Gdzie nad morze
Gdzie nad morze? Najlepsze miejsca na nadmorski wypoczynek w Polsce
4 maja 2022
Pokaż wszystko

Atrakcje w Jeleniej Górze – top 15 miejsc do odwiedzenia!

Jelenia Góra atrakcje

Jelenia Góra atrakcje/ foto: canva.com

- Reklama -

Jelenia Góra atrakcje – czego spodziewać się po tym haśle? Cóż, niezapomnianych wrażeń. Jelenia Góra to stolica Karkonoszy i doskonałe miejsce na bazę górskich wypadów. I choć z Jeleniej Góry blisko nam do Szklarskiej Poręby, czy Karpacza – samo miasto i jego okolice to ogrom atrakcji dla miłośników górskich wycieczek, ale także pasjonatów historycznych zabytków. Nie zabraknie tutaj również rozrywek dla dzieci – co zatem warto zobaczyć w Jeleniej Górze? Zapraszamy do naszego górskiego przewodnika.

Jelenia Góra atrakcje turystyczne

Zacznijmy od samego miasta. Jelenia Góra liczy sobie ponad 78 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię 109,22 km². Co warto podkreślić, Jelenia Góra to miasto które warto zobaczyć o każdej porze roku. Nie sposób się tam nudzić, nawet jeśli zdecydujemy się eksplorować samo miasto – a nie tylko jego górskie zacisze. Na uwagę zasługuje jeleniogórski rynek, który tętni życiem o każdej porze – również wieczorami. Na co bez wątpienia wpływ mają lokale i restauracje, umieszczone dookoła placu ratuszowego. W cieplejsze miesiące, restauratorzy otwierają ogródki, dzięki czemu można posilać się na świeżym powietrzu zachwycając się widokiem na barwną starówkę. Wśród lokali gastronomicznych znajdziemy zarówno pizzerie, jak i restauracje z kuchnią polską, a także włoską – I love Italy, to jedna z najsmaczniejszych włoskich restauracji w Karkonoszach. Jeleniogórski rynek otaczają barwne kamienice, a w samym sercu rynku znajduje się  XVIII wieczna fontanna Neptuna.

Niech Was nie zdziwi również stojący nieopodal tramwaj będący punktem informacji turystycznej. Nawiązuje on do istniejącej w latach 1897-1969 w Jeleniej Górze linii tramwajowej. Obecnie nie możemy przemieszczać się tam już tramwajami, ale komunikacja miejsca w postaci autobusów prężnie działa na terenie miasta. Co więcej autobusami PKS, dojedziemy również bez problemu do pobliskich miejscowości, jak m.in. Karpacz.

Jelenia Góra atrakcje: Wzgórze Krzywoustego

Według legendy, książę Bolesław Krzywousty, polował w jeleniogórskich lasach i ujrzał na szczycie wzgórze pięknego jelenia. Zachwycony jego urodą oraz urokliwą okolicą, postanowił założyć gród obronny – będący zalążkiem osady, która powstała nieco później. Na wzgórzu krzywoustego znajduje się obecnie wieża widokowa, zwana potocznie Grzybkiem. Mierzy 22 metry i pozwala nam podziwiać okolice z wyższej kondygnacji. Na Wzgórze Krzywoustego w Jeleniej Górze, dojdziemy swobodnym spacerem m.in. ze starego rynku, to odległość zaledwie 1,4 km jeśli wybierzemy trasę przez ulicę Obrońców Pokoju w Jeleniej Górze. Po drodze miniemy m.in. basztę zamkową. Baszta Zamkowa została zbudowana w roku 1584 i jest ostatnim elementem bramy miejskiej, która istniała do XIX wieku. Z wieży Baszty Zamkowej stworzony został taras widokowy z panoramą miasta i jego okolicy.

Atrakcje Jelenia Góra: Borowy Jar

Będąc na Wzgórzu Krzywoustego, koniecznie pójdźcie dalej szlakiem zielonym, ostatecznie zaprowadzi on Was, aż do Perły Zachodu, ale o tym za chwilę. Borowy Jar to teren rekreacyjny w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Trasę możemy spokojnie przejść spacerkiem, ale także pokonać rowerem – dzięki ścieżkom rowerowym rozciągającym się po Jeleniej Górze i okolicach. Spacer nad rzeką Bóbr i w otoczeniu malowniczej natury będzie spokojną i odprężającą aktywnością. Po drodze możemy zdecydować się odwiedzić punkty widokowe, jak m.in. Trafalgar. Ponadto warto przespacerować się ścieżką poetów, zobaczyć Cudowne Źródełko, czy zdecydować się żółtym szlakiem dotrzeć do źródła Hipokrene. Idąc wzdłuż rzeki Bóbr, ostatecznie dojdziemy do zachwycającej Perły Zachodu.

Perła Zachodu
Perła Zachodu/ foto: scandinavia.com.pl

Atrakcje Jeleniej Góry i okolice: Perła Zachodu i jezioro Modre

Perła Zachodu, czyli schronisko PTTK w Siedlęcinie znajduje się nad jeziorem Modrym, nad którym rozciąga się most z którego lepiej możemy podziwiać widoki. Jeśli zdecydujemy się pójść dalej, wzdłuż mostu, dotrzemy do kolejnej atrakcji: Grupa Skalna Wieżyca. Podczas wspinaczki warto zachować ostrożność – na całej dotychczas opisanej trasie, jest to najbardziej strome miejsce. Z Perły Zachodu, możemy wrócić tą samą ścieżką do Jeleniej Góry – a do samego centrum mamy zaledwie 4 km spacerem. Warto jednak choć na chwilę zatrzymać się w gościńcu, gdzie można zamówić tradycyjne polskie potrawy, wypić gorący napój i podziwiać jezioro modre.

Jezioro Modre
Jezioro Modre/ foto: scandinavia.com.pl

Jelenia Góra Cieplice

Cieplice, czyli najcieplejsze uzdrowisko w Polsce. To wyprawa na co najmniej kilka godzin. Co warto zobaczyć w Cieplicach?

  • Termy cieplickie – obecnie to nowoczesny kompleks SPA i basenów. Jest doskonałą atrakcją dla rodzin i miłośników aktywności sportowej.
  • Park Zdrojowy – przylegający do pałacu Schaffgotschów to uczta dla oczu. Pierwsze wzmianki o ogrodzie francuskim przy pałacu pochodzą z 1748 roku i chociaż w późniejszym czasie został gruntownie przebudowany w latach 2010-2012 przeprowadzono rewitalizację i przywrócono miejscu, dawny charakter.
  • Park Norweski – znajduje się w bliskim sąsiedztwie z Parkiem Zdrojowym, dlatego nie sposób nie zobaczyć obu tych miejsc. Główną ozdobą parku jest staw z kamiennym mostkiem i Pawilonem Norweskim.
  • Uzdrowisko Cieplice – ze względu na lecznicze właściwości cieplickich wód, kurort Cieplice założono już w 1281 roku, a tym samym jest to najstarszy kurort leczniczy w Polsce. Wozy ze złóż Cieplice mają od 16 do 22 tysięcy lat! Ich temperatura wynosi 37-87 stopni Celsjusza. Temperaturę zawdzięczają zasobom cieplnym z wnętrza ziemi. Woda termalna zapobiega tworzeniu się kamieni w układzie moczowym, zapobiega próchnicy zębów, obniża poziom cholesterolu całkowitego w surowicy krwi, a także zwiększa mineralizację kości. Nic zatem dziwnego, że to miejsce od wieków cieszy się popularnością.

Jelenia Góra atrakcje dla dzieci

Jeśli wybierasz się ze swoimi pociechami do Jeleniej Góry, mamy kilka propozycji jak urozmaicić dzieciom, ale również Tobie, wyprawę. Poza górskimi przeprawami w mieście i jego okolicach znajdą się również miejsca, które przyciągną uwagę małych podróżników.

  • Times Gates w Jeleniej Górze: bramy czasu – zwiedzanie podziemi Jeleniej Góry z przewodnikiem. Z wycieczki dowiemy się nieco więcej o historii miasta, zobaczymy Złoty Pociąg, a dokładnie jego replikę, ponieważ to właśnie w Jeleniej Górze, widziany był po raz ostatni. Usłyszymy legendy o Liczy Rzepie, czyli Duchu Karkonoszy, a najmłodszych wycieczkowiczów z pewnością zainteresuje przede wszystkim Pokaz Szalonego Naukowca, czyli fizyka na wesoło. Jest to pokaz eksperymentu z ciekłym azotem. Ponadto w samych podziemiach zobaczymy ciekawe i bajkowe ekspozycje.
Times Gates Jelenia Góra
Times Gates Jelenia Góra/ foto: scandinavia.com.pl
  • Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze – znajduje się nieopodal Times Gates i stanowić będzie kolejną podróżą w czasie, od starożytności poprzez średniowiecze, aż do nowoczesności.
  • Muzeum Drewnianych Zabawek – to miejsce, które bez wątpienia spodoba się dzieciom, a dla rodziców i dziadków może być powrotem do przeszłości. Atrakcja znajduje się na terenie zakładu ZORKA w Jeleniej Górze – Cieplice. Zabawkami ZORKA, bawiły się dzieci na całym świecie, a eksponaty zbierane są od 1946 roku – produkcję zakończono w 2004 roku, a obecnie można podziwiać i bawić się nimi w muzeum.

Jelenia Góra atrakcje gdy pada

Choć przed wyjazdem staramy się zamówić pogodę, w rzeczywistości zdarza się, że planowane słoneczne dni okazują się deszczowymi. Czy to przepis na nudę i brak możliwości korzystania z wypoczynku? Oczywiście, że nie. W Jeleniej Górze znajdziemy ogrom atrakcji pod dachem, jak wspomniane wcześniej: Time Gates, Muzeum Karkonoskie, czy Muzeum Drewnianych Zabawek. To jednak nie wszystkie atrakcje na deszczowy dzień.

  • Energy VR – czyli centrum wirtualnej rzeczywistości. Zamiast wspinaczki po górach, można doświadczyć wirtualnych lotów kosmicznych, pływania w oceanie lub podróży w głąb ludzkiego umysłu. Energy VR to fascynująca wyprawa w świat wirtualnej rzeczywistości.
  • Discowrotki – kawiarnia w której jeździ się na wrotkach w rytm muzyki disco – i nie tylko. Nie masz ze sobą wrotek w górach? Żaden problem, można je wypożyczyć na miejscu. Nie potrafisz jeździć? Instruktorzy Ciebie tego nauczą. To wspaniała i aktywna możliwość spędzenia wolnego czasu nie tylko w deszczowe dni. Po zabawie można usiąść, wypić i zjeść coś smacznego. Koniecznie odwiedź wrotkarnię w Jeleniej Górze.
  • Teatr im. Norwida Jelenia Góra – skoro były już muzea, to dlaczego nie odwiedzić również teatru w Jeleniej Górze. Sprawdź repertuar i udaj się na spektakl – niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem teatru czy ostatni raz byłeś w nim w szkole, to warto spróbować jeleniogórskiej sztuki.

Jelenia Góra to doskonałe miejsce wypoczynku dla miłośników aktywności górskiej – i to niekoniecznie tej ekstremalnej. Jeśli jednak pragniesz powędrować po wyższych szczytach, Jelenia Góra może być Twoim miejscem noclegowym z możliwością zaplanowania sobie spokojniejszego dnia, na mniej ekstremalne wędrówki.

- Reklama -

Komentarze są wyłączone.