Kitesurfing to nic innego jazda po wodzie na desce wyposażonej w latawiec. Chociaż sport ten ma wiele wspólnego z windsurfingiem, to technicznie bardziej przypomina snowboard, ponieważ kieruje deskę ponad krawędzią, a nie płasko. Idealną wodą do kitesurfingu jest woda, która spełnia następujące warunki: duża, otwarta przestrzeń na lądzie do startu i lądowania, brak wysokich przeszkód wzdłuż brzegu, piaszczyste dno i stały wiatr – 15 do 25 węzłów.
Spis treści:
TogglePoczątkujący powinni mieć kask o specjalnym kształcie, aby ułatwić odnalezienie i sterowanie latawcem. Kamizelka przyda się nie tylko tym, którzy stawiają pierwsze kroki. Wszędzie tam, gdzie zbiornik jest głęboki, warto ją założyć. Zazwyczaj nie stosuje się obuwia, ponieważ uniemożliwia prawidłowe ustawienie stopy na desce. W miejscach z rafami koralowymi używa się butów z grubymi podeszwami, ponieważ te piankowe niszczą się przy pierwszym kontakcie z ostrym koralem. Niektórzy używają również specjalnych czapek z klipsami pod brodą lub okularów przeciwsłonecznych przeznaczonych do uprawiania sportów wodnych.
Jeśli dopiero zaczynasz kitesurfing, to powinieneś poszukać sprzętu przyjaznego, uniwersalnego i łatwego w obsłudze. Zakres można zawęzić do tych 3 grup – freeride, wave, lightwind lub hybryda. Posiadają one konstrukcję 3-rurową, która powoduje, że można się łatwo podnieść z wody, mają duży zasięg wiatru i są przyjazne dla użytkownika. Tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kitesurfingiem, nie poleca się dużych konstrukcji 5-tubowych czy typowych latawców freestyle, które w ogóle nie pomagają, a nawet spowalniają nasze postępy.
Rozmiar deski zależy od naszego poziomu umiejętności/stylu pływania i wagi. Początkujący/uczący się używają większych desek, ponieważ ich powierzchnia (długość i szerokość) pozwala na łatwiejszą równowagę podczas pływania, a dłuższa krawędź ułatwia wybicie się z wody i pomaga w pływaniu. W miarę postępów zmniejszamy deskę do rozmiaru, który jest dla nas odpowiedni. Na desce, podobnie jak przy latawcu, mamy różne typy i tutaj głównie odwołujemy się do: freeride, freestyle, wakestyle. Zasada doboru jest taka sama jak w przypadku latawców, czyli dobieramy materiały zgodnie z naszymi umiejętnościami i upodobaniami, nie walcząc z tym, czego nie będziemy w stanie wykorzystać i co utrudni nam rozwój.
Pierwszy zakup sprzętu do kitesurfingu należy zaplanować w trakcie lub po kursie. Zakup sprzętu przed zajęciami często kończy się zakupem błędnym. Dostępne są różne rodzaje, rozmiary i kształty akcesoriów. Podczas kursu możesz wypróbować różne rodzaje sprzętu, skonsultować się z instruktorami i zapytać, co warto kupić i co jest dla Ciebie zalecane.
Prawie każdy może ćwiczyć kitesurfing. Jest to szybkie i stosunkowo łatwe do nauczenia. Spośród sportów ekstremalnych jest to właściwie najprostszy i najmniej szkodliwy. Wystarczy podstawowa koordynacja ruchowa oraz umiejętność pływania. Dzieci mogą zacząć naukę od 10. roku życia. Wszystko jednak zależy od wagi ciała, koncentracji i koordynacji ruchowej. Nie ma również górnego limitu wieku, który uniemożliwiałby trenowanie kitesurfingu.
Wapno dla dzieci - na co pomaga? Skomentowano w dniu Wapń – znaczenie dla zdrowia
Kolonia - pomysł na idealne wakacje dla dzieci i młodzieży Skomentowano w dniu Ciekawe pomysły na robótki ręczne z makramy – ozdoby i akcesoria
7 porad dla bezpiecznych podróży Skomentowano w dniu Ciekawe pomysły na robótki ręczne z makramy – ozdoby i akcesoria
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach...