Gdzie wybrać się na rower? – popularne polskie trasy rowerowe

Dieta norweska - czym jest i dlaczego jest tak popularna
Dieta norweska, jadłospis, opinie, efekty, menu
1 stycznia 2022
Dieta Keto
Dieta keto – na czym polega? Efekty, zasady, przepisy
1 stycznia 2022
Pokaż wszystko

Gdzie wybrać się na rower? – popularne polskie trasy rowerowe

Gdzie wybrać się na rower? - popularne polskie trasy rowerowe

Gdzie wybrać się na rower? - popularne polskie trasy rowerowe

- Reklama -

W ostatnich latach polska infrastruktura rowerowa przeżywa prawdziwy rozkwit. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest rosnące z roku na rok zainteresowanie kolarstwem sportowym i turystycznym. Okazuje się bowiem, że jazda na rowerze to nie tylko sposób na wytrenowane ciało, ale również ciekawa alternatywa na zwiedzanie Polski. Jakie trasy rowerowe w Polsce cieszą się największą popularnością?

Green Velo – Wschodni Szlak Rowerowy

Najdłuższy, spójnie oznakowany, polski szlak rowerowy wiedzie wzdłuż całej wschodniej granicy Polski i nazywany jest Green Velo. To najbardziej imponująca inwestycja na terenie naszego kraju w dziedzinie szlaków rowerowych. Trasa wiedzie przez prawie 2000 kilometrów i ciągnie się aż przez 5 województw: warmińsko – mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie.

W związku z tym, że trasa wiedzie przez Polskę od północy na południe jest bardzo zróżnicowana krajobrazowo i bogata w turystyczne destynacje. Rowerowa wycieczka wzdłuż całego szlaku lub choćby jego części to świetny pomysł na spędzenie rodzinnych wakacji, albo weekendu za miastem. Będzie satysfakcjonowała doświadczonych rowerzystów, ale bez problemu poradzą też sobie na niej dzieci.

Szlaki Green Velo pozwalają na cieszenie się pięknem natury, gdyż prawie 30% z nich prowadzi przez zalesione tereny, a niemal 10% przez doliny rzeczne. Co więcej, umożliwiają one zakosztowanie kulturowego dziedzictwa Polski, np. odwiedzenie urokliwego Sandomierza, zamku w Lidzbarku Warmińskim czy katedry we Fromborku.

Velo Dunajec

Miłośnicy górskich klimatów będą zachwyceni trasą Velo Dunajec. Kolarze przemierzający te szlaki rowerowe będą mieć okazję do podziwiania najpiękniejszych górzystych krajobrazów, jakie Polska może zaoferować. Velo Dunajec rozpoczyna swój bieg w Zakopanem i obecnie kończy się w Wietrzychowicach, ale w planach jest przedłużenie trasy aż do Tarnowa.

Velo Dunajec aspiruje do jednej z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce, gdyż daje możliwość podziwiania Pienińskiego Przełomu Dunajca, Jeziora Czorsztyńskiego i zapierających dech w piersiach panoram na Beskidy, Tatry i Pieniny. Wycieczka rowerowa tym szlakiem to również świetna okazja do zwiedzenia aż siedmiu zamków, np. popularnych zamków w Niedzicy i Czorsztynie, a także tych mniej znanych w Melsztynie czy Rożnowie.

Velo Czorsztyn – trasa uzupełniająca

Velo Czorsztyn to stosunkowo krótka trasa, licząca zaledwie 30 kilometrów, która wiedzie dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Stanowi uzupełnienie trasy Velo Dunajec. Polecana jest szczególnie tym, którzy szukają szlaków rowerowych na jednodniowy wypad.

Istnieją dwie opcje ukończenia pętli. Pierwszy wymaga skorzystania z promu między Czorsztynem a Niedzicą, natomiast druga jest bardziej wymagająca i prowadzi przez górski odcinek w Pieninach.

Velo Baltica

Dla tych, co nie przepadają za górskimi krajobrazami i znacznie bardziej cenią sobie atmosferę polskiego wybrzeża, stworzono szlak rowerowy Velo Baltica. Trasa ciągnie się wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego od Świnoujścia aż po Złakowo, wieś położoną w niedalekiej odległości od Ustki. Co więcej, szlak ten jest częścią dłuższej trasy Eurovelo 10, biegnącej wzdłuż Basenu Morza Bałtyckiego, oraz trasy Eurovelo 13, czyli szlaku Żelaznej Kurtyny.

Trasa może okazać się wymagająca, aczkolwiek niektóre jej etapy nie będą sprawiały problemu nawet małym dzieciom. Wycieczka rowerowa Velo Baltica może się okazać ciekawą odmianą podczas dłuższych wakacji nad polskim morzem. Urozmaicenie wczasów i plażowania, jedno lub kilkudniową wycieczką rowerową pozwoli na aktywne spędzenie wolnego czasu i jednoczesne delektowanie się nadmorskimi krajobrazami.

Artykuł przygotowany z: https://iroman.pl/

- Reklama -

Komentarze są wyłączone.