Kamper na wakacjach. Co warto wiedzieć o podróżowaniu kamperem?

Kamper

Kamper/ foto: canva.com

- Reklama -

Kamper to wygodne podróżowanie. Wyobraź sobie, że po prostu siadasz za kierownicą, a wszystko czego potrzebujesz masz w pojeździe. Zatrzymujesz się, gdzie i kiedy tylko chcesz. Śpisz w miejscach, których nie poznałbyś rezerwując miejsce w hotelu. Pełna swoboda podróżowania, brak konkretnego planu i lekkość w działaniu – tak w skrócie można nazwać podróż kamperem. Jednak zanim w nią wyruszymy warto wiedzieć kilka ważnych rzeczy o wyprawie kamperem.

Kamper – co warto wiedzieć przed pierwszą podróżą?

Caravaning, czyli podróżowanie samochodem campingowym to, jak wspominaliśmy bardzo komfortowy sposób na odpoczynek i odkrywanie nowych miejsc. Jednak do takiej podróży należy dobrze się przygotować. Jeśli decydujesz się wynająć kampera, dowiedz się jak najwięcej informacji na temat jego wyposażenia: czy na pokładzie jest lodówka, kuchenka, naczynia, garnki, pościel, narzędzia. Im więcej wiemy o tym, co już znajduje się w naszym pojeździe, łatwiej przygotować się nam do podróży nie biorąc zbędnych przedmiotów, a wybierając te, które naprawdę będą nam potrzebne – również w nagłych przypadkach. Kamper to nie tylko nasz pojazd, ale również mieszkanie na czas podróży. Dlatego pakując ubrania na wycieczkę, wybierz również takie w których będziesz poruszać się po kamperze, a zwłaszcza obuwie. Nie chodź w tych samych butach na zewnątrz, jak i po części mieszkalnej. Piasek może być bardzo uciążliwy.

Kamper
Kamper/ foto: canva.com

Co spakować do kampera?

Pakując odzież, lepiej zrezygnować z walizek – są niepraktyczne w pojeździe i zajmują miejsce, a jeśli to podróż na dłużej z pewnością będziemy potrzebować więcej bagaży. Jaka jest alternatywa? Kartony. Będziecie sobie bardzo wdzięczni pakując rzeczy w kartony, zaoszczędzicie dużo przestrzeni, a przy okazji będzie to znacznie bardziej praktyczne rozwiązanie, ponieważ puste możesz włożyć jeden w drugi – więc warto, aby były podobnej wielkości. Co wziąć do kampera?

  • Ubrania – zgodne z porą roku lub klimatem miejsca do którego potencjalnie zamierzasz się wybrać.
  • Kosmetyki i środki czystości – takie same, jak w swoim domu, bo kamper będzie Tobie służył, jako tymczasowe mieszkanie na kółkach. Co ważne – papier toaletowy turystyczny. Jest on wykonany z łatwiej rozpuszczalnego materiału.
  • Ręczniki oraz dodatkową pościel, nawet jeśli jedna para jest już dostępna.
  • Woda – do picia i do gotowania.
  • Jedzenie, przyprawy, oleje.
  • Narzędzia i akcesoria: mała siekiera (jeśli planujesz ognisko), latarka, świece, zapalniczka, rozpałka, nożyczki, zmiotka i szufelka.
  • Rozkładane krzesełka i stolik, jeśli nie ma ich na pokładzie kampera, a także mała suszarka do prania lub linka, na której można zawiesić mokre ubrania.

Pamiętać należy, aby wszystkie przedmioty podczas jazdy były pochowane na półkach i zabezpieczone.

Ile kosztuje kamper?

Przed pierwszą wyprawą kamperem, lepiej go wynająć zamiast kupować. Nie wiesz, czy ta forma podróżowania przypadnie Tobie do gustu, ponadto jest to bardzo kosztowna inwestycja. Ile kosztuje nowy kamper? Wszystko zależy od jego wielkości, w tym miejsc do spania oraz wyposażenia. Nowe, wysokiej jakości kampery kosztują ponad 300-400 tys. zł. Ile kosztuje kamper używany? Ta cena zależna jest od roku produkcji, a także wielkości i wyposażenia pojazdu. Znajdziemy więc oferty od 20 do 85 tys. a czasem i nawet wyższe. Ile kosztuje wynajem kampera? Tutaj koszty związane są z sezonem. Wypożyczając kampera w sezonie niskim, czyli od października do końca kwietnia, możemy wynająć komfortowy pojazd wyprodukowany w ciągu ostatnich kilku lat w kwocie 350-450 zł za dobę. W sezonie wysokim, ten sam kamper będzie kosztował od 550 zł do 750 zł za dobę.

Kamper – dodatkowe koszty

Niektóre firmy wypożyczające pojazdy, zastrzegą w umowie dzienny limit kilometrów, jakie możemy przebyć w ramach wynajmu – jeśli po powrocie okaże się, że przekroczyliśmy limit, będziemy musieli dopłacić dodatkową kwotę. Przy wynajmie doliczana jest też opłata serwisowa, czyli przygotowanie pojazdu do podróży – umyty kamper z wyposażonymi zbiornikami i butlami gazowymi. Możemy również zapłacić za dodatkowe wyposażenie jak: stoły, krzesła, pościel, grill. Nie należy również zapominać o kaucji zwrotnej – wypożyczając pojazd będziemy zobowiązani do wpłaty kaucji w wysokości około 5000 zł. Wybierając się w podróż, trzeba pamiętać o takich kosztach jak paliwo, a także płatne przejazdy za autostradę, opłaty za pole kempingowe czy parking.

Uzupełnianie zbiorników w kamperze

Gdzie uzupełnić wodę w kamperze? Chodzi tutaj o uzupełnienie czystej wody, którą używamy np. pod prysznicem i do mycia naczyń oraz opróżnienie zbiornika z wodą szarą (zużytą). Dzięki specjalnym panelom, mamy na bieżąco informacje o ilości wody w obu zbiornikach. Czystą wodę możemy uzupełnić na polach kempingowych, parkingach oraz autostradach ze znaczkami WC BUS, ale też na stacjach benzynowych. Również tam możemy wylać szarą wodę – pamiętać należy, aby nie wylewać jej gdziekolwiek. To woda zanieczyszczona, dlatego warto dbać o środowisko i opróżnić zbiornik z wodą szarą tam, gdzie jest to wskazane. Warto również wiedzieć o tym, jak korzystać z toalety turystycznej. W nowych kamperach, są one bardzo komfortowe – jednak i te zbiorniki będą potrzebowały opróżnienia. Specjalne płyny neutralizujące zapachy i rozpuszczające zawartość, zapobiegają zapchaniu się zbiornika. Sam zbiornik zazwyczaj przypomina małą walizkę, którą opróżniamy na polach kempingowych lub przy WC BUS.

Wakacje w kamperze – co jeszcze można robić w pojeździe?

Kamper to bardzo wygodny sposób podróżowania. Możemy w nim spać, gotować, brać prysznic oraz korzystać z toalety. Mimo wszystko w tych dwóch ostatnich przypadkach, jeśli masz możliwość skorzystania z łazienki na polach kempingowych lub u gospodarzy u których się zatrzymasz – wybierz tę opcję. Jest to po prostu większy komfort – prysznic w kamperze jest dość mały i warto brać go pod uwagę, gdy nie mamy innej alternatywy. Kolejnym ważnym atutem, jest prąd w kamperze. Pojazd posiada akumulator, który dostarcza prądu do mieszkalnej części kampera, również podczas postoju. Dzięki temu działa lodówka, ogrzewanie, można naładować urządzenia elektroniczne oraz cieszyć się ciepłą wodą.

Wyprawa kamperem to wspaniała przygoda, choć jest nieco kosztowna zwłaszcza, gdy planujemy dłuższe wakacje. Mimo to daje ogromną swobodę poróżowania i możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc oraz poznania nowych ludzi – z pewnością podczas podróży kamperem, dowiesz się jak bardzo gościnni potrafią być spotykani ludzie.

Sandra Stempniewska
Sandra Stempniewska
Cześć, nazywam się Sandra Stempniewska i jestem redaktorką portalu scandinavia.com.pl, który powstał z pasji do podróżowania. Moim zdaniem, nic tak nie zmienia i nie otwiera człowieka, jak odkrywanie nowych zakątków świata. Chociaż jestem pasjonatką dalekich wypraw, doceniam kraje europejskie i urokliwe miejsca w Polsce. Każdy kraj posiada swoją unikatową kulturę, architekturę oraz smaki. Kuchnie świata to dla mnie nieodłączny element podróżowania. Na blogu dostarczam Wam sprawdzone wskazówki, jak bezpiecznie podróżować, co warto zobaczyć oraz jakimi środkami transportu najszybciej podróżować. Interesuje mnie również dietetyka oraz marketing internetowy. Mam nadzieję, że spędzicie dobrze czas na scandinavia.com.pl i podzielicie się ze mną, miejscami które Was urzekły!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.