Japonia – jakie lekcje możemy wyciągnąć ze stylu życia Japończyków?

Japonia – jakie lekcje możemy wyciągnąć ze stylu życia Japończyków?

Japonia – jakie lekcje możemy wyciągnąć ze stylu życia Japończyków?

- Reklama -

Japonia to kraj pełen sprzeczności. To miejsce, gdzie technologia jest najbardziej zaawansowana, ale to również miejsce, gdzie starożytne tradycje są nadal bardzo żywe i praktykowane. Jest dziwaczna i czasami absurdalna, z automatami sprzedającymi wszystko, od gorącej zupy po używaną bieliznę. Japonia to kraj bogaty w historię i przyrodę, a jednocześnie jeden z najgęściej zaludnionych krajów na świecie. Jest domem dla ponad 127 milionów ludzi upakowanych na powierzchni o połowę mniejszej od Kalifornii.

Ale być może jedną z rzeczy, których ludzie nie wiedzą o Japonii, jest to, jak bardzo jest ona czysta i bezpieczna. Możesz zostawić swoje rzeczy na ławce na dworcu w Tokio i wrócić po dwóch godzinach, a one nadal tam będą. I nigdy nie zobaczysz żadnych śmieci na ulicach czy w parkach. Pomimo tego, że jest to tak gęsto zaludnione miasto, Tokio mogłoby dać Singapurowi prowadzenie, jeśli chodzi o czystość – możesz chodzić boso bez zastanawiania się, czy nie nadepniesz na gumę do żucia lub inne nieprzyjemne rzeczy, które można znaleźć na ulicach miast na całym świecie.

Japończycy znani są ze swoich rytuałów piękna, sztuki, jedzenia i beztroskiego stylu życia. Jak dowiedziałam się podczas mojej ostatniej podróży do Japonii, Japończycy żyją w znacznie prostszy sposób niż wielu ludzi Zachodu.

Od ich tradycyjnej kuchni po słynny styl makijażu gejszy, oto kilka lekcji z Japonii, których możemy się nauczyć o życiu w sposób przemyślany i z mniejszą ilością.

Żyj prosto w Japonii
Żyj prosto w Japonii

Żyj prosto

Japończycy są mistrzami w życiu z mniejszą ilością. W kraju, w którym przestrzeń jest tak ograniczona, Japończykom udało się maksymalnie wykorzystać swoje małe mieszkania, budując je w górę, a nie na zewnątrz. Opracowali oni pomysłowe rozwiązania w zakresie przechowywania, takie jak ukryte szuflady pod łóżkami i stoły, które składają się, gdy nie są używane. Wszystko jest zaprojektowane tak, aby można było je złożyć lub schować, aby stworzyć więcej przestrzeni. Zagracenie nie istnieje w tym kraju, ponieważ nie ma dla niego miejsca! To powinno być inspiracją dla nas wszystkich – nie potrzebujemy wiele, aby przetrwać, a nawet dobrze prosperować – to tylko rzeczy, które stają nam na drodze. 

Znajdź czas na herbatę (lub kawę). 

Kultura herbaty jest traktowana bardzo poważnie w Japonii, gdzie zwyczajem jest organizowanie ceremonii herbacianych, picie zielonej herbaty matcha w świątyniach lub po prostu delektowanie się gorącą zieloną herbatą, a jednocześnie poświęcenie czasu na relaks i zastanowienie się nad tym, co jest ważne w życiu.

Zaakceptuj zmiany jako część życia

Żyjemy w kulturze, która utożsamia zmiany z postępem – czymś, co należy raczej przyjąć niż się temu przeciwstawić. Ale wabi-sabi przypomina nam, że są chwile, kiedy musimy raczej zaakceptować zmiany niż z nimi walczyć.

Dbaj o swoje rzeczy

Japończycy są bardzo dumni ze swoich rzeczy, dlatego też wielu z nich zobaczysz z prawie nowymi przedmiotami, które wyglądają na ponad 10 lat. Może to być wszystko, od samochodu po mieszkanie. Japończycy opanowali sztukę utrzymywania rzeczy w dobrym stanie przez jak najdłuższy czas. W wielu przypadkach może to być nawet dłużej niż przewidywana żywotność samego przedmiotu!

Dziel się z innymi

Japończycy są bardzo hojni jeśli chodzi o swój czas i zasoby. Lubią dzielić się tym, co mają z innymi i często zapraszają gości na posiłki lub drinki do swojego domu bez żadnej specjalnej okazji. Najczęstszą odpowiedzią po otrzymaniu zaproszenia jest „Dziękuję”.

Bądź uprzejmy i pełen szacunku

Japończycy wierzą, że należy traktować innych tak, jak samemu chciałoby się być traktowanym. Zawsze mówią „proszę” i „dziękuję” do każdego, kogo spotkają, nawet jeśli są to nieznajomi. Nie nawiązują kontaktu wzrokowego z osobami, których dobrze nie znają, ponieważ w ich kulturze jest to uważane za niegrzeczne.

Szanuj swój wiek i starszych

Szanuj swój wiek i starszych. Japończycy szanują swoich starszych i dają im pierwszeństwo, jeśli chodzi o miejsca siedzące w pociągach i autobusach. Kłaniają się również w dół, aby okazać szacunek dla ich wieku i mądrości.

Zwolnij, nie ma potrzeby się spieszyć
Zwolnij, nie ma potrzeby się spieszyć

Zwolnij, nie ma potrzeby się spieszyć

W całej swojej kulturze Japończycy zdają się nie spieszyć ze wszystkim. Przewidują problemy, zanim one wystąpią i starają się im zapobiegać. Nie spieszą się przez życie i nie próbują robić rzeczy szybko. Jest to szczególnie prawdziwe w ich kulturze biznesowej, gdzie każdy krok interakcji lub projektu jest postrzegany jako tak samo ważny jak poprzedni.

Nie bój się wyróżniać z tłumu

Podczas gdy japońska kultura często celebruje konformizm w praktyce, daje również ludziom dużą swobodę w wyrażaniu siebie poprzez ich hobby lub obszary zainteresowań. Dało to początek niewiarygodnie zróżnicowanym subkulturom i kwitnącej scenie twórczej – od anime i mangi po galerie sztuki i festiwale muzyczne.

Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.