Ogród domowy
Jak znaleźć hobby? Kilka inspiracji na nowe hobby dla Ciebie
9 kwietnia 2022
Jak wybrać najlepsze ramy aluminiowe do obrazów i gdzie je kupić?
Jak wybrać najlepsze ramy aluminiowe do obrazów i gdzie je kupić?
15 kwietnia 2022
Pokaż wszystko

Ciekawe miejsca w Polsce na weekend i nie tylko. 7 pomysłów na wyjazd!

Ciekawe miejsca w Polsce

Ciekawe miejsca w Polsce/foto: canva.com

- Reklama -

Ciekawe miejsca w Polsce, których jeszcze nie widziałeś lub do których warto wrócić. Pomysł na majówkę 2022, a może szukasz czegoś na wyprawę z przyjaciółmi? Urlop z rodziną? A może samotną podróż? Przedstawiamy garść pomysłów na weekend w Polsce i każdą inny dłuższy lub krótszy wyjazd. Sprawdź, jakie miejsca warto zobaczyć w Polsce?

Ciekawe miejsca w Polsce – Bieszczady

A gdyby tak, rzucić wszystko i jechać w Bieszczady? Urlop w Bieszczadach to pomysł na wyprawę dla aktywnych miłośników pięknych krajobrazów i dzikiej przyrody. Bieszczady należą do Beskidów Wschodnich będących częścią Zewnętrznych Karpat Wschodnich, wyróżniamy zachodnie Bieszczady (na terenie Polski i Ukrainy) i wschodnie (znajdujące się na terenie Ukrainy). Gdzie pojechać w Bieszczady?

 • Tarnica – czyli najwyższy szczyt Bieszczad w Koronie Gór Polski. Wysokosć Tarnicy to 1346 m. Jeśli preferujecie najkrótsze trasy, to zdecydowanie polecamy rozpocząć wyprawę z Wołosatego, która zajmuje około 2h w jedną stronę.
 • Solina która sąsiaduje z miejscowościami Polańczyk i Wołkowyja to bardzo atrakcyjne turystycznie miejsce, stąd też zwłaszcza w miesiącach urlopowych, nie zaznamy tutaj zbyt wiele ciszy i prywatności. Jednak Jezioro Solińskie to świetna opcja dla rodzin z dziećmi i miłośnikami gwarnych miejsc – znajdziemy tu plaże, okazje do skorzystania ze sportów wodnych i tamę w Solinie. Ponadto można odwiedzić park rozrywki i niezliczone stragany z pamiątkami i miejsca z wakacyjnymi słodkościami, jak gofry czy wata cukrowa.
 • Cerkwie w Beskidzie Niskim – miłośnicy architektury sakralnej z pewnością powinni ruszyć szlakiem architektury drewnianej. W Beskidzie Niskim niemalże w każdej wsi znajdziemy zabytkowe obiekty ulokowane w malowniczym górskich krajobrazów.
 • Dwernik – to idealne miejsce dla tych, którzy w Bieszczadach poszukują natury, a niekoniecznie towarzystwa innych turystów. Bez wątpienia możemy jednak liczyć na spotkania z jeleniem, sarną i to nawet pod oknami naszego domku letniskowego lub przy samym namiocie. Piękne krajobrazy, świeże powietrze, potok Dwernik, przyjemne szlaki do spacerowania, ale także jazdy rowerem – wszystko to znajdziecie w pobliżu ujścia do Sanu.
Ciekawe miejsca w Polsce
Ciekawe miejsca w Polsce/ foto: canva.com

Ciekawe miejsca w Polsce – Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy to nasza kolejna propozycja na pomysł na weekendowy wyjazd. To najmniejszy park narodowy w Polsce – liczy on 21,46 km powierzchni, jednak jest bardzo popularny i często znajduje się na szlaku turystów odwiedzających Kraków. Weekend w Małopolsce można zatem rozpocząć od zwiedzania Ojcowskiego Parku Narodowego, który znajduje się w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, na Wyżynie Olkuskiej. Symbolem parku jest nietoperz, ponieważ na jego terenie znajdują się liczne jaskinie zamieszkiwane przez te stworzenia. Ponadto park zamieszkuje również ponad 500 gatunków motyli, zatem miłośnicy tych pięknych okazów natury mogą wybrać się na zwiedzanie wiosną lub latem. Co jeszcze czeka nas podczas zwiedzania Ojcowskiego Parku Narodowego?

 • Wapienne klify;
 • Doliny rzeczne;
 • Szlak Orlich Gniazd łączący ze sobą 25 zamków i wież strażniczych;
 • Muzea;

Ojcowski Park Narodowy gdzie zacząć zwiedzanie? Polecamy przede wszystkim start od ruin zamku w Ojcowie, gdzie będziemy mieli również możliwość zwiedzić Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, a później przejść do Doliny Prądnika.

Ciekawe miejsca w Polsce Mazury

Gdzie na Mazury? Tutaj mamy wiele możliwości w zależności od naszych preferencji turystycznych, a zatem przed planowaniem wyprawy warto zastanowić się czy chcemy oddalić się od miejskiego gwaru i wybrać zaciszne miejsca natury, czy odkryć atrakcje turystyczne w pobliskich miejscowościach? Pojezierze Mazurskie obfituje w ponad 2000 jezior, w tym jezioro Śniardwy największe jezioro w Polsce i jezioro Mamry. Warto odwiedzić również miasta turystyczne, jak Giżycko, Mikołajki czy Ełk gdzie znajdziemy niezliczoną ilość barów, restauracji i innych miejsc nastawionych na atrakcje dla przyjezdnych. Jeśli jednak chcesz zobaczyć Mazury od dzikiej strony, skorzystać ze spływów kajakowych polecamy Krutyń. Na rzece Krutyni zaczyna się 40- kilometrowy szlak kajakowy prowadzący aż do Rucianego Nidy. Ciszę w otoczeniu natury odnajdziemy także we wsi Kruklanki, Pasterzewo, Stare Juchy i wielu innych oddalonych od większych ośrodków miejskich.

Ciekawe miejsca w Polsce: Green Velo

Gdzie na aktywny weekend na Podlasiu? Koniecznie trzeba skorzystać z Green Velo, czyli szlaku rowerowego o długości około 2000 km. Nie przegapcie trasy pomiędzy jeziorem Wigry i Białymstokiem tam czekają na Was niezwykłe atrakcje przyrodnicze, krajobrazowe, jak Kanał Augustowski i Biebrzański Park Narodowy. W Białymstoku warto natomiast zobaczyć pałac Branickich. Co ważne, trasa przebiega przez płaskie tereny więc może to być dobra propozycja również dla początkujących miłośników dalekich wypraw rowerowych.

Ciekawe miejsca na weekend we dwoje w Polsce

Weekend dla dwojga w Polsce to mnogość atrakcji. Możemy wybierać pośród wielu miast, ale także miejsc klimatycznych, a niekoniecznie obfitujących w głośne miejskie atrakcje. Ciekawe miejsca w Polsce, które nadają się na romantyczną podróż, to:

 • Arkadia i Nieborów – to romantyczna atrakcja województwa Łódzkiego do której blisko mają również warszawiacy. Znajduje się ona na Szlaku Książęcym z Łowicza do parku Arkadia i pałacu w Nieborowie. Pałac w Nieborowie to pałac Radziwiłłów z pięknym barokowym ogrodem. To jedna z największych rezydencji magnatów w Polsce, która powstała w XVII wieku. Natomiast Arkadia, to romantyczny ogród w stylu angielskim powstały dzięki Helenie Radziwiłłowej. To idealne miejsce na romantyczny spacer, a nawet oświadczyny – zwłaszcza przy piękny akwedukcie stworzonym na wzór rzymskich wodociągów. Podczas wędrówki natrafimy również na wiele pięknych budowli oraz ruin, które dodają malowniczego uroku temu niezwykłemu miejscu.
 • Chełmno – znajdujące się w  województwie kujawsko-pomorskim miasto zakochanych. To doskonały pomysł na miejski weekend we dwoje, zwłaszcza w Walentynki, które w tym miejscu są wyjątkowo hucznie obchodzone, ze względu na relikwie św. Walentego znajdujące się w chełmińskiej Farze. To jednak nie jedyny powód dla którego Chełmno określane jest miastem zakochanych. Krystyna, siostrzenica Mikołaja Kopernika postanowiła wstąpić do zakonu ale prędko porzuciła habit dla miłości do Kaspra Stulpawtiza, dobosza księcia Albrechta. Miasto przepełnione jest romantycznymi akcentami, jak m.in.: ławeczka zakochanych w parku Nowe Planty.
 • Wrocław – a dokładniej Most Tumski na którym przez wiele lat zakochani zawieszali kłódki z inicjałami ukochanych, jako symbol wiecznej miłości. Po remoncie obiektu, ta praktyka jest zabroniona, ale wciąż stanowi jedno z najbardziej romantycznych miejsc we Wrocławiu. Zwłaszcza, że według legendy to właśnie tam odbyły się zaręczyny pierwszego króla Polski Mieszka I i Dobrawy.

Ciekawe miejsca w Polsce mają swoją długa listę, jeśli więc nie znaleźliście tutaj celu swojej podróży, koniecznie sprawdź Lubuskie na weekend. Województwo w którym nie brakuje bogatej architektury historycznej, zielonych krajobrazów, jezior i dobrego wina.

- Reklama -

Komentarze są wyłączone.