Wiosenne opryski drzew i krzewów owocowych

O wiosennych opryskach drzew i krzewów owocowych powinniśmy pomyśleć już na przedwiośniu. To właśnie wtedy wykonuje się najważniejsze rodzaje oprysków drzew i krzewów owocowych.

One zapobiegną w przyszłości rozwojowi groźnych chorób, a także chronią przed pojawianiem się szkodników, które mogłyby znacząco uszkodzić roślinę w okresie wegetacyjnym. Jakie więc wiosenne opryski są najbardziej istotne? Odpowiedź na to pytanie (i na inne!) znajdziecie w poniższym artykule. 

Czas: słowo o tym, kiedy wykonywać opryski

Opryski wiosenne drzew zaczynamy bardzo wcześnie, bo już pod koniec lutego. Poszczególne opryski i czas, kiedy zostaną wykonane, należy dostosować do warunków panujących na zewnątrz, a także do fazy rozwoju określonego drzewa. Dlaczego? Opryski wykonane zbyt późno lub zbyt wcześnie nie będą skuteczne. Powinno nam bowiem zależeć na tym, by oprysk drzewek nastąpił wtedy, kiedy patogeny wnikają do tkanek roślin. Dlatego warto obserwować pąki, liście i kwiaty drzewek. Pierwsze opryski drzew na wiosnę należy przeprowadzić przed otwarciem pąków liściowych, a kolejne w kolejnych fazach rozwoju liści, przed otwarciem pąków kwiatowych.

Termin oprysku może być ustalony precyzyjnie jedynie wtedy, kiedy w dostateczny sposób obserwujemy rośliny i procesy, które w nich zachodzą. Należy jednak pamiętać, że słowo „precyzja” nie oznacza bynajmniej wyznaczenia odpowiedniego dnia w kalendarzu. Każdy rok jest inny, dlatego bez obserwacji nie da się tego zrobić.

Wiosenne opryski drzew i krzewów owocowych
Wiosenne opryski drzew i krzewów owocowych

Wykonywanie oprysków wiosennych: kwestie techniczne

Wiosenne opryski to kwestia dokładności. Często trzeba opryskać preparatem całe drzewo: od nasady aż po ostatnie pędy w koronie drzewa. W niektórych przypadkach ciecz musi spływać z gałązek i pędów (olejowanie przeciwko szkodnikom), czasem wystarczy spryskać tylko punktowo określone partie drzewa (opryski miedzianem) i uważać, aby preparat nie skapywał. Opryski należy przeprowadzać w dzień, kiedy nie ma wiatru, gdy jest ciepło i pochmurnie, ale nie deszczowo. Pryskanie w pełnym słońcu nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż pędy mogą ulec poparzeniu. Pryskanie w deszcz natomiast jest nieefektywne, gdyż środek może zostać spłukany przez deszcz.

Temperatura powietrza również jest istotna podczas wykonywania oprysków. Zbyt niska temperatura to równie niska wydajność preparatów, z których korzystamy. Warto czytać etykiety i stosować się do nich, aby określony preparat działał jak najlepiej.

Kolejność: które drzewka najpierw?

Środki, którymi będziemy pryskać rośliny, należy wybierać w odpowiedni sposób, muszą one bowiem być gotowe do użytku wtedy, kiedy zacznie się termin oprysków. Preparat musi być również dostosowany do gatunku opryskiwanej rośliny, a także choroby bądź szkodnika, które będziemy z jego pomocą zwalczać.

Pierwsze w kolejności: stosowanie preparatów olejowych

Opryski zaczynamy od używania preparatów olejowych, które zwalczają szkodniki, na przykład zimowe jaja przędziorka owocowca czy misecznika śliwowego, a także mszyce zimujące na roślinach. Termin tych oprysków to końcówka lutego, ale najlepszym miesiącem jest marzec.

Opryski drzew pestkowych

Kiedy pąki nabrzmiewają, pryskamy brzoskwinie, morele, wiśnie, czereśnie, a także śliwy. Na początku kwitnienia, kiedy pąk kwiatowy ma białą barwę, opryskujemy śliwy, czereśnie oraz wiśnie, aby zabezpieczyć je przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych. Oprysk możemy zrobić również z naturalnych składników. Wywar ze skrzypu polnego to dobre rozwiązanie.

Opryski gruszy i jabłoni

Oprysk jabłoni wykonujemy w czasie przed pękaniem pąków liściowych, by uchronić roślinę przed kwieciakiem jabłkowcem. Przed mączniakiem uchronić nas natomiast może naturalny wyciąg z krwawnika lub ze skrzypu polnego. Groźna choroba jabłoni to tak zwany parch jabłoni. Opryski przeciw tej chorobie wykonujemy w okresie ukazywania się liści lub kiedy nastąpi czas zielonego pąka kwiatowego. Kiedy nastąpi faza zielonego i różowego pąka, jabłonie spryskujemy przeciwko mszycom, przędziorkom, gąsienicom motyli, ale również przeciwko owocnicy jabłkowej.

Opryski drzew na wiosnę należy kontynuować w okresie, w którym drzewa kwitną. Wtedy to spryskujemy jabłonie i grusze przeciwko parchowi, jabłonie chronimy opryskami przeciwko mączniakowi, a śliwy, wiśnie oraz czereśnie bronimy przed rakiem bakteryjnym. Jeśli stosowaliśmy określone preparaty przeciwko tym chorobom wcześniej, to teraz również z nich korzystamy.

Podsumowanie

Ten artykuł pozwoli na zapoznanie się z tematyką oprysków wiosennych i zawsze będzie pozostawał wskazówką w dokonywaniu oprysków. Nie muszą być one trudne i skomplikowane, wystarczy jedynie stosować się do wskazówek wymienionych powyżej. Powodzenia!

Sprawdź także: Porównanie płytek granitowych z innymi materiałami wykończeniowymi

Źródła:

  1. Fruit Tree and Shrub Pest Management – John A. Weiland
  2. The Complete Guide to Fruit Tree Care – David J. R. Brown
  3. Organic Pest Control for Fruit Trees – Sandra E. Lee
  4. Spring Care for Fruit Trees and Shrubs – Peter J. Martin
  5. Pest and Disease Management in Fruit Crops – Michael C. S. Green
Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!

Comments are closed.