najnowsze trendy ogrodowe
Najnowsze trendy ogrodowe 2022
16 kwietnia 2022
Kamper
Kamper na wakacjach. Co warto wiedzieć o podróżowaniu kamperem?
27 kwietnia 2022
Pokaż wszystko

Podróż z psem – jak się do niej przygotować? Porady dla właścicieli psów

Podróż z psem

Podróż z psem/ foto: canva.com

- Reklama -

Podróż z psem jest coraz popularniejsza. Ośrodki turystyczne coraz chętniej witają gości z czworonogami – a ci którzy tego nie robią, tracą wielu klientów. Dlatego w branży hotelarskiej możemy znaleźć coraz więcej miejsc z dopiskiem – przyjazne dla zwierząt. Nic więc dziwnego, że właściciele decydują się brać psa na wakacje, zamiast zostawiać go u znajomych lub w hotelu dla zwierząt. Jeśli jednak jeszcze nie podróżowaliście ze swoimi czworonogami, koniecznie sprawdźcie, co musicie wiedzieć o podróży z psem!

Podróż z psem – co ze sobą wziąć na wyjazd?

Tak, jak każdy członek rodziny tak i pies musi mieć swój bagaż na podróż. O czym należy pamiętać podczas wyjazdu z czworonogiem?

  • Dokumenty zwierzaka, czyli książeczka zdrowia z aktualnymi szczepieniami oraz paszport dla psa, w przypadku wyjazdu za granicę.
  • Psia apteczka – przede wszystkim leki weterynaryjne (jeśli pies takie przyjmuje), akcesoria do usuwania kleszczy, sól fizjologiczną do przemywania oczu.
  • Zestaw do sprzątania po psie – który z resztą zawsze należy mieć przy sobie, kiedy wyprowadzamy zwierzaka na spacer.
  • Obroża, szelki lub smycz oraz kaganiec.
  • Adresatka z numerem telefonu do właściciela – na wypadek, gdyby nasz czworonóg zgubił się.
  • Świeża woda oraz pokarm – pamiętajmy, aby nie karmić psa podczas podróży ale tylko podczas postoju.
  • Kocyk i zabawki – to pozwoli psu poczuć się komfortowo zarówno w samochodzie, jak i w obcym ośrodku wypoczynkowym.

Przed podróżą należy również upewnić się, czy pies ma aktualne szczepienia (przeciwko wściekliźnie i chorobom zakaźnym), a także oswoić go z transporterem, jeśli będzie w nim przewożony (np. w samolocie). Psy szczególnie narażone na stres, mogą potrzebować środków uspokajających, dostępnych u weterynarza.

Podróż z psem – jak przewozić psa w samochodzie?

Jeśli podróż to pierwsza jazda samochodem dla Twojego psa, przed wyjazdem należy zabrać psa co najmniej 2-3 razy na krótką wycieczkę, aby mógł oswoić się z pojazdem, a także abyś Ty mógł poznać jak Twój zwierzak reaguje na jazdę. Choroba lokomocyjna u psa również występuje, dlatego jeśli podczas jazdy będą u Twojego pupila występować takie objawy, jak: nadmierne ziewanie, ślinotok, wymioty oraz krztuszenie się – skontaktuj się z weterynarzem. Lekarz podpowie, co należy zrobić aby umilić psu podróż, a także przepisze odpowiednie leki – które pakujemy do psiej apteczki. Pies w samochodzie powinien mieć odpowiednie miejsce – bagażnik lub tylne siedzenie. Jednak należy pamiętać o specjalnym zabezpieczeniu – czyli pasach dla psów lub transporterku, w którym zwierzak ma być przewożony. Transporter musi być dostosowany do rozmiarów psa tak, aby umożliwiał mu swobodne położenie się, obracane, a jednocześnie powinien ograniczać pole manewru, by nie narazić go na uraz podczas wypadku. Najlepszym miejscem na umieszczenie transportera dla małego psa, jest podłoga pomiędzy tylnym i przednim siedzeniem. Większe psy powinny mieć specjalne boksy lub duże transportery w bagażniku lub na tylnym siedzeniu. Wyjeżdżając z psem w podróż samochodem, pamiętajmy aby w środku panowała optymalna temperatura, należy również robić postoje co 2-3 godziny na krótki spacer i podanie wody. Przed podróżą pamiętajmy, aby nakarmić naszego zwierzaka i wyprowadzić go na dłuższy spacer.

Podróż z psem: pies w samolocie

Każda linia lotnicza ma inne wymogi i procedury związane z transportem zwierząt, dlatego należy zapoznać się z instrukcjami przewoźnika. Na lotnisku należy zjawić się zazwyczaj 2-3 godziny wcześniej. Większość linii samolotowych umożliwia przewóz zwierząt na pokładzie samolotu – ale zazwyczaj są to pieski ważące do 8 kg z transporterem. Jeśli spełniamy wymogi, transporter ustawiamy pod siedzeniem. Duże psy muszą podróżować w luku bagażowym – oczywiście w odpowiednich transporterach. Dla zwierząt taka podróż jest bardzo stresująca, a dla niektórych ras stanowią nawet zagrożenie życia. Mops lub buldog nie powinny podróżować samolotem. Ze względu na budowę przegrody nosowej mogą mieć problemy z oddychaniem, co w warunkach samolotowych może się nasilić. W przypadku podróży samolotem, zastanówmy się jednak czy brać ze sobą zwierzaka czy jednak zdecydować się pozostawić go pod opieką.

Podróż z psem – pies w pociągu

Kolejnym środkiem transportu, w którym możemy podróżować z czworonogiem jest pociąg. Dla małych psów przeważnie nie trzeba kupować biletu, ale duży czworonóg musi mieć bilet. Pamiętajmy również aby wybierać wagon bez przedziałowy, który zapewni zwierzakowi większy komfort. W przypadku wagonów z przedziałami, musimy wziąć pod uwagę że nie wszyscy pasażerowie mogą być zadowoleni z obecności psa. Jeśli więc trafimy na takie towarzysza podróży, który sprzeciwi się podróżowaniu z psem, należy poprosić konduktora o znalezienie innego przedziału. Jeśli nasza wyprawa będzie kilkugodzinna trzeba pamiętać o zaopatrzeniu się w pokarm i oczywiście wodę dla psa, aby nakarmić zwierzaka podczas podróży. Ponieważ ze zwierzętami nie można wchodzić do wagonu restauracyjnego, pamiętajmy również o wzięciu prowiantu na drogę, dla siebie.

Miłośnicy zwierząt nie lubią rozstawać się ze swoimi pupilami, dlatego coraz chętniej zabierają je w podróż. Zadbajmy jednak o komfort psa podczas wyprawy – to co nam sprawia przyjemność, czasem jest dla zwierzaka bardzo stresujące. Warto zastanowić się, czy nie lepiej zostawić go pod opiekę podczas naszej nieobecności. Jeśli jednak pupil uwielbia środki komunikacji – można śmiało ruszać w drogę!

- Reklama -

Komentarze są wyłączone.