Jak znaleźć hobby? Kilka inspiracji na nowe hobby dla Ciebie

Ogród domowy

Jak znaleźć hobby/ foto: canva.com

- Reklama -

Jak znaleźć hobby? Masz dużo wolnego czasu i zastanawiasz się, jak go praktycznie spożytkować? Chciałbyś rozwinąć wachlarz swoich umiejętności i poczuć odrobinę ekscytacji przy pogłębianiu nowej pasji? Hobby to ważny element naszego codziennego życia, pozwala nam znaleźć czas dla siebie i poznać swoje potencjały, a to często wiąże się także z poznaniem nowych osób, które mają podobne zainteresowania co Ty.

Jak znaleźć hobby? Kilka ważnych kroków

Aby znaleźć dla siebie odpowiednie hobby, należy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

 • Czy lubię aktywność na dworze, czy aktywność w domu?
 • Czy chcę realizować swoje hobby samotnie, czy z innymi ludźmi?
 • Preferuję spokojne zajęcia, czy zależy mi na adrenalinie?
 • Czy preferujemy czynności manualne, czy umysłowe?
 • Czy z naszym hobby wiąże się źródło zysku, czy chcemy to robić po prostu dla siebie?
 • Ile pieniędzy mogę zagospodarować na moje hobby?

Po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania, możesz sprecyzować to, w którym kierunku chcesz iść. Poniżej podajemy Tobie kilka rozmaitych pomysłów na spędzanie wolnego czasu.

szydełkowanie
Hobby/ foto: canva.com

Hobby domowe

Jakie pasje można rozwijać w domu? Oto kilka pomysłów!

 • Modelarstwo – to zdaje się nieśmiertelne hobby, które łączy ze sobą pokolenia. Wymaga to bez wątpienia zdolności manualnych, ale nieopisaną satysfakcje daje czas spędzony przy modelarstwie. Modele do sklejania i modele kartonowe nie wychodzą z mody. Sklep modelarski oferuje szereg rozmaitych kolekcji, które możesz samodzielnie sklejać w zależności od Twoich zainteresowań. Czy będą to militaria, kolejki, rozmaite pojazdy naziemne, powietrzne, czy statki – Ty wybierasz!
 • Gotowanie – jeśli będziesz w tym dobry, tę pasję z pewnością docenią Twoi domownicy i przyjaciele, których możesz zapragnąć zapraszać na swoje widowiskowe dania. Jak nauczyć się gotować? Możesz improwizować albo – co zachęcamy na początek – zapisać się na kurs gotowania, ale jeśli nie chcesz przeznaczyć na to hobby zbyt wiele funduszy, możesz uczyć się gotować z książek kulinarnych albo tutoriali na youtube.
 • Pieczenie – to nie to samo, co gotowanie. Pieczenie, to rozmaite słodkości, wypieki, ciasta, rogale – czyli to, co kaloryczne, choć z odpowiednią wiedzą, możesz serwować dietetyczne słodkości.
 • Renowacja mebli – jak oczyścić drewno? Jak nakładać lakier? Co można zrobić ze starymi meblami? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w wielu poradnikach online, ale także na kursach z renowacji mebli i oczywiście z książek. Dzięki temu możesz dać nowe życie dawnym meblom – a przy okazji, nawet na tym zarobić.
 • Zielarstwo – to wspaniałe hobby pomoże Tobie rozwinąć swoją wiedzę z zakresu roślin, które niemal każdego dnia możesz mijać – czy to w parku, czy lesie na polanie – na spacerze. Z rozmaitych ziół, takich jak szałwia, czarny bez, czy pokrzywa możesz przygotować lecznicze napary, ale także pyszne przetwory, soki i nalewki.
 • Zero Waste – chcesz być bardziej eko? Idea Zero Waste wymaga czasu i praktyki – tzn. czasu, ponieważ potrzebna jest odrobina przestrzeni, aby poddać recyklingowi rozmaite opakowania, kartony i inne odpady, które dzięki pomysłowości, mogą służyć i Tobie i planecie. To wspaniały i pożyteczny pomysł na hobby.

Jak znaleźć hobby? Sportowe inspiracje!

Bez wątpienia sport to zdrowie. Jeśli więc potrzebujesz aktywności fizycznej to możesz to śmiało połączyć ze swoim hobby. Jak sportowo spędzać czas?

 • Bieganie – bieganie to bardzo zdrowa dla ciała i jego kondycji aktywność. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, więc warto zaopatrzyć się w odpowiednie buty i początkowo wykonywać niewielkie dystanse. Z czasem, jeśli poczujesz że to jest Twoje hobby, możesz rozwijać swoje możliwości.
 • Jazda na rowerze – zdrowa i rekreacyjna przyjemność, którą możesz praktykować nawet w drodze do pracy. Zamień samochód lub komunikację miejską na rower i przemieszczaj się swobodnie po mieście lub zwiedzaj okolice w wolnej chwili.
 • Taniec – podobno nic tak nie wyzwala emocji, jak taniec. To może być taniec towarzyski, ale także tańce zespołowe – hip hop, taniec współczesny – ale także pole dance, zumba, czy taniec intuicyjny.
 • Sporty zespołowe – jeśli lubisz aktywność z innymi uczestnikami, a przy tym odrobinę rywalizacji, masz ogrom możliwości: piłka nożna, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna i wiele innych!

Kreatywne hobby

Wyżej wymienione pomysły nie przemówiły do Ciebie? Chciałbyś coś bardziej twórczego? Oto kolejne propozycje!

 • Decoupage – to wyklejanie i zdobienie powierzchni drewnianych i plastikowych, jak szkatułki, kartony i opakowania ładnymi wzorami z papieru. To możliwość zmiany wyglądu przedmiotów codziennego użytku.
 • Haftowanie i szydełkowanie– ręcznie lub przy użyciu maszyny do szycia, igła, nitka i rozmaite przybory krawieckie mogą skutecznie Ciebie pochłonąć, a Ty z czasem zaczniesz tworzyć serwetki, chusteczki, a może i nawet szaliki i swetry!
 • Makrama – to specjalna technika przeplatania sznurków w efekcie czego możesz stworzyć np. wiszący kwietnik na doniczkę, ale także rozmaite ozdoby ścienne – i nie tylko.
 • Ogrodnictwo – nie potrzebujesz dużego ogrodu, możesz założyć niewielki ogród na balkonie, a nawet na parapecie. Poradniki znajdziesz w internecie, książkach a także na kursach.
 • Rysowanie, rzeźbienie i malowanie – krótko mówiąc sztuki piękne w dowolnym stylu. Warto zapisać się na kurs, jeśli masz smykałkę do tego typu działań.
 • Majsterkowanie – naprawianie, ulepszanie lub tworzenie czegoś zupełnie nowego z zebranych materiałów, może stać się prawdziwą frajdą! Jeśli lubisz majsterkować, wyposaż swój garaż, piwnice lub specjalne pomieszczenie w domu w odpowiednie narzędzia i możesz działać.

Ponadto możesz zastanowić się nad fotografią, improwizacją teatralną, czy chociażby układaniem puzzli.

Jak znaleźć hobby? Przede wszystkim zastanowić się, co lubimy, jaka sfera życia nas interesuje. Mamy nadzieję, że wśród naszych propozycji znajdziesz coś dla siebie.

Sandra Stempniewska
Sandra Stempniewska
Cześć, nazywam się Sandra Stempniewska i jestem redaktorką portalu scandinavia.com.pl, który powstał z pasji do podróżowania. Moim zdaniem, nic tak nie zmienia i nie otwiera człowieka, jak odkrywanie nowych zakątków świata. Chociaż jestem pasjonatką dalekich wypraw, doceniam kraje europejskie i urokliwe miejsca w Polsce. Każdy kraj posiada swoją unikatową kulturę, architekturę oraz smaki. Kuchnie świata to dla mnie nieodłączny element podróżowania. Na blogu dostarczam Wam sprawdzone wskazówki, jak bezpiecznie podróżować, co warto zobaczyć oraz jakimi środkami transportu najszybciej podróżować. Interesuje mnie również dietetyka oraz marketing internetowy. Mam nadzieję, że spędzicie dobrze czas na scandinavia.com.pl i podzielicie się ze mną, miejscami które Was urzekły!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.