Szałwia to popularna roślina lecznicza. Stosowana jest w ziołolecznictwie, gastronomii oraz kosmetologii. Możemy ją zakupić w formie herbaty ziołowej, suszu, nalewki, a także olejków eterycznych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są właściwości szałwii lekarskiej, kiedy warto jej używać oraz w jaki sposób.
Spis treści:
ToggleO znaczeniu lekarskim szałwii mówi już sama jej łacińska nazwa: Salvia officinalis L, gdzie salvare oznacza „leczyć„, „ratować„. Już od starożytności, roślina ta używana była jako lek – często rosła w klasztornych ogrodach, zaś obecnie występuje na plantacjach z przeznaczeniem farmaceutycznym. Roślina ta pochodzi z krajów nad morzem śródziemnym, ale jest uprawiana w wielu miejscach na całym świecie. Szałwia jest z rodziny jasnowatych, z jej liści wytwarzane są prozdrowotne olejki eteryczne. Jego głównym składnikiem jest tujon, cyneol, kamfora, pinen, bornel. Szałwia lekarska jest źródłem garbników i goryczy, karotenu, związków żywicowych kwasów organicznych, oraz witamin A, C, B, a także i minerałów, jak wapń, magnez, potas, sód, cynk, żelazo. Dzięki tym składnikom szałwia wpływa leczniczo na ciało, jego wygląd, a także nasze samopoczucie.
W ziołolecznictwie sięga się też po inne odmiany szałwii, jak szałwia czerwonokorzeniowa oraz szałwia muszkatołowa. Szałwia wieszcza, która posiada składniki psychoaktywne, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie roślin żywych, suszu, nasion, wyciągów oraz ekstraktów z szałwii wieszczej jest od 8 maja 2009 roku nielegalne w Polsce.
Kiedy można stosować szałwię lekarską? Oto jej najpopularniejsze zastosowania:
W celu przygotowania naparu z szałwii, należy wsypać do naczynia jedną czubatą łyżeczkę suszonych liści i zalać wrzącą wodą, następnie trzymać pod przykryciem przez dwadzieścia minut. Napar można pić 2-3 razy dziennie, przez 3 tygodnie. Po tym czasie należy zrobić tygodniową przerwę, by powtórzyć kurację. Ponadto napar można również dodać do wanny z gorącą wodą i zawrzeć leczniczej kąpieli.
Należy unikać stosowania tej rośliny w przypadku osób przyjmujących leki antydepresyjne oraz leki działające na układ nerwowy. Ostrożność powinny zachować również osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe, a także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, które nie chcą jeszcze zrezygnować z karmienia. Ze względu na zawartość tujonu, nie należy długotrwale stosować szałwii, co może powodować wymioty, nudności, a także drgawki.
Warto korzystać z szałwii podczas wspierania kuracji leczniczych, ale w niektórych wypadkach należy skonsultować terapię z lekarzem. Szałwia lekarska to wspaniała roślina, która może być bardzo skuteczna w wielu dolegliwościach.
Zobacz również: Pokrzywa – właściwości lecznicze.
Wapno dla dzieci - na co pomaga? Skomentowano w dniu Wapń – znaczenie dla zdrowia
Kolonia - pomysł na idealne wakacje dla dzieci i młodzieży Skomentowano w dniu Ciekawe pomysły na robótki ręczne z makramy – ozdoby i akcesoria
7 porad dla bezpiecznych podróży Skomentowano w dniu Ciekawe pomysły na robótki ręczne z makramy – ozdoby i akcesoria
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach...