Czarny bez to kolejna roślina o której właściwościach warto wiedzieć. Nie bez powodu jedną z jego nazw jest bez leczniczy, jest on bowiem bogaty w wiele witamin i posiada szereg właściwości leczniczych, dlatego warto go stosować przy różnych schorzeniach, o których szczegółowo opowiemy w dalszej części artykułu.
Spis treści:
ToggleCzarny bez występuje powszechnie w Polsce, rośnie głównie na obszarach które nie przekraczają 900 m.n.p.m – można go spotkać zatem w lasach, miejscach wilgotnych. Jak rozpoznać czarny bez? Jest on krzewem, który nie przekracza wysokości 10 metrów, jego liście mają jajowato-eliptyczny kształt i ułożone są nieparzyście. Na wierzchu mają ciemnozieloną barwę, zaś pod spodem są jasne. Kwiaty czarnego bzu są drobne, białe i promieniste, osiągają nie więcej niż 5 milimetrów średnicy. Korona składa się z pięciu płatków. Same owoce czarnego bzu są ciemnofioletowe, kuliste, mięsiste i pestkowe – zawierają do 6 nasion. Krzewy bzu czarnego dożywają nawet 25 lat. Wiedząc jak wygląda czarny bez, możemy natknąć się na niego w lasach i zaroślach i samodzielnie zebrać, aby wykorzystać go do zrobienia rozmaitych przetworów i naparów.
Ta niezwykle bogata w składniki zdrowotne roślina, swoje właściwości zawdzięcza głównie dwóm częściom krzewu:
Suszony kwiat bzu posiada właściwości przeciwgorączkowe, wykrztuśne i napotne – dlatego warto po niego sięgać w przypadku przeziębień, stanów grypowych i infekcji dróg oddechowych.
Bez posiada ogrom właściwości zdrowotnych dla organizmu człowieka, jakim schorzeniom jest dedykowany?
Bez czarny stosowany jest nie tylko, jako środek leczniczy w herbatach, naparach i nalewkach, ale również znajduje swoje zastosowanie w kosmetologii – jest częstym składnikiem kremów oraz maseczek. Kosmetyki z bzem w składzie, idealnie sprawdzają się do pielęgnacji skóry starzejącej, działają zmiękczająco, przeciwzmarszczkowo i wybielająco. Ocet, który znajduje się w kwiatach rośliny, aplikowany na skórę oczyszcza i rozjaśnia jej powierzchnię. Bez można też użyć jako płukankę do włosów, która poprawia kondycję włosów i dodaje im blasku – dlatego też, możemy spotkać w drogeriach szampony i odżywki z czarnego bzu. Co ciekawe, dawniej sok z czarnego bzu używany był do garbowania brwi oraz rzęs.
Kiedy nie należy korzystać z bzu? Zacznijmy od tego, że nie należy jeść surowych owoców tej rośliny! Ich trujące właściwości znikają po obróbce termicznej. Gotowe specyfiki są jednak bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży oraz dzieci od drugiego roku życia. Nie należy jednak przekraczać sugerowanej dawki która wynosi 150 ml w przypadku soku i 50 ml syropu. W przeciwnym wypadku może występować biegunka i bóle brzucha.
Czarny bez możemy znaleźć w sklepach w wielu wydaniach, jak sok, syrop, dżem, nalewka z czarnego bzu, herbata z czarnego bzu i wiele więcej. Jeśli jednak lubisz samodzielnie tworzyć przetwory mamy dla Ciebie przykładowy przepis na syrop i sok z czarnego bzu.
Do wykonania 2 litrów syropu z kwiatów czarnego bzu, potrzebujesz torby kwiatów czarnego bzu, 1 cukru, świeżo wyciśniętego soku z 2 cytryn, łyżeczkę octu jabłkowego i 2 litry wody. Oto, co należy zrobić w następujących krokach:
Sok z owoców czarnego bzu warto pić codziennie po maksymalnie 5 łyżeczek. Dobrze wpływa na układ odpornościowy i problemy z drogami oddechowymi. Składniki, które potrzebujesz do wykonania tej mikstury to 1 i 1/3 szklanki owoców bzu, 0,75 ml wody, 1 łyżeczkę cynamonu, 1/2 łyżeczki sproszkowanych goździków, 2 łyżki startego imbiru, 1/3 szklanki miodu. Jeśli masz już wszystkie składniki, oto co należy zrobić:
Czarny bez to wspaniała roślina i warto korzystać z jej dobrodziejstw – pamiętaj jednak, aby zażywać ją jako lekarstwo z umiarem, a w przypadku poważniejszych dolegliwości lub ciąży – skonsultuj kurację z lekarzem. Chociaż czarny bez polecany jest ciężarnym – taką decyzję warto przedyskutować ze specjalistą.
Zobacz również:
Podróż z bagażem podręcznym na 2 tygodnie: jak się spakować? Skomentowano w dniu Przewodnik po budżetowych destynacjach: Europa i Azja
Podróż z bagażem podręcznym na 2 tygodnie: jak się spakować? Skomentowano w dniu Jak znaleźć najlepsze oferty lotnicze: poradnik od A do Z
Jak tanio zorganizować wyjazd do Europy i Azji? Poradnik Skomentowano w dniu Jak znaleźć najlepsze oferty lotnicze: poradnik od A do Z
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach...