Najnowsze trendy ogrodowe 2023

najnowsze trendy ogrodowe

najnowsze trendy ogrodowe 2022

- Reklama -

Rok 2022 nie jest jeszcze przesądzony, ale wiele można przewidzieć, jak będą wyglądały ogrody w przyszłości, patrząc na to, co jest popularne obecnie.Istnieje kilka trendów ogrodniczych, które będą popularne w 2022 roku, w tym podniesione grządki, ogrodnictwo wertykalne i rośliny egzotyczne. Trendy te nie są wyjątkowe dla roku 2022 – pojawiają się już od dziesięcioleci. Ale prawdopodobnie staną się jeszcze bardziej popularne niż obecnie.

Modny ogród w tym sezonie

Ogród to nie tylko miejsce relaksu, ale także przestrzeń, w której można wykazać się kreatywnością. Jeśli dbasz o ekologię, powinieneś wybierać rośliny, które pięknie kwitną i nie wymagają intensywnego podlewania ani nawożenia.

Jedną z metod jest posadzenie roślin polnych. Charakteryzują się one intensywnym kwitnieniem, dzięki czemu ogród pokrywa się wspaniałym dywanem kolorów. Wybierz słoneczne miejsce i po skoszeniu trawnika wczesną wiosną (przed kwitnieniem) posiej na nim kwiaty polne. Do najpopularniejszych odmian należą chabry, maki, słoneczniki i wiele innych.

Trawnik „dywanowy” czy łąka kwietna?

„Dywanowe” trawniki są hitem od wielu lat. Amerykański trend stosowania trawy ozdobnej do aranżacji ogrodów i parków staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Zadbany trawnik jest piękny, ale wymaga też od właściciela wiele czasu i wysiłku – podlewania, częstego koszenia, stosowania nawozów i środków przeciw chwastom.

Dlaczego zamiast aksamitnego trawnika nie zdecydować się na łąkę kwietną?

Rzadsze koszenie sprawi, że trawnik przy domu rozbłyśnie kolorami. Efekt dekoracyjny powinien iść w parze z ekologią – rośliny polne nie wymagają intensywnego podlewania, chronią podłoże przed wysychaniem, a także stanowią pokarm dla owadów i małych zwierząt.

Najnowsze trendy ogrodowe
Trawnik „dywanowy” czy łąka kwietna?

Trawy ozdobne w ogrodzie

Kluczowym elementem ogrodu ekologicznego i dekoracyjnego są tzw. wieloletnie trawy ozdobne. Można z nich stworzyć dywan, na którym od maja do października kwitną rośliny polne.

A może własne plony?

Wśród właścicieli ogrodów coraz częściej pojawia się przekonanie, że nie chcą zadowalać się roślinami jednorocznymi lub mało kolorowymi.

Nowym trendem jest uprawianie w ogrodzie warzyw, aromatycznych ziół i kwiatów. Wielu właścicieli ogrodów zdecydowało się na uprawę dużej części własnych warzyw w ogrodzie. Ogrody warzywne tworzy się wokół domów, natomiast w mniejszych ogrodach uprawia się je na grządkach lub w doniczkach.

Aby stworzyć atrakcyjny ogród warzywny, zaleca się stosowanie kombinacji kształtów symetrycznych i asymetrycznych

Najnowsze trendy ogrodowe
A może własne plony?

Trendy ogrodowe w 2022 roku – naturalne powierzchnie

Naturalny wygląd można wykorzystać na wiele sposobów – zarówno w samym ogrodzie, jak i podczas aranżacji przestrzeni zewnętrznych. Cegły i kamienie to proste i łatwe w montażu materiały, które zapewniają przyjemny efekt. Cegły doskonale nadają się do budowy ścieżek i tarasów. Pasują do każdego stylu aranżacji, nadając jej niepowtarzalny urok. Kamyczki można wykorzystać jako materiał wypełniający rabaty kwiatowe i oczka wodne. Sprawdzą się również na tarasach i ścieżkach. Warto pamiętać, że powierzchnia wypełniona otoczakami musi być bardzo płaska, aby uniknąć uszkodzeń skóry podczas chodzenia boso lub w kapciach.

Trendy ogrodnicze w 2022 roku – ogrody wertykalne

Ogrody wertykalne to jeden z najpopularniejszych trendów wśród młodych ludzi. Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca na rośliny na balkonie lub tarasie, są one idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Pionowe ogrody w 2022 roku będą ozdobione różnymi gatunkami roślin pnących. To od Ciebie zależy, jakie kolory będą dominować – zieleń czy kolorowe kwiaty. Warto pamiętać, że niektóre rośliny pnące, takie jak bluszcz, potrzebują podpór, aby rosnąć pionowo i poziomo.

Sandra Stempniewska
Sandra Stempniewska
Cześć, nazywam się Sandra Stempniewska i jestem redaktorką portalu scandinavia.com.pl, który powstał z pasji do podróżowania. Moim zdaniem, nic tak nie zmienia i nie otwiera człowieka, jak odkrywanie nowych zakątków świata. Chociaż jestem pasjonatką dalekich wypraw, doceniam kraje europejskie i urokliwe miejsca w Polsce. Każdy kraj posiada swoją unikatową kulturę, architekturę oraz smaki. Kuchnie świata to dla mnie nieodłączny element podróżowania. Na blogu dostarczam Wam sprawdzone wskazówki, jak bezpiecznie podróżować, co warto zobaczyć oraz jakimi środkami transportu najszybciej podróżować. Interesuje mnie również dietetyka oraz marketing internetowy. Mam nadzieję, że spędzicie dobrze czas na scandinavia.com.pl i podzielicie się ze mną, miejscami które Was urzekły!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.