Lipiec to czas, w którym Twój ogród nabiera pięknych, letnich kolorów. Na ten najgorętszy miesiąc w roku przypada szczytowy okres kwitnienia kwiatów, a na grządkach, krzewach i drzewach pojawiają się wyczekiwanie plony. Wysokie temperatury sprawiają, że rośliny wymagają szczególnego traktowania. Dowiedz się, co zrobić, aby przez całe lato cieszyć się pięknym ogrodem.
Spis treści:
ToggleWarunki pogodowe wymagają od nas odpowiedniego nawadniania ogrodu warzywnego. Szczególnie dużo wody potrzebują warzywa korzeniowe, kapustne, dyniowate oraz fasola. Prace uprawne w zasadzie nie różnią się od tych wykonywanych w czerwcu. Należy pamiętać o regularnym motyczeniu i pieleniu.
W tym miesiącu wysiewamy m.in rzodkiewkę, kalarepę, szpinak, sałatę, a także zimowe odmiany endywii i rzepę jadalną. Nie zapomnijmy o wyłamaniu pędów wyrastających właśnie teraz w kątach liści pomidorów. Warzywa te potrzebują dużej ilości potasu i azotu, który należy dostarczyć wraz z nawozem. Dzięki niemu będziemy cieszyć się wyjątkowym smakiem swoich zbiorów. Należy zrywać je przy samej szypułce, wstrzymując ten sposób wzrost łodyg i wpływając na dojrzewanie pozostałych pomidorów. Cebulę perłową wyjmujemy z ziemi i pozostawiamy do wysuszenia. Jest to także odpowiedni moment na zebranie i suszenie ziół. Jeśli w swoim ogrodzie warzywnym posiadamy rośliny dyniowate powinniśmy obserwować je pod kątem występowania mączniaka rzekomego. Ta choroba grzybowa najczęściej atakuje liście, na których pojawiają się nieregularne plamy.
Lipiec to czas zbioru owoców jagodowych. Porzeczki warto przetrzymać do ostatniej chwili, dzięki czemu zawartość cukru w owocach znacznie wzrośnie. Zbieramy także maliny, których odpowiednie podlewanie pozytywnie wpływa na plony. Jeśli drzewa są gęsto obwieszone ciężkimi owocami warto zadbać o ich podporę, dzięki czemu unikniemy łamania się gałęzi. Pamiętajmy o tym w przypadku jabłoni, śliwy czy gruszy. Młode sadzonki uwielbianych przez nas truskawek przycinamy wraz z pozbyciem się rozłóg, a 3 letnie okazy usuwamy całkowicie. Lipiec to także czas w którym cieszymy się agrestem, rabarbarem oraz wiśniami i czereśniami, w przypadku których należy przyciąć drzewa zaraz po zakończeniu owocowania.
Nadeszła pora na szczepienie róż i bzu. Ze wszystkich krzewów różanych należy usunąć zwiędłe kwiaty. Lipiec to ostatnia chwila na wysiewanie roślin dwuletnich takich jak stokrotki, goździki brodate, bratki i malwy. Wysiewamy byliny, a wśród nich orliki, łubiny oraz gipsówki. Można także postawić na gatunki kwiatów jednorocznych np. nagietki, ślazówki i nemezje. Należy oczyścić wykopane i podsuszone cebule tulipanów, hiacyntów, narcyzów i innych bylin wiosennych, a następnie ułożyć je w cienistym miejscu np. w drewnianych skrzynkach.
Jeśli chcemy przedłużyć kwitnienie rośliny sezonowych nie zapomnijmy o usunięciu przekwitłych kwiatów. W tym miesiącu zakwitną m.in lilie, dzwonki, malwy, lawenda, liliowce, powoje oraz zachwycająca wyjątkowym zapachem maciejka. Wśród krzewów natomiast róże, hortensje, tawuła japońska oraz pięciorniki.
Pamiętajmy o regularnym koszeniu trawnika, który wymaga obfitego podlewania szczególnie w czasie suszy. Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub wieczorem. W czasie wakacyjnych wyjazdów z pewnością przyda się automatyczny system nawadniania. Ściętą trawę warto wykorzystać wyrzucając ją na kompost. Usuwamy rośliny takie jak mikołajki, mniszki i stokrotki. Nawożenie zahamuje wzrost uporczywych chwastów oraz mchu.
Lipiec w ogrodzie to wyjątkowo wymagający miesiąc. Na szczęście ciężką pracę wynagradza widok pięknego i zadbanego roślinnego raju. Nic tak nie cieszy jak słodycz wyhodowanych przez siebie owoców w samym środku lata, a przepiękne kwiaty wabiące swoją wonią owady umilą nam każdy wieczór spędzony na świeżym powietrzu.
Sprawdź także: Porównanie płytek granitowych z innymi materiałami wykończeniowymi
Wapno dla dzieci - na co pomaga? Skomentowano w dniu Wapń – znaczenie dla zdrowia
Kolonia - pomysł na idealne wakacje dla dzieci i młodzieży Skomentowano w dniu Ciekawe pomysły na robótki ręczne z makramy – ozdoby i akcesoria
7 porad dla bezpiecznych podróży Skomentowano w dniu Ciekawe pomysły na robótki ręczne z makramy – ozdoby i akcesoria
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach...