Rzeka Tadami płynąca przez region Tōhoku / fot. Ippukucho wikipedia.org
Tōhoku to jedna z piękniejszych i malowniczych krain geograficznych Japonii. Charakteryzuje się surowym, majestatycznym górskim krajobrazem, głębokimi dolinami, krystalicznymi jeziorami, a także ma bogatą kulturę i tradycję. Region zachwyca w każdym aspekcie. Poznaj bliżej Tōhoku i jego walory.
Spis treści:
ToggleRegion Tōhoku leży na największej wyspie Japonii – Honshū; i zajmuje około jedną trzecią jej powierzchni. Leży na jej północno-wschodniej części. Stąd też pochodzi sama nazwa regionu, ponieważ tōhoku po japońsku oznacza dosłownie północno-wschodni. Graniczy z regionem Kantō i Chūbu na południu oraz otoczony jest przez Ocean Spokojny od wschodu, a także Morze Japońskie od zachodu.
Tōhoku dzieli się na 6 prefektur:
Całkowita powierzchnia regionu wynosi 66 889,40 km² i charakteryzuje się on górzystym krajobrazem, licznymi rzekami, jeziorami, malowniczymi wybrzeżami, gorącymi źródłami, lasami, wodospadami. Jest to jeden z najbardziej naturalnych i słabo zurbanizowanych obszarów Japonii. Słońce wschodzi nad Oceanem Spokojnym, a zachodzi nad Morzem Japońskim. Średnia gęstość zaludnienia wynosi ok. 120 osób/km².,
Klimat w regionie Tōhoku jest o wiele surowszy niż w pozostałej części wyspy Honshū przez wyż syberyjski. Zimy w Tōhoku są mroźna, ale i magiczne przez obfite opady śniegu. Chcą jednak zwiedzić mniej zaśnieżony krajobraz regionu, warto udać się na wybrzeże od strony Pacyfiku, które jest mniej śnieżne. Latem natomiast temperatura to ok. 25 stopni Celsjusza (w każdej części regionu temperatura może się od siebie różnić, może być cieplej bądź zimniej). W okresie letnim mogą tam występować deszcze monsunowe, a nawet tajfuny.
Region Tōhoku zamieszkuje około 8,331 miliona ludzi i słynie z zachowania tradycyjnej japońskiej kultury. Mimo dość dużej liczby ludności jest to jeden z najsłabiej zaludnionych regionów kraju. Głównie zamieszkiwany przez starsze osoby, ze względu na to, że młodzi wyjeżdżają do większych miast (np. Tokio) w poszukiwaniu pracy.
Dawniej przez długi czas region był zamieszkiwany przez lud Ajnów. Dość późno został przejęty przez Japończyków i na początku był regionem głównie rolniczym. Również silny wpływ na Tōhoku mieli samurajowie – ród Date w Sendai. W 2011 roku mieszkańcy ponieśli ogromne straty w ludziach i materialne przez tsunami i trzęsienia ziemi.
Pomimo rozwoju przemysłu Tōhoku opiera się na rolnictwie i jest głównie znane z uprawy ryżu, ale są tam także uprawiane owoce i hoduje się bydło. Główne gałęzie przemysłu to leśnictwo, górnictwo i rybołówstwo. Obecnie region jest bardzo popularny wśród turystów, a co roku jest odwiedzany przez ok. 3 mln osób.
Region słynie z niezwykłych festiwali, które są jednymi z najbardziej spektakularnych w Japonii. Podtrzymują on tradycję i kulturę japońską:
Tōhoku to raj dla miłośników natury. Można tu znaleźć dziewicze lasy, wulkany, jeziora i wybrzeża pełne klifów.
Tōhoku jest rajem dla narciarzy i miłośników gorących źródeł. Kilka ciekawych miejsc wartych odwiedzenia to:
Tōhoku słynie z lokalnych specjałów i przysmaków opartych na słynnym ryżu z Akity, owocach morza, mięsie i wielu innych produktach.
Tōhoku to piękny region Japonii ze zdrową i świeżą kuchnią lokalną, a także pięknym krajobrazem z górami, jeziorami, gorącymi źródłami i wodospadami. Posiada bogatą kulturę i jest świetnym miejscem dla turystów, którzy chcą poznać bliżej Japonię i jej tradycje.
Podróż z bagażem podręcznym na 2 tygodnie: jak się spakować? Skomentowano w dniu Przewodnik po budżetowych destynacjach: Europa i Azja
Podróż z bagażem podręcznym na 2 tygodnie: jak się spakować? Skomentowano w dniu Jak znaleźć najlepsze oferty lotnicze: poradnik od A do Z
Jak tanio zorganizować wyjazd do Europy i Azji? Poradnik Skomentowano w dniu Jak znaleźć najlepsze oferty lotnicze: poradnik od A do Z
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach...