aby podczas wizyty przedstawić je lekarzowi. W ten sposób można będzie określić postęp demencji. Pamiętajmy, że kondycja osoby chorej będzie się pogarszać. Z czasem, nawet najbardziej wytrwałego opiekuna może więc dopaść zmęczenie. Mowa tu nie tylko o chronicznym zmęczeniu fizycznym, ale i o wyczerpaniu emocjonalnym. Jak zaś wiadomo, zmęczenie negatywnie wpływa na odporność organizmu, narażając nas na wiele chorób.

Podwyższony poziom stresu

Opiekun starszej osoby zmagającej się z demencją, musi mieć na uwadze także to, iż taka opieka generuje duży stres. Będziemy musieli stale czuwać nad chorym i dbać o to, aby niczego mu nie brakowało. Niestety, człowiekowi z demencją nie tak łatwo wyrażać wszystkie swoje potrzeby. Problemy z komunikacją i pamięcią mogą wzbudzać frustrację zarówno w opiekunach, jak i w samych chorych. Stres generuje również poczucie, że nie zaspokajamy wszystkich potrzeb chorego na demencję. Tak naprawdę jednak, ciężko byłoby to robić. Nie powinniśmy więc katować się poczuciem winy. W razie potrzeby, nie bójmy się sięgnąć po profesjonalną pomoc doświadczonego psychologa. Okaże on wsparcie zarówno nam samym, jak i naszym podopiecznym. 

Problemy natury ekonomicznej 

Każdy, kto decyduje się na opiekę nad osobą starszą zmagającą się z demencją, musi liczyć się także z ewentualnymi problemami natury ekonomicznej. Nie da się oczywiście jednoznacznie przewidzieć tego, czy one wystąpią. Nie sposób jednak ukryć, że opieka nad osobą z otępieniem może generować całkiem spore koszty. Najprawdopodobniej, ciężko będzie nam sprawować opiekę nad chorym przez cały dzień. Konieczne może więc okazać się wynajęcie opiekunki. Część pensji będziemy więc musieli przeznaczać na opłacenie oferowanych przez nią usług. Niestety, pomoc opiekunki nie zawsze wystarcza. Wielu opiekunów decyduje się więc na porzucenie pracy oraz na poświęcenie całego swojego czasu na opiekę nad osobą chorą. Jeżeli stan osoby zmagającej się z demencją bardzo mocno się pogorszy, konieczny może okazać się jej pobyt w specjalistycznym ośrodku. Nie da się ukryć tego, że miesięczny koszt pobytu w takim miejscu generuje niesamowicie wysokie koszty. W pewnym momencie, opiekun osoby zmagającej się z demencją, może więc utracić swoją płynność finansową. To zaś może doprowadzić o kolejnych poważnych problemów. Bardzo pomocne w takich sytuacjach mogą okazać się jednak zgromadzone przez nas oszczędności. Czasami, warto byłoby skorzystać z jakiejś pożyczki. Róbmy to jednak tylko i wyłącznie w ostateczności, aby nie wpaść w spiralę niebezpiecznych długów. 

Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.