// Uprawa kopru - w gruncie, pod osłonami, a może w doniczkach?

Uprawa kopru – w gruncie, pod osłonami, a może w doniczkach?

- Reklama -

Koper ogrodowy to roślina stosowana powszechnie w wielu daniach. Świetnie sprawdza się zarówno jako surowy dodatek do sałatek, i innych dań na zimno, ale również jako urozmaicenie dań ciepłych. Dlatego też warto założyć własną domową uprawę kopru. W jaki sposób go uprawiać? Czy lepiej zdecydować się na uprawę w gruncie, pod osłonami, czy w pojemnikach? O jakich wskazówkach pielęgnacyjnych warto pamiętać? Kwestie te zostaną omówione w niniejszym artykule.

Uprawa kopru w gruncie 

Sianie kopru w gruncie to jedna z lepszych opcji, co nie oznacza oczywiście, że jego uprawa pod osłonami, czy w pojemnikach nie będzie owocna. Dlaczego jest to pozytywne rozwiązanie? Dlatego, że koper wytwarza substancje, które usprawniają uprawę roślin posadzonych w jego sąsiedztwie. Siać go można już od połowy kwietnia do sierpnia, a także od połowy października do grudnia, co oznacza, że jest on jednym z warzyw, które można zasadzić praktycznie przez cały rok. Nasiona kopru są płaskie i podłużne i należy siać je bezpośrednio do gruntu, w miejscach na ogół dobrze nasłonecznionych. W jaki sposób go siać? Można to robić jednakowo w rzędach, a także losowo, siejąc go obok innych roślin, np. ogórków. Warto pamiętać, aby powtarzać sianie co kilka tygodni, aby zapewnić sobie obfite i stałe plony. Gleba, w której zostanie on posadzony, nie musi charakteryzować się żadnymi szczególnymi wymaganiami. Należy oczywiście pamiętać, aby glebę użyźniać i dbać o eliminowanie chwastów. Plantacje warto nawadniać w okresach suszy.

Uprawa kopru - w gruncie, pod osłonami, a może w doniczkach?
Uprawa kopru – w gruncie, pod osłonami, a może w doniczkach?

Uprawa kopru pod osłonami

Koper uprawiać można także pod osłonami. Wymagania rośliny pozostają takie same, jak w przypadku siewu do gruntu. Można w tym celu wybrać tunele foliowe, a także mini tunele foliowe. Warto pamiętać o zastosowaniu osłon o odpowiedniej wysokości, aby umożliwić koprowi prawidłowy wzrost, a jak wiadomo, jest to warzywo rosnące intensywnie wzwyż. Stosowanie osłon może również ochronić koper przed ewentualnymi przymrozkami, których on nie toleruje. Osłony zapewniają roślinom także skuteczną ochronę przed silnymi wiatrami.

Uprawa kopru w pojemnikach

Sianie kopru możliwe jest również w pojemnikach w domowym zaciszu. To rozwiązanie sprawdzi się świetnie u osób, które nie posiadają własnego ogrodu, czy pola, na którym koper można by posadzić. O czym warto pamiętać w uprawie kopru w doniczkach? Przede wszystkim istotny jest wybór odpowiednich pojemników. Najlepiej zakupić donice ceramiczne, albo wykonane z gliny. Nie poleca się stosowania pojemników metalowych ze względu na potencjalne ryzyko zgnicia rośliny. Pojemnik na koper musi mieć przynajmniej 10 cm średnicy. Stanowisko na koper w pojemniku powinno być słoneczne i chronić go przed wiatrem. Jeśli chodzi o podlewanie – hodując koper w doniczkach, należy podlewać go regularnie i nie dopuszczać do przesuszania jego gleby. W słoneczne i ciepłe dni warto podlewać go nawet 2 razy dziennie i zraszać go. Omawiając warunki glebowe, warto wspomnieć, że najlepszy będzie wybór ziemi wapienną, albo próchniczą, czyli żyzną i zarazem dobrze przepuszczalną. Koper uprawiany w pojemnikach, rzadko kiedy jest atakowany przez szkodniki, jest to roślina odporna. Kiedy zbierać koper? Można to robić już przed zawiązaniem się kwiatów.

Jak widać, uprawa kopru nie jest skomplikowana i z powodzeniem można go hodować w gruncie, jak i pod osłonami, czy w pojemnikach. Warto zdecydować się na jego uprawę, która nie jest wymagająca. Koper szybko wzrasta, usprawnia uprawę innych roślin hodowanych w jego pobliżu, a także jest odporny na wszelkie choroby i szkodniki.

Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.