// Podróż z psem - jak się do niej przygotować? Porady dla właścicieli psów

Podróż z psem – jak się do niej przygotować? Porady dla właścicieli psów

Podróż z psem

Podróż z psem/ foto: canva.com

- Reklama -

Podróż z psem jest coraz popularniejsza. Ośrodki turystyczne coraz chętniej witają gości z czworonogami – a ci którzy tego nie robią, tracą wielu klientów. Dlatego w branży hotelarskiej możemy znaleźć coraz więcej miejsc z dopiskiem – przyjazne dla zwierząt. Nic więc dziwnego, że właściciele decydują się brać psa na wakacje, zamiast zostawiać go u znajomych lub w hotelu dla zwierząt. Jeśli jednak jeszcze nie podróżowaliście ze swoimi czworonogami, koniecznie sprawdźcie, co musicie wiedzieć o podróży z psem!

Podróż z psem – co ze sobą wziąć na wyjazd?

Tak, jak każdy członek rodziny tak i pies musi mieć swój bagaż na podróż. O czym należy pamiętać podczas wyjazdu z czworonogiem?

  • Dokumenty zwierzaka, czyli książeczka zdrowia z aktualnymi szczepieniami oraz paszport dla psa, w przypadku wyjazdu za granicę.
  • Psia apteczka – przede wszystkim leki weterynaryjne (jeśli pies takie przyjmuje), akcesoria do usuwania kleszczy, sól fizjologiczną do przemywania oczu.
  • Zestaw do sprzątania po psie – który z resztą zawsze należy mieć przy sobie, kiedy wyprowadzamy zwierzaka na spacer.
  • Obroża, szelki lub smycz oraz kaganiec.
  • Adresatka z numerem telefonu do właściciela – na wypadek, gdyby nasz czworonóg zgubił się.
  • Świeża woda oraz pokarm – pamiętajmy, aby nie karmić psa podczas podróży ale tylko podczas postoju.
  • Kocyk i zabawki – to pozwoli psu poczuć się komfortowo zarówno w samochodzie, jak i w obcym ośrodku wypoczynkowym.

Przed podróżą należy również upewnić się, czy pies ma aktualne szczepienia (przeciwko wściekliźnie i chorobom zakaźnym), a także oswoić go z transporterem, jeśli będzie w nim przewożony (np. w samolocie). Psy szczególnie narażone na stres, mogą potrzebować środków uspokajających, dostępnych u weterynarza. Przestrzegając wymienionych przez nas wskazówek, możesz wyruszać ze zwierzakiem w rozmaite wyprawy. Rejs do Szwecji z psem na pokładzie promu, również będzie dla Was możliwy. Sprawdź, jak podróżować z psem różnymi środkami transportu.

Podróż z psem – jak przewozić psa w samochodzie?

Jeśli podróż to pierwsza jazda samochodem dla Twojego psa, przed wyjazdem należy zabrać psa co najmniej 2-3 razy na krótką wycieczkę, aby mógł oswoić się z pojazdem, a także abyś Ty mógł poznać jak Twój zwierzak reaguje na jazdę. Choroba lokomocyjna u psa również występuje, dlatego jeśli podczas jazdy będą u Twojego pupila występować takie objawy, jak: nadmierne ziewanie, ślinotok, wymioty oraz krztuszenie się – skontaktuj się z weterynarzem. Lekarz podpowie, co należy zrobić aby umilić psu podróż, a także przepisze odpowiednie leki – które pakujemy do psiej apteczki. Pies w samochodzie powinien mieć odpowiednie miejsce – bagażnik lub tylne siedzenie. Jednak należy pamiętać o specjalnym zabezpieczeniu – czyli pasach dla psów lub transporterku, w którym zwierzak ma być przewożony. Transporter musi być dostosowany do rozmiarów psa tak, aby umożliwiał mu swobodne położenie się, obracane, a jednocześnie powinien ograniczać pole manewru, by nie narazić go na uraz podczas wypadku. Najlepszym miejscem na umieszczenie transportera dla małego psa, jest podłoga pomiędzy tylnym i przednim siedzeniem. Większe psy powinny mieć specjalne boksy lub duże transportery w bagażniku lub na tylnym siedzeniu. Wyjeżdżając z psem w podróż samochodem, pamiętajmy aby w środku panowała optymalna temperatura, należy również robić postoje co 2-3 godziny na krótki spacer i podanie wody. Przed podróżą pamiętajmy, aby nakarmić naszego zwierzaka i wyprowadzić go na dłuższy spacer.

Podróż z psem: pies w samolocie

Każda linia lotnicza ma inne wymogi i procedury związane z transportem zwierząt, dlatego należy zapoznać się z instrukcjami przewoźnika. Na lotnisku należy zjawić się zazwyczaj 2-3 godziny wcześniej. Większość linii samolotowych umożliwia przewóz zwierząt na pokładzie samolotu – ale zazwyczaj są to pieski ważące do 8 kg z transporterem. Jeśli spełniamy wymogi, transporter ustawiamy pod siedzeniem. Duże psy muszą podróżować w luku bagażowym – oczywiście w odpowiednich transporterach. Dla zwierząt taka podróż jest bardzo stresująca, a dla niektórych ras stanowią nawet zagrożenie życia. Mops lub buldog nie powinny podróżować samolotem. Ze względu na budowę przegrody nosowej mogą mieć problemy z oddychaniem, co w warunkach samolotowych może się nasilić. W przypadku podróży samolotem, zastanówmy się jednak czy brać ze sobą zwierzaka czy jednak zdecydować się pozostawić go pod opieką.

Podróż z psem – pies w pociągu

Kolejnym środkiem transportu, w którym możemy podróżować z czworonogiem jest pociąg. Dla małych psów przeważnie nie trzeba kupować biletu, ale duży czworonóg musi mieć bilet. Pamiętajmy również aby wybierać wagon bez przedziałowy, który zapewni zwierzakowi większy komfort. W przypadku wagonów z przedziałami, musimy wziąć pod uwagę że nie wszyscy pasażerowie mogą być zadowoleni z obecności psa. Jeśli więc trafimy na takie towarzysza podróży, który sprzeciwi się podróżowaniu z psem, należy poprosić konduktora o znalezienie innego przedziału. Jeśli nasza wyprawa będzie kilkugodzinna trzeba pamiętać o zaopatrzeniu się w pokarm i oczywiście wodę dla psa, aby nakarmić zwierzaka podczas podróży. Ponieważ ze zwierzętami nie można wchodzić do wagonu restauracyjnego, pamiętajmy również o wzięciu prowiantu na drogę, dla siebie.

Miłośnicy zwierząt nie lubią rozstawać się ze swoimi pupilami, dlatego coraz chętniej zabierają je w podróż. Zadbajmy jednak o komfort psa podczas wyprawy – to co nam sprawia przyjemność, czasem jest dla zwierzaka bardzo stresujące. Warto zastanowić się, czy nie lepiej zostawić go pod opiekę podczas naszej nieobecności. Jeśli jednak pupil uwielbia środki komunikacji – można śmiało ruszać w drogę!

Sandra Stempniewska
Sandra Stempniewska
Cześć, nazywam się Sandra Stempniewska i jestem redaktorką portalu scandinavia.com.pl, który powstał z pasji do podróżowania. Moim zdaniem, nic tak nie zmienia i nie otwiera człowieka, jak odkrywanie nowych zakątków świata. Chociaż jestem pasjonatką dalekich wypraw, doceniam kraje europejskie i urokliwe miejsca w Polsce. Każdy kraj posiada swoją unikatową kulturę, architekturę oraz smaki. Kuchnie świata to dla mnie nieodłączny element podróżowania. Na blogu dostarczam Wam sprawdzone wskazówki, jak bezpiecznie podróżować, co warto zobaczyć oraz jakimi środkami transportu najszybciej podróżować. Interesuje mnie również dietetyka oraz marketing internetowy. Mam nadzieję, że spędzicie dobrze czas na scandinavia.com.pl i podzielicie się ze mną, miejscami które Was urzekły!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.