Jak zadbać o ogród w lipcu?

- Reklama -

Lipiec to czas, w którym Twój ogród nabiera pięknych, letnich kolorów. Na ten najgorętszy miesiąc w roku przypada szczytowy okres kwitnienia kwiatów, a na grządkach, krzewach i drzewach pojawiają się wyczekiwanie plony. Wysokie temperatury sprawiają, że rośliny wymagają szczególnego traktowania. Dowiedz się, co zrobić, aby przez całe lato cieszyć się pięknym ogrodem.

Jak zadbać o ogród w lipcu?

Ogród warzywny

Warunki pogodowe wymagają od nas odpowiedniego nawadniania ogrodu warzywnego. Szczególnie dużo wody potrzebują warzywa korzeniowe, kapustne, dyniowate oraz fasola. Prace uprawne w zasadzie nie różnią się od tych wykonywanych w czerwcu. Należy pamiętać o regularnym motyczeniu i pieleniu. 

W tym miesiącu wysiewamy m.in rzodkiewkę, kalarepę, szpinak, sałatę, a także zimowe odmiany endywii i rzepę jadalną. Nie zapomnijmy o wyłamaniu pędów wyrastających właśnie teraz w kątach liści pomidorów. Warzywa te potrzebują dużej ilości potasu i azotu, który należy dostarczyć wraz z nawozem. Dzięki niemu będziemy cieszyć się wyjątkowym smakiem swoich zbiorów. Należy zrywać je przy samej szypułce, wstrzymując ten sposób wzrost łodyg i wpływając na dojrzewanie pozostałych pomidorów. Cebulę perłową wyjmujemy z ziemi i pozostawiamy do wysuszenia. Jest to także odpowiedni moment na zebranie i suszenie ziół. Jeśli w swoim ogrodzie warzywnym posiadamy rośliny dyniowate powinniśmy obserwować je pod kątem występowania mączniaka rzekomego. Ta choroba grzybowa najczęściej atakuje liście, na których pojawiają się nieregularne plamy. 

Jak zadbać o ogród w lipcu?
Jak zadbać o ogród w lipcu?

Uprawa owoców

Lipiec to czas zbioru owoców jagodowych. Porzeczki warto przetrzymać do ostatniej chwili, dzięki czemu zawartość cukru w owocach znacznie wzrośnie. Zbieramy także maliny, których odpowiednie podlewanie pozytywnie wpływa na plony. Jeśli drzewa są gęsto obwieszone ciężkimi owocami warto zadbać o ich podporę, dzięki czemu unikniemy łamania się gałęzi. Pamiętajmy o tym w przypadku jabłoni, śliwy czy gruszy. Młode sadzonki uwielbianych przez nas truskawek przycinamy wraz z pozbyciem się rozłóg, a 3 letnie okazy usuwamy całkowicie. Lipiec to także czas w którym cieszymy się agrestem, rabarbarem oraz wiśniami i czereśniami, w przypadku których należy przyciąć drzewa zaraz po zakończeniu owocowania. 

Ogród ozdobny

Nadeszła pora na szczepienie róż i bzu. Ze wszystkich krzewów różanych należy usunąć zwiędłe kwiaty. Lipiec to ostatnia chwila na wysiewanie roślin dwuletnich takich jak stokrotki, goździki brodate, bratki i malwy. Wysiewamy byliny, a wśród nich orliki, łubiny oraz gipsówki. Można także postawić na gatunki kwiatów jednorocznych np. nagietki, ślazówki i nemezje. Należy oczyścić wykopane i podsuszone cebule tulipanów, hiacyntów, narcyzów i innych bylin wiosennych, a następnie ułożyć je w cienistym miejscu np. w drewnianych skrzynkach.

Jeśli chcemy przedłużyć kwitnienie rośliny sezonowych nie zapomnijmy o usunięciu przekwitłych kwiatów. W tym miesiącu zakwitną m.in lilie, dzwonki, malwy, lawenda, liliowce, powoje oraz zachwycająca wyjątkowym zapachem maciejka. Wśród krzewów natomiast róże, hortensje, tawuła japońska oraz pięciorniki.

Dbanie o trawnik

Pamiętajmy o regularnym koszeniu trawnika, który wymaga obfitego podlewania szczególnie w czasie suszy. Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub wieczorem. W czasie wakacyjnych wyjazdów z pewnością przyda się automatyczny system nawadniania. Ściętą trawę warto wykorzystać wyrzucając ją na kompost. Usuwamy rośliny takie jak mikołajki, mniszki i stokrotki. Nawożenie zahamuje wzrost uporczywych chwastów oraz mchu.

Lipiec w ogrodzie to wyjątkowo wymagający miesiąc. Na szczęście ciężką pracę wynagradza widok pięknego i zadbanego roślinnego raju. Nic tak nie cieszy jak słodycz wyhodowanych przez siebie owoców w samym środku lata, a przepiękne kwiaty wabiące swoją wonią owady umilą nam każdy wieczór spędzony na świeżym powietrzu. 

Sprawdź także: Porównanie płytek granitowych z innymi materiałami wykończeniowymi

Błażej Górski
Błażej Górski
Witajcie podróżnicy! Jestem Błażej Górski, a to portal dla wszystkich podróżników. Dlaczego Scandinavia? Moja pasja do podróży zaczęła się właśnie, dzięki eksploracji krajów skandynawskich. Cztery tygodnie w podróży uświadomiły mi, jak wspaniałe jest poznawanie świata, ludzi i kultur – nie wspominając już o niesamowitych widokach. Postanowiłem założyć ten portal i ze swoim polonistycznym wykształceniem, opisywać Wam miejsca, w których byłem i które warto zobaczyć. Ale scandinavia.com.pl to nie tylko opowieść o atrakcjach, ale również porady dla podróżujących, informacje o rozkładach jazdy i lotach. Wszystko po to, abyście mogli wyruszyć w bezpieczną i komfortową podróż. Znajdziecie tutaj również kulinarne ciekawostki i przepisy, a także odrobinę lifestylowych nowinek, które przydadzą się nie tylko w trasie, ale także w domowym zaciszu. Rozgość się wygodnie i zaplanuj ze mną swoją kolejną podróż!
- Reklama -

Komentarze są wyłączone.