Szałwia – charakterystyka, właściwości lecznicze

Nowoczesne umywalki podwieszane – pomysły na aranżację łazienki z ich wykorzystaniem
Nowoczesne umywalki podwieszane – pomysły na aranżację łazienki z ich wykorzystaniem
16 października 2023
Tatry Słowackie – co warto zobaczyć? Gdzie nocować?
Tatry Słowackie – co warto zobaczyć? Gdzie nocować?
2 listopada 2023
Pokaż wszystko

Szałwia – charakterystyka, właściwości lecznicze

Szałwia lecznicza

szałwia/ foto: canva.com

- Reklama -

Szałwia to popularna roślina lecznicza. Stosowana jest w ziołolecznictwie, gastronomii oraz kosmetologii. Możemy ją zakupić w formie herbaty ziołowej, suszu, nalewki, a także olejków eterycznych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są właściwości szałwii lekarskiej, kiedy warto jej używać oraz w jaki sposób.

Spis Treści

Szałwia charakterystyka

Szałwia lekarska właściwości lecznicze

Napar z szałwii

Szałwia przeciwwskazania

Szałwia charakterystyka

O znaczeniu lekarskim szałwii mówi już sama jej łacińska nazwa: Salvia officinalis L, gdzie salvare oznacza „leczyć„, „ratować„. Już od starożytności, roślina ta używana była jako lek – często rosła w klasztornych ogrodach, zaś obecnie występuje na plantacjach z przeznaczeniem farmaceutycznym. Roślina ta pochodzi z krajów nad morzem śródziemnym, ale jest uprawiana w wielu miejscach na całym świecie. Szałwia jest z rodziny jasnowatych, z jej liści wytwarzane są prozdrowotne olejki eteryczne. Jego głównym składnikiem jest tujon, cyneol, kamfora, pinen, bornel. Szałwia lekarska jest źródłem garbników i goryczy, karotenu, związków żywicowych kwasów organicznych, oraz witamin A, C, B, a także i minerałów, jak wapń, magnez, potas, sód, cynk, żelazo. Dzięki tym składnikom szałwia wpływa leczniczo na ciało, jego wygląd, a także nasze samopoczucie.

W ziołolecznictwie sięga się też po inne odmiany szałwii, jak szałwia czerwonokorzeniowa oraz szałwia muszkatołowa. Szałwia wieszcza, która posiada składniki psychoaktywne, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie roślin żywych, suszu, nasion, wyciągów oraz ekstraktów z szałwii wieszczej jest od 8 maja 2009 roku nielegalne w Polsce.

Szałwia lekarska właściwości lecznicze

Kiedy można stosować szałwię lekarską? Oto jej najpopularniejsze zastosowania:

  • Na trawienie – dzięki zawartości dużej ilości garbników, goryczy oraz związków żywicowych, szałwia lekarska poprawia pracę układu trawiennego. Warto dodać jej listki do potraw tłustych i wzdymających, co ułatwia ich strawienie. Picie herbaty z szałwii po posiłku, pobudza wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci. Stosowanie tej rośliny pomaga w leczeniu niestrawności, wzdęć dzięki właściwościom rozkurczowym, ponadto działa nadmiernej fermentacji, a także obniża poziom cukru we krwi. Stosowana regularnie może wpłynąć na pobudzenie apetytu.
  • Na dolegliwości miesiączkowe oraz menopauzę – dzięki zawartym w szałwii fitoestrogenach, garbników i olejków eterycznych, działa rozkurczowo i przeciwzapalnie, dzięki temu pozwala regulować obfite miesiączki i zmniejsza towarzyszące im bóle. W okresie menopauzy, łagodzi uderzenia gorąca, zmniejsza częstotliwość występowania nocnych potów, a także ogranicza wahania nastrojów i pomaga w walce z bezsennością.
  • Szałwia lekarska na powstrzymanie laktacji – wiele kobiet po zakończeniu okresu karmienia piersią, ma problem z powstrzymywaniem wypływającego pokarmu. Picie dwóch szklanek dziennie naparu z liści szałwii, powinno już po tygodniu, ograniczyć laktację. Pomocna może być także w przypadku nawału pokarmu, który grozi zapaleniem piersi. Kurację z zastosowaniem szałwii w tym przypadku, warto jednak skonsultować z lekarzem.

Szałwia lekarska posiada również inne właściwości lecznicze w tym, które znajdują swoje zastosowanie:

Szałwia napar
Szałwia lekarska/ foto: canva.com
  • Na pielęgnację skóry – szałwia zawiera korzystne dla skóry substancję. Pomaga leczyć wypryski, łuszczycę, grzybicę, a także trądzik. Witamy i fitohormony pomagają również w walce ze stresem okscydacyjnym, a także opóźniają starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Szałwia jest częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji skóry, a także dla skóry wrażliwej. Warto więc korzystać z żeli do twarzy, kremów i balsamów do ciała zawierających szałwię lekarską.
  • Na infekcje i zakażenia – szałwia stanowi bardzo cenną broń w walce z infekcjami, działa grzybobójczo, hamuje rozmnażanie bakterii, które są odpowiedzialne za rozwój infekcji. Warto płukać usta naparem z szałwii, co pomaga w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej, a także aft, pleśniawek i krwawień dziąseł. Ponadto łagodzi ból gardła i zapalenie migdałków. Może być stosowania w formie naparu do picia, ale też inhalacji, ponieważ posiada właściwości ściągające i wykrztuśne, co ułatwia oczyszczanie oskrzeli z zalegającej wydzieliny.
  • Szałwia przy nadmiernej potliwości – napar z szałwii warto stosować, przy nadmiernej potliwości, która wynika często z nadczynności tarczycy, nerwicy, problemów z nerkami, ale także przy stanach gorączkowych. W przypadku silnego pocenia się dłoni oraz rąk, warto stosować kąpiele w naparze z szałwii.

Napar z szałwii

W celu przygotowania naparu z szałwii, należy wsypać do naczynia jedną czubatą łyżeczkę suszonych liści i zalać wrzącą wodą, następnie trzymać pod przykryciem przez dwadzieścia minut. Napar można pić 2-3 razy dziennie, przez 3 tygodnie. Po tym czasie należy zrobić tygodniową przerwę, by powtórzyć kurację. Ponadto napar można również dodać do wanny z gorącą wodą i zawrzeć leczniczej kąpieli.

Szałwia przeciwwskazania

Należy unikać stosowania tej rośliny w przypadku osób przyjmujących leki antydepresyjne oraz leki działające na układ nerwowy. Ostrożność powinny zachować również osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe, a także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, które nie chcą jeszcze zrezygnować z karmienia. Ze względu na zawartość tujonu, nie należy długotrwale stosować szałwii, co może powodować wymioty, nudności, a także drgawki.

Warto korzystać z szałwii podczas wspierania kuracji leczniczych, ale w niektórych wypadkach należy skonsultować terapię z lekarzem. Szałwia lekarska to wspaniała roślina, która może być bardzo skuteczna w wielu dolegliwościach.

Zobacz również: Pokrzywa – właściwości lecznicze.

- Reklama -

Komentarze są wyłączone.