Mleko w Polsce rekordowo drogie. Ile kosztuje mleko w 2024 roku?

Mleko w Polsce rekordowo drogie. Ile kosztuje mleko w 2022 roku?

Mleko w Polsce rekordowo drogie. Ile kosztuje mleko w 2022 roku?

- Reklama -

Rośnie cena mleka w Polsce. W listopadzie średnia cena mleka surowego na polskim rynku wzrosła o 6% do rekordowego poziomu 173,64 zł / 100l. W listopadzie 2019 r. producenci mleka w naszym kraju uzyskali najwyższy poziom cen od momentu rozpoczęcia sprzedaży swoich produktów na aukcjach. Poprzedni wysoki poziom odnotowano w grudniu 2013 r., kiedy to średnia cena hurtowa wyniosła 153,93 zł/100 l. W maju br. po raz pierwszy od trzech lat przekroczyła 170 zł/100 l. W tym czasie osiągnęła 171,25 zł/100l, a następnie we wrześniu spadła poniżej 160 zł/100l .

Obecnie cena mleka surowego jest o 12,8% wyższa niż we wrześniu (149 zł/100 l). Warto zaznaczyć, że w najbliższym czasie nie ma powodów, aby spodziewać się spadku cen mleka. Główny Urząd Statystyczny zauważa, że w tym roku gracze rynkowi odnotują najlepsze wyniki finansowe od 2010 roku, kiedy to wprowadzono sprzedaż mleka na aukcjach. Oznacza to, że producenci będą mogli uzyskać ceny rynkowe swoich produktów zbliżone do kosztów produkcji.

Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego w latach 2019 i 2020 średnie ceny hurtowe surowego mleka krowiego na polskim rynku wzrosną odpowiednio o 6,2 proc. i 5,4 proc. W 2021 rozrośnie o 5,6% i 3,8% w 2022 roku.

Zgodnie z obecnymi tendencjami rynkowymi, średnia cena mleka surowego na rynku krajowym może osiągnąć 175 zł/100 l w 2020 r. i 178 zł/100 l w 2021 r. Warto zaznaczyć, że są to jedynie prognozy uwzględniające obecne warunki rynkowe. Nie oznacza to jednak, że ceny będą automatycznie rosły co roku. Według analityków, w ciągu kilku lat polscy producenci mleka mogliby dostarczać swoje produkty co najmniej o 20-30% taniej niż obecnie ze względu na rosnącą konkurencję na unijnym rynku mleka (gdzie Polska sprzedaje większość swojej produkcji). Poprawiłoby to znacznie perspektywy rozwoju branży mleczarskiej, gdyż podobnie dobre wyniki osiągane w ostatnim czasie przez naszą rolników nie mogła się powtórzyć. Wynika to z faktu, że polski rynek mleka może stopniowo tracić rolę eksportera netto (od 1 stycznia stał się importerem netto). Powodem jest to, że w związku z rosnącym popytem na produkty mleczarskie w UE, ceny mleka surowego rosną tam w coraz szybszym tempie. W tym samym czasie ich cena na rynkach światowych pozostaje stabilna lub nadal spada, jeśli weźmiemy pod uwagę prognozy globalne.

Równie mało opłacalny może okazać się eksport polskich serów i innych produktów wytwarzanych na bazie mleka. Obecnie, ze względu na wysokie cła importowe nakładane przez Rosję, Kazachstan i Białoruś, Polska nie ma większych szans na ich eksport do tych krajów. Jednak mimo to ponad 36% produkcji rolnej trafia za granicę.

Ceny mleka w Polsce w 2020 r
Ceny mleka w Polsce w 2020 r

Ceny mleka w Polsce w 2024 r

Latem tego roku przedstawiciel Komisji Europejskiej stwierdził, że w związku z podwyżkami podatków i innymi zmianami wprowadzonymi przez polskie władze, VAT na mleko będzie musiał zostać podniesiony z 0% do 23% W rezultacie, według niektórych prognoz, może to obniżyć ceny dla konsumentów o 1-2 eurocenty na litrze, ale jednocześnie zwiększyć koszty dla drobnych rolników o około 70 euro na 1000 litrów. Dodatkowo istnieje ryzyko, że w przyszłym roku producenci mleka mogą spotkać się z nieoczekiwanym wzrostem kosztów środków produkcji w związku ze wzrostem poziomu cen zbóż i energii wykorzystywanej w procesach produkcyjnych (z powodu niskich plonów w rolnictwie).

Ceny mleka w 2021 r
Ceny mleka w 2021 r

Ceny mleka w 2024 r

Jeśli spojrzymy na wykresach widzimy, że w latach 2013-2024 średnia cena mleka surowego na polskim rynku wzrosła o prawie 16%. Oznacza to, że dzisiejsze 170 zł/100 l może w ciągu najbliższych kilku lat zbliżyć się do 200-210 zł/100 l. Bo choć ceny te są wyższe niż w większości krajów UE, to wielu europejskich producentów mleka również korzysta z rosnącego popytu na produkty mleczarskie.

Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.