Lecznicze kuracje siarczkowe

Lecznicze kuracje siarczkowe

Lecznicze kuracje siarczkowe

- Reklama -

Siarka jest pierwiastkiem chemicznym obecnym we wszystkich komórkach ludzkiego ciała. Szacuje się, że w organizmie osoby dorosłej znajduje się około 100 g siarki, a o jej niedoborze mogą świadczyć łamliwe paznokcie, wypadające i łamliwe włosy, blada cera, utrata jędrności skóry. Braki tego mikroelementu odbijają się niekorzystnie na pracy układu nerwowego, wywołując uczucie niepokoju i przygnębienia. Siarka jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania stawów, odpowiada za zdrowie narządu wzroku.

Zabieg balneologiczny z wodą siarczkową

Poza dostarczeniem siarki do organizmu w diecie, niedobory można uzupełnić poprzez kuracje siarczkowe, np. kąpiele w wodzie o wysokim stężeniu siarki. Pozytywne działanie takiej wody na organizm jest znane od wieków, obecnie można skorzystać z jej dobrodziejstw głównie w uzdrowiskach i sanatoriach z dostępem do naturalnych źródeł wody leczniczej. Oprócz siarki w wodzie z odwiertów uzdrowiskowych obecne są cenne mikro i makroelementy jak brom, jod, bor.

Natychmiastowe działanie i długotrwałe efekty kąpieli siarczkowej

Miejscowe działanie kąpieli zauważalne jest od razu, polega m.in. na delikatnym złuszczeniu martwego naskórka, co pozostawia skórę bardziej miękką i delikatną, a także zmiękcza zrogowacenia. Zabieg działa bakteriobójczo i grzybobójczo, neutralizuje wolne rodniki, pobudza mikrokrążenie — tym samym poprawiając ukrwienie skóry, wskutek czego do około 2 godzin po zakończonej kąpieli może utrzymywać się zaczerwienienie naskórka.

Działanie ogólne następuje po wchłonięciu się aktywnych związków siarki przez skórę do organizmu. Efektem kuracji jest działanie antyoksydacyjne, złagodzenie dolegliwości bólowych i obrzęków, poprawa ruchomości stawów. Następuje pobudzenie układu immunologicznego, przyspieszenie procesów regeneracji i odbudowy kostnej. Zostają pobudzone procesy metaboliczne oczyszczające organizm z toksyn. Kąpiel w solance siarczkowej zmniejsza poziom cholesterolu, trójglicerydów, kwasu moczowego i glukozy. Działa wspomagająco przy leczeniu cukrzycy, miażdżycy, chorób o podłożu reumatologicznym, autoimmunologicznym, neurologicznym, w chorobach narządu ruchu, przy zaburzeniach tętniczego krążenia obwodowego, przy przewlekłych chorobach skóry.

Przebieg kąpieli w solance siarczkowej

Czas trwania pojedynczego zabiegu wynosi do 20 minut, a temperatura wody osiąga około 36 stopni Celsjusza. Po zakończonej kąpieli nie należy się wycierać ani spłukiwać ciała wodą przez 2-3 godziny. W tym czasie dobroczynne składniki obecne w wodzie siarczkowej mają możliwość wniknięcia w głąb tkanek łącznych. Już kilka kąpieli przynosi zauważalne efekty, w postaci złagodzenia dolegliwości stawowych, zmniejszenia sztywności mięśni i ogólnej poprawy sprawności ruchowej. Dla osiągnięcia długotrwałych rezultatów najlepiej poddać się serii co najmniej 10 zabiegów. Odczuwalne korzyści zdrowotne utrzymują się do blisko roku po kuracji. Efekt działania zabiegu jest zależny od stężenia związków czynnych oraz powierzchni ciała, przez którą są one wchłaniane do organizmu. Wyższe stężenie oznacza wyższą wchłanialność. Do działania leczniczego konieczne jest stężenie związków siarki o wartości co najmniej 100 mg/1L.

Krenoterapia — kuracja pitna

Woda siarczkowa może być wykorzystywana także do krenoterapii — kuracji pitnej. Woda o wysokiej zawartości aktywnych związków siarki wykazuje dobroczynny wpływ na wątrobę i funkcje trawienne, łagodzi objawy zatrucia pestycydami, nadużycia alkoholu i obniża poziom metali ciężkich we krwi. Jest pomocna m.in. w przypadłościach takich jak zgaga i nadkwasota żołądka.Przeciwwskazania do kuracji wodą siarczkową

Przed przystąpieniem do zabiegów z użyciem solanki siarczkowej należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ w przypadku niektórych chorób kuracja może stanowić obciążenie dla organizmu. Konsultacji powinny zasięgnąć szczególnie osoby starsze i podatne na różne schorzenia. Odradza się korzystania z kąpieli siarczkowych w przypadku:

 • Ciąży i okresu karmienia piersią
 • Znacznej niewydolności krążenia
 • Ostrej choroby wieńcowej
 • Po zawale serca
 • Po przebytej chorobie nowotworowej
 • Nawracających stanów zapalnych
 • Nieleczonego nadciśnienia tętniczego
 • Niektórych chorób psychicznych
 • Ostrych infekcji wirusowych oraz bakteryjnych
 • Chorób zakaźnych
 • Nadczynności tarczycy
Autor artykułu
Publikacja powstała dzięki współpracy z Hotel Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.
Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.