Tatry Słowackie – co warto zobaczyć? Gdzie nocować?

Tatry Słowackie – co warto zobaczyć? Gdzie nocować?

Tatry Słowackie – co warto zobaczyć? Gdzie nocować?/ foto: freepik.com

- Reklama -

Tatry to jedne z najbardziej malowniczych gór w Europie, które rozłożone są między Polskę i Słowację. Jeśli pragniesz poznać Tatry po drugiej stronie, zapraszamy Ciebie w podróż po fascynujących pasmach słowackich Tatr. Co warto zobaczyć? Gdzie znaleźć nocleg? Sprawdź!

Tatry Słowackie – najciekawsze miejsca Tatr Wysokich

Tatry Wysokie charakteryzują się najwyższymi wierzchołkami, odludnymi dolinami i nietuzinkową fauną oraz florą. To prawdziwa uczta, dla miłośników górskich wypraw. Jakie są najciekawsze i najważniejsze miejsca Tatr Wysokich? Oto i one:

  • Łomnica/Lomnický štít (2634 m n.p.m.) – to drugi co do wysokości szczyt Tatr Wysokich. Oferuje przede wszystkim niesamowite widoki oraz niezapomnianą przygodę w postaci przejazdu kolejką liniową nad przepaścią. To właśnie dzięki kolejce, większość turystów może dostać się na szczyt Łomnicy. Pozostałe drogi dostępne są tylko dla zaawansowanych wspinaczy.
  • Szczyrbskie Jezioro/Štrbské pleso – powierzchnia jeziora wynosi aż 19,76 ha. Jest to drugie co do wielkości po stronie słowackiej, jezioro w Tatrach. Znajduje się na wysokości 1346 m n.p.m na Szczyrbskim Tarasie. Nad brzegiem jeziora mieszczą się hotele, sanatoria oraz przystań łódek.
  • Jaskinia Bielska/Belanská jaskyň – jaskinia ta znajduje się w pobliżu Tatrzańskiej Kotliny przy drodze z Łysej Polany do Smakowca. Jaskinia Bielska słynie ze swoich stalaktytów, stalagmitów, draperii i jeziorek. Trasa prowadząca przez betonowe chodniki, schody z poręczami na 800 stopni jest oświetlona. Wycieczka przez podziemne tunele liczy 2 km długości i zajmuje około 70 minut.

I chociaż takie wyprawy zajmują przeważnie jeden dzień, dobrze jest wybrać się na wycieczkę mając zarezerwowany nocleg w słowackich tatrach. Zarówno w Wysokich jak i Niskich pasmach znajdziecie gościńce, hotele oraz pensjonaty, gdzie znajdziecie wypoczynek po długim dniu, w otoczeniu malowniczej górskiej natury.

Tatry Słowackie – najciekawsze miejsca Tatr Wysokich
Tatry Słowackie – najciekawsze miejsca Tatr Wysokich/ foto: canva.com

Dolina Demianowska – perła Tatr Słowackich

Dolina Demianowska (Demänovská Dolina) to jedna z najczęściej odwiedzanych przez turystów dolin Tatr Niskim. Znajduje się pomiędzy takimi szczytami, jak: Ďumbier (2043 m n.p.m.), Krúpova Hoľa (1927 m n.p.m.), Chopok (2024 m n.p.m.), Dereše (2003 m n.p.m.) oraz Poľana (1889 m n.p.m.). Dolina słynie nie tylko ze swoich malowniczych krajobrazów, ale również wielu ciekawych miejsc, jak Demianowska Ścieżka Edukacyjna, Park Narodowy Niedzica-Dunajec, Demianowski Kras, Jezioro Vrbickie (Vrbické pleso) wyciągi narciarskie, liczne trasy turystyczne oraz kąpieliska. To wspaniałe miejsce na spokojny, a jednocześnie aktywny wypoczynek w otoczeniu wyjątkowych gór i lasów. Na turystów czekają ścieżki piesze, trasy rowerowe oraz narciarskie. Najpopularniejsze atrakcje Doliny Demianowskiej, to:

  • Demianowska Jaskinia Wolności (Demänovská jaskyňa Slobody)
  • Demianowska Jaskinia Lodowa (Demäňovská jaskyňa ľadová)
  • Szczyty górskie: ChopokDereszeDziumbier.

Szukając noclegu bezpośrednio w dolinie, znajdziecie domki Tatry, mieszczące się w otoczeniu lasów i zachwycających pasm górskich, które możecie podziwiać o każdej porze dnia i nocy. Poznaj Tatry Słowackie, a z pewnością jeszcze nie raz zapragniesz tutaj wrócić.

Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!
- Reklama -

1 Comments

  1. czytelnik pisze:

    Ciekawe propozycje, dzięki! 🙂