Technologie cyfrowe zrewolucjonizowały pracę klasy średniej


Począwszy od poprzednich modeli biznesowych i konstrukcji portfela usług, a skończywszy na procesach roboczych, wszystko zostało poddane próbie w kontekście nowych okoliczności. Te firmy, które przestały działać konsekwentnie, mogą teraz zostać wyprzedzone przez konkurencję. Koronawirus osłabił dużą część gospodarki, a egzystencja wielu przedsiębiorstw została zagrożona, w tym wielu małych i średnich firm. Inne firmy prowadzą nadal interesy nawet w tak trudnych warunkach. Zatrudniają pracowników i oferują swoje produkty i usługi.

Technologie cyfrowe zrewolucjonizowały pracę klasy średniej
Technologie cyfrowe zrewolucjonizowały pracę klasy średniej

Umożliwiają to im technologie cyfrowe. Jeszcze do niedawna większość rozwiązań cyfrowych, które wspierają nas w kryzysie, nie istniało lub było wykorzystywane w bardzo małym stopniu. Przeniesienie pracy biurowej do biura domowego za pomocą IT było nie do pomyślenia. Nie składaliśmy wniosków o podjęcie pracy lub o natychmiastową pomoc i nie wykonywaliśmy w tak wysokim stopniu operacji bankowych on-line.

Mimo że w ostatnich latach cyfrowe modele biznesowe przekształciły działalność wielu firm, to pandemia niezwykle przyspieszyła cyfryzację gospodarki. Wiele innowacji ma bezpośredni wpływ na pracowników i klientów, inne działają w tle ogółu społeczeństwa. Stały się one rewolucyjnym przełomem dla wielu firm. Musiały one zorganizować przeniesienie tysięcy miejsc pracy do domów swoich pracowników w bardzo krótkim czasie. Pod koniec 2019 roku, zgodnie z badaniami stowarzyszenia branżowego Bitkom, tylko 19 procent średnich firm było przygotowanych do kompleksowej cyfryzacji pracy biurowej. W związku z pandemią należało przeprowadzić ją bardzo szybko, co wydawało się mało prawdopodobne. Sprzęt i oprogramowanie zostały wyposażone w wirtualne narzędzia typu Meeting-Tools, które musiały spełniać wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa IT. Zostały one przekierowane na infolinie w domach prywatnych. Papier i segregatory z dokumentami stały się niepraktyczne, a firmy jako miejsce przechowywania dokumentów wybrały chmurę lub dyski komputerów. Według ankiety przeprowadzonej przez YouGov pod koniec marca 2020 roku co piąty zatrudniony (22 procent) pracował w biurze domowym lub na zasadach pracy zdalnej.

Błażej Górski
Błażej Górski
Jestem Błażej Górski, a scandinavia.com.pl to portal dla wszystkich pasjonatów podróży. Moja fascynacja Skandynawią zainspirowała mnie do dzielenia się relacjami z podróży, poradami oraz informacjami dla podróżujących. Znajdziesz tu nie tylko opisy miejsc, ale także praktyczne wskazówki, kulinarne ciekawostki i inspiracje do kolejnych wypraw.

1 Comment

  1. student pisze:

    Wiele rzeczy pozmieniało się w czasie pandemii…