Norwegia – kraina fiordów, sportów zimowych… ale i drogiego piwa. Krótka podróż pod skandynawskim kraju!

- Reklama -

Gdy myślę Norwegia, przed oczyma przewijają mi się szafirowe fiordy, wrzynające się głęboko w skalisty ląd oraz szmaragdowe zorze polarne, urzekające swą tajemniczością umysł zafascynowanego obserwatora. Podczas, gdy w Polsce ( parafrazując tekst Maryli Rodowicz ) Dziś prawdziwej zimy już nie ma, w tym najdalej wysuniętym na północ europejskim kraju, białego puchu jest pod dostatkiem. Cudownie ośnieżone lasy, góry a także zamarznięte jeziora, przywołują mimowolnie obraz Świętego Mikołaja. Ten Białobrody mieszkaniec Finlandii, gdyby tylko chciał udać się teraz w podróż swoim zaprzęgiem w renifery, nie ma tak znowu daleko do norweskiego sąsiada. Raptem jakieś niecałe czterysta kilometrów. Co to za odległość dla magicznego posłańca, który w jedną tylko noc potrafi objechać cały świat ? Królestwo Norwegii, gdyż tak brzmi urzędnicza nazwa skandynawskiego kraju, to nie tylko jednak przepiękne bajkowe krajobrazy, łosoś czy tran.

Każdy kibic sportów zimowych, kojarzy takie imiona i nazwiska jak Marit Bjørgen , Anders Jacobsen. Zwłaszcza biegaczka narciarska potrafiła napsuć sporo krwi polskim fanom, rywalizując z naszą znakomitą Justyną Kowalczyk. Gauldal Express jak mówią na swoją sportsmenkę Norwegowie i jej astma a właściwie lekki, którymi ją leczyła na zawsze już będą kwestią sporną. Czy zawdzięcza swój sukces „medycznemu dopingowi” ? To już pewnie pozostanie tajemnicą.

Norwegia - kraina fiordów, sportów zimowych... ale i drogiego piwa. Krótka podróż pod skandynawskim kraju!
Norwegia – kraina fiordów, sportów zimowych… ale i drogiego piwa. Krótka podróż pod skandynawskim kraju!

Pisząc o sportach zimowych wypada wspomnieć również o skokach narciarskich. Miejscem, gdzie narodziła się ta właśnie dyscyplina, jak i inne zimowe konkurencje klasyczne jest oczywiście Norwegia. Panujące w niej warunki oraz klimat są wręcz stworzone do ich uprawiania. Od lat zresztą reprezentacja tego nordyckiego kraju, dominuje na wszystkich Zimowych Igrzyska Olimpijskich. Zdobyli łącznie 329 złotych, srebrnych i brązowych krążków. Z tą fenomenalną liczbą, niepodzielnie panują w klasyfikacji medalowej wszech czasów. Dla porównania Polska jest na dwudziesty trzecim miejscu. Trochę pracy przed nami, aby dogonić lidera.

Skoro już mowa o Polakach, ciekawostką jest, że stanowią drugą co do wielkości grupę etniczną w Królestwie Norwegii. Jest ich prawie sto tysięcy. Nie powinien dziwić fakt,ze nasi rodacy tak licznie osiedlają się w północnym państwie Półwyspu Skandynawskiego. Podczas gdy średnia krajowa w III RP wynosiła w 2019 roku trzy i pół tysiąca, to w Oslo w przeliczeniu na złotówki można było zarobić nawet osiemnaście tysięcy złotych, to kolosalna różnica.

Aksla Viewpoint, Ålesund, Norway
Aksla Viewpoint, Ålesund, Norway

Oczywiście zarobki są adekwatne do kosztów utrzymania. Nie jest tajemnicą, że wszystkie kraje nordyckie są jednymi z najdroższych miejsc do życia na starym kontynencie. Prym wiedzie tutaj stolica, czyli wspominane wcześniej Oslo. Za piwo w jednej z tutejszych knajp, trzeba zapłacić około 80-90 koron norweskich, co daje nam kwotę ponad czterdziestu złotych.

Gdyby jednak pomimo tak wysokich cen, ktoś jednak zdecydował się na zakup puszki złocistego trunku, musi pamiętać o obowiązującym zakazie jego spożywania w miejscach publicznych. Norwegowie są bardzo wyczuleni na tym punkcie. Możemy się również zdziwić, jeżeli w dni powszednie po godzinie 20:00, będziemy chcieli dokupić kolejną porcję procentowego napoju. Nie damy rady, gdyż najzwyczajniej w świecie, jest to zabronione. W sobotę mamy jeszcze mniej czasu. Bo tylko do godziny 18:00. Koszmar każdego studenta. Nie dziwi, zatem fakt, że turyści wybierając się na zagraniczną wycieczkę do stolicy, zaopatrują się we własny alkoholowy prowiant. Muszą jednak pamiętać o limitach celnych. Za przekroczenie dopuszczalnej ilości grożą poważne konsekwencje nie tylko finansowe ale również i prawne. Z aresztem włącznie.

Chociaż akurat w przypadku wizyty w zakładzie karnym, każdy zesłaniec będzie wyjątkowo mile zaskoczony. Bowiem więźnia w Norwegii są w porównaniu choćby do warszawskiej Białołęki czy wielkopolskich Wronek obiektami niezmiernie luksusowymi. Skazani zostają zakwaterowani w przytulnie urządzonych, przestronnych celach. Mają dostęp do biblioteki, siłowni a niekiedy nawet do małej sali kinowej. Pomimo takich udogodnień potrafią, znaleźć się więźniowie narzekający na takie warunki. Choćby niejaki Anders Breivik, który skarżył się na cenzurowanie swojej poczty oraz niesmaczne jedzenie z mikrofalówki.

Ten masowy morderca i skrajny ekstremista, który z zimną krwią 22 lipca 2011 dokonał dwóch zamachów terrorystycznych w Oslo i na wyspie Utoya. Zginęło w nich łącznie 77 osób. Głównie młodzi ludzie. Ta tragedia na zawsze pozostanie czarną kartą na śnieżnobiałej historii Norwegii.

Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!
- Reklama -

1 Comment

  1. traveler pisze:

    Pięknie ale za zimno!