Ile wynoszą podatki od nieruchomości i w jakich przypadkach się je płaci?

- Reklama -

Podatek od nieruchomości to jeden z większych wydatków rodzinnych w skali roku. Płaci się go nie tylko w przypadku domu, ale nawet działki czy garażu. W niektórych sytuacjach z kolei właściciel nie zapłaci nawet złotówki. Bardzo istotny jest przykładowo rodzaj działalności, jaką prowadzi się na danej działce. Od czego zależy podatek od nieruchomości i ile płaci się za poszczególne jej składowe?

Kiedy płaci się podatki od nieruchomości? 

Ministerstwo Finansów określa trzy przypadki, kiedy płaci się za swoją nieruchomość. Pierwszym są grunty, z wyjątkiem jednak terenów rolniczych lub lasów. To duże ułatwienie dla rolników, którzy nie są obciążeni opłatami, co byłoby dla nich ciężkie w przypadku tak wielkich powierzchni. W każdym niemal przypadku płaci się za budynki – nie ważne czy to wielki dom, czy mały garaż. W tej sytuacji istnieje jednak parę wyjątków np. gdy altana w Rodzinnych Ogrodach Działkowych nie przekracza powierzchniowo 35 m². W trzecim przypadku płaci się mieszkanie lub lokal użytkowy, które są wyodrębnione prawnie – inaczej mówiąc, mają księgę wieczystą. 

Ile wynoszą podatki od nieruchomości i w jakich przypadkach się je płaci?
Ile wynoszą podatki od nieruchomości i w jakich przypadkach się je płaci?

Kto jest zobowiązany płacić podatki? 

Podatek w prawie każdym przypadku musi zapłacić właściciel nieruchomości lub danego obiektu. Istnieją też posiadacze samoistni, którzy używają danej działki, ale formalnie nie należy ona do nich. Prawowity właściciel może po prostu wynajmować ją na dany okres czasu. O płaceniu muszą pamiętać również użytkownicy wieczyści danych gruntów, kiedy są one własnością publiczną (czyli należą do samorządów lub państwa). Posiadać mienie lokalne można na podstawie specjalnej umowy, mogą to być przykładowo najemcy gminnych lokali użytkowych. Oni też mają obowiązek płacić podatek.  

W jakich przypadkach nie płaci się podatku? 

Istnieje parę wyjątków, kiedy podatek nie obowiązuje i zależy najczęściej od konkretnej działalności na terenie. Zazwyczaj nie można wtedy prowadzić działalności gospodarczej. Wyjątkami są jednak przykładowo działalność leśna lub rybacka. To samo w przypadku działalności rolniczej. Podchodzą pod to nie tylko tereny orne, ale również szklarnie, pasieki czy hodowle zwierząt, które są przeznaczone na futra. 

Nie płaci się również za budynki, które są wpisane do rejestru zabytków. Dotyczy to też wszelkich użytków ekologicznych, a także terenów zadrzewionych oraz zakrzewionych. Nie płacą też właściciele działek przyzagrodowych, którzy należą do rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Tutaj jednak trzeba zaznaczyć, że trzeba spełnić jeden z dodatkowych warunków, pod który podchodzi bycie emerytem lub osobą z niepełnosprawnością. W niektórych przypadkach nie płacą również właściciele ogrodów działkowych, najczęściej jeśli działka nie przekracza 35 m².

Ile wynoszą podatki od nieruchomości? 

Ceny podatków od nieruchomości lubią się zmieniać. Ich maksymalną wartość określa Minister FinansówGmina we własnym zakresie indywidualnie ustala płatność na swoim obszarze. Najlepiej sprawdzić je odwiedzając urząd lokalny lub sprawdzając stronę internetową. Przykładowa opłata za grunt, gdzie prowadzi się działalność gospodarczą wynosi niecałą złotówkę za m². W przypadku obiektów wodnych z kolei płaci się od kolejnego hektara, a cena wyniesie około 5 złotych.

Budynek lub części mieszkalne to około 85 groszy od metra kwadratowego. Cena znacząco wzrasta w przypadku prowadzenia w nim działalności gospodarczej i może wynieść nawet 20 zł za m². Spada z kolei, jeśli w danym budynku prowadzona jest działalność pożytku publicznego i wynosi około 8 zł. Trzeba też zaznaczyć, że jeżeli podatek jest niższy niż 8,35 złotego za całość – rachunku nie otrzymuje się o ogóle i jest się zwolnionym z opłat. 

Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.