Dieta cukrzycowa, to dieta przeznaczona dla osób chorujących na cukrzycę. Sposób żywienia jest bardzo istotny, aby pacjent mógł cieszyć się komfortowym zdrowiem. Leczenie farmakologiczne jest niezbędne, ale sposób odżywiania i aktywność ruchowa dodatkowo korzystnie wpływają na poziom glukozy w organizmie. Przestrzeganie wszelkich zasad jest kluczem do utrzymania zdrowia – odpowiednia dieta jest ważnym tego elementem.
Spis treści:
ToggleDieta cukrzycowa jest zalecana wszystkim chorym na cukrzycę, dwie najbardziej podstawowe typy cukrzycy, co:
Celem stosowania diety cukrzycowej jest zapobieganie wystąpieniu możliwych powikłań choroby, w tym m.in.: stopy cukrzycowej, nefropatii, retinopatii. W przypadku cukrzycy typu II, bardzo ważne jest zmniejszenie masy ciała, jeśli występuje nadwaga. Jedną z zasad zdrowej diety cukrzycowej jest systematyczność, a zatem regularne spożywanie 5 posiłków, z odstępami 3-4 godzinnymi. Nie należy podjadać między posiłkami. Należy także przestrzegać zasad związanych z tym, co może jeść osoba z cukrzycą, a czego powinna unikać.
Indeks glikemiczny to klasyfikacja żywności na podstawie wpływu na poziom glukozy we krwi po spożyciu danego produktu. Nie chodzi tylko o to, co jemy – ale też w jaki sposób jemy. To znaczy, że obróbka ma znaczny wpływ na poziom indeksu glikemicznego, np.: surowa marchewka ma niski indeks glikemiczny, zaś gotowana – duży. Ważne jest zatem, aby zapoznać się z indeksem glikemicznym i sprawdzić wartości każdego produktu. Przykładowo, niski IG to produkty mieszczące się w przedziale od 0 do 40 IG. Średni IG wynosi 50-70, a w tym zawarte są takie produkty, jak lody, banany, czy spaghetti. Wysoki IG wynosi od 70 do 100, a produkty zawierające wysoki wskaźnik IG to m.in.: białe pieczywo, gofry, frytki, krakersy, arbuz.
Co zatem można spożywać podczas diety cukrzycowej, a czego unikać? Sprawdźmy!
Jakich produktów należy bezwzględnie unikać podczas stosowania diety cukrzycowej?
Cukrzyca ciążowa, objawia się u pacjentki, w momencie, kiedy w ciążę zachodzi kobieta chorująca na cukrzycę lub gdy pierwsze zaburzenia glikemii są diagnozowane w czasie ciąży. Podstawowym zaleceniem w tym przypadku jest stosowanie diety cukrzycowej, która będzie miała na celu normalizację glikemii. Pacjentka w ciąży, u której zdiagnozowano cukrzycę, powinna być pod ścisłą opieką lekarza i dietetyka, którzy odpowiednio dobiorą dietę pod zdrowie matki i dziecka.
Dieta cukrzycowa nie musi być nudną dietą, a przy odpowiednim podejściu, jest szansa na urozmaicone posiłki. Sprawdźmy, przykładowy jadłospis:
Cukrzyca, choć niesie ze sobą pewne ograniczenia, jednak przy świadomym i systematycznym stosowaniu się zaleceń, może pozostać w cieniu i nie rozwijać się. Leczenie farmakologiczne, aktywność fizyczna, zdrowia dieta, to wszystko wpływa na poprawę zdrowia pacjenta. Warto zatem podejść świadomie do diety cukrzycowej, aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem.
Sprawdź inną naszą dietę zdrowotną:
Dieta lekkostrawna – co jeść, porady, jadłospis – Scandinavia – czasopismo online
Kiedy docieplanie budynków ma sens? Sprawdź teraz na portalu! Skomentowano w dniu Okna tarasowe – dopasuj modele do swojej przestrzeni
Jak nowocześnie udekorować pokój? Sprawdź teraz! Skomentowano w dniu Okna tarasowe – dopasuj modele do swojej przestrzeni
Powiększone migdały? Czy to groźne? Skomentowano w dniu Badania prenatalne – na czym polegają?
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach...